MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gorszy maj

Redakcja
W samym maju br. zarejestrowano 321 bezrobotnych, od początku roku zaś 2046 osób. W tym samym czasie wyłączono z rejestru 2034 osoby, głównie z powodu podjęcia pracy (w przypadku 1057 osób jest to praca stała). 423 osoby, figurujące w ewidencji PUP Brzesko to absolwenci, najwięcej z wykształceniem zasadniczym zawodowym (243, tj. 55 procent). Tylko 793 osobom spośród wszystkich bezrobotnych przysługuje prawo do zasiłku. Paradoksalne jest to, że o ile mieszkańcy gminy i miasta Brzesko stanowią 43 procent ogółu bezrobotnych, to tylko 379 otrzymuje zasiłek, co stanowi 7 procent ogólnej liczby zarejestrowanych. Najwięcej bezrobotnych to osoby w wieku 18-24 lata (770 osób) i 25-34 lata (695). Nie notuje się w ogóle bezrobotnych poniżej 17 roku życia.

Bezrobocie w powiecie

 W Powiatowym Urzędzie Pracy w Brzesku zarejestrowanych jest 5567 osób, w tym 3304 kobiety (stan na 31 maja). Oznacza to, że nastąpił wzrost o 882 osoby, w porównaniu z majem 1999, największy w gminie i mieście Brzesko oraz gminie Dębno. Aż 2385 osób (43 procent ogółu) to bezrobotni zamieszkali w gminie i mieście Brzesko - w tym 1443 kobiety.
 Rejon brzeski ma charakter typowo rolniczy. Duża odległość niektórych miejscowości od głównych szlaków komunikacyjnych i rozległość terenu nie sprzyjają próbom podejmowania pracy. Wprawdzie w powiecie funkcjonuje 3600 prywatnych podmiotów gospodarczych, ale są to zakłady o słabej kondycji finansowej, w większości zatrudniające do 5 osób. Jeśli dodać do tego falę dokonywanych zwolnień grupowych w dużych firmach, to mamy obraz powiatu, gdzie niepokojąco wzrasta bezrobocie. Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy starają się łagodzić negatywne skutki pozostawania bez pracy. Jednym z aktywnych programów jest pośrednictwo pracy. Z najnowszego sprawozdania opracowanego przez PUP wynika, że w warunkach niestabilnego rynku pracy nie jest to zadanie łatwe. Dlatego najczęściej stosuje się wizyty pośredników pracy w zakładach. W pierwszych pięciu miesiącach br. odwiedzono 317 zakładów pracy, co zaowocowało uzyskaniem 255 ofert. Od ubiegłego roku rzuca się w oczy znaczny spadek ofert z branży budowlanej, która dotychczas dawała najwięcej możliwości zatrudnienia - w stosunku do 1998 roku spadek ten wynosi aż 50 procent. W sumie, od stycznia do maja PUP dysponował 582 ofertami, dzięki temu 579 osób znalazło pracę. Najczęściej poszukiwanymi zawodami są: sprzedawca, magazynier, szwaczka, kierowca kat. C+E i mimo wszystko robotnik budowlany. W sumie jednak w powiecie notuje się ogólny wzrost ofert o 43 procent do porównywalnego okresu z ubiegłego roku. Nadal jednak jest to liczba niezadowalająca.
 Najliczniejszą grupą ryzyka lokalnego rynku pracy stanowią ludzie do 24 roku życia, w tym absolwenci. Ci ostatni są niechętnie zatrudniani, z uwagi na brak stażu pracy oraz małą dyspozycyjność związaną z kontynuowaniem nauki. Są oni objęci ogólnopolskim programem "ABSOLWENT". Szczególne zadanie ma tutaj do spełnienia doradca zawodowy, który pomaga w wyborze odpowiedniego zawodu, przede wszystkim uczy samodzielności i technik prezentacji. Sporą wiedzę na temat sposobów zdobycia pracy można posiąść, uczestnicząc w zajęciach prowadzonych przez tutejszy Klub Pracy.

(ZS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski