MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawie 15 mln zł na usuwanie skutków ruchów osuwiskowych ziemi w Małopolsce. Mieszkańcy województwa wyczekują tych inwestycji

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Do powiatu tarnowskiego trafi łącznie 296 tys. zł na usuwanie skutków osuwisk.
Do powiatu tarnowskiego trafi łącznie 296 tys. zł na usuwanie skutków osuwisk. Paweł Chwał
Problem osuwisk staje się coraz bardziej dotkliwy dla mieszkańców Małopolski. Jednym z przykładów jest choćby droga powiatowa w Rychwałdzie (gmina Pleśna), gdzie zagraża już nie jedno, ale dwa duże osuwiska. Pod koniec marca zagrodzono tam połowę jezdni i wprowadzono ruch wahadłowy. To tylko jedno z wielu takich miejsc w województwie. Osuwiska to prawdziwa zmora powiatu tarnowskiego, ale i bocheńskiego, limanowskiego, myślenickiego i wielu innych. Wiele dróg jest zagrożonych, a mieszkańcy obawiają się uciążliwych objazdów. Województwo pozyskało blisko 15 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa by uporać się z blisko 14 zadaniami związanymi z usuwaniem skutków ruchów osuwiskowych ziemi w Małopolsce.

- Popękane drogi i znak "czynne osuwisko". Dla każdego samorządowca to newralgiczny temat. Doskonale to rozumiem. W takich sytuacjach konieczne bywa odtworzenie zniszczonej infrastruktury drogowej. Zabezpieczenie osuwiska rozpoczyna się od przygotowania dokumentacji geologiczno-inżynierskiej i projektowo-budowlanej. To konieczny wstęp do właściwych prac. Samorządy potrzebują wsparcia w tym zakresie. Dlatego zawnioskowałem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o dodatkowe środki dla Małopolski na stabilizację osuwisk. Otrzymaliśmy prawie 15 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa z przeznaczeniem dla 9 jednostek samorządu terytorialnego - mówił podczas spotkania z samorządowcami wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

W środę, 22 maja, w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie wojewoda Krzysztof Jan Klęczar podpisał umowy potwierdzające przyznanie środków. Obecni byli przedstawiciele samorządu województwa małopolskiego, powiatów: bocheńskiego, limanowskiego, myślenickiego, tarnowskiego oraz gmin Brzesko i Piwniczna-Zdrój. W środę zostały podpisane umowy na łączną kwotę ok. 2 mln zł. Jest to pierwsza część przekazanych środków. Kolejne umowy będą podpisywane na początku kolejnego tygodnia.

Województwo małopolskie reprezentowane podczas spotkania przez marszałka Witolda Kozłowskiego, a także wicemarszałka Łukasza Smółkę otrzymało wsparcie finansowe w łącznej kwocie ponad 870 tys. zł. Blisko 730 tys. zł to kwota, która zostanie przeznaczona na zabezpieczenie osuwiska wraz z rozbudową drogi wojewódzkiej nr 958 w miejscowości Bielanka w gminie Raba Wyżna. Z kolei kwotą 144 tys. zł zostanie dofinansowane wykonanie dokumentacji projektowo-budowlanej dot. zabezpieczenia osuwiska wraz z odbudową drogi wojewódzkiej nr 993 w miejscowości Bednarka w gminie Lipinki.

Zadania dofinansowane w powiatach

Powiat bocheński otrzymał dofinansowanie w łącznej kwocie 240 tys. zł na realizację dwóch zadań. Połowa środków wesprze przygotowanie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej w ramach zabezpieczenia i stabilizacji osuwiska wraz z odbudową drogi i usunięcia skutków w ciągu drogi powiatowej nr 2084K Sobolów-Zawada w miejscowości Sobolów. Druga część będzie przeznaczona na przygotowanie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej dot. zabezpieczenia i stabilizacji osuwiska wraz z odbudową drogi i usunięcia skutków w ciągu drogi powiatowej nr 2072L Leszczyna-Nowe Rybie w miejscowości Kamionna.

Powiat limanowski otrzymał wsparcie w kwocie 240 tys. zł na wykonanie dokumentacji projektowo-budowlanej w ramach zadania dot. stabilizacji osuwiska wraz z odbudową drogi powiatowej nr 1632 Kępanów-Tymbark w miejscowości Tymbark.

- Nie da się ukryć, że osuwisko jest sporym problemem dla podróżujących omawianą trasą. Sytuacja trwa od lat. Droga powiatowa przebiega przez centrum naszej miejscowości. Jako gmina wnioskowaliśmy o wykonanie dokumentacji. Mamy nadzieję, że problem z osuwiskiem uda się rozwiązać, co zwiększy bezpieczeństwo i komfort podróżujących w regionie - mówi wójt gminy Tymbark Paweł Ptaszek.

Do powiatu myślenickiego trafi 120 tys. zł na wykonanie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej dot. stabilizacji osuwiska i odbudowy drogi powiatowej nr K1948 Siepraw-Zakliczyn-Brzączowice w miejscowości Siepraw.

- Niestety w tej chwili mamy ruchy osuwiskowe na terenie gminy Siepraw na drodze Siepraw-Zakliczyn-Brzączowice. W tym miejscu uaktywniło się bardzo duże osuwisko. Jest to problem, który spędza sen z powiek nie tylko nam - włodarzom powiatu, ale i mieszkańcom. Dlatego też bardzo się niecierpliwiliśmy w związku z tą sprawą. W tym momencie dostaliśmy pieniądze na dokumentację geologiczną i projektową. Mamy nadzieję, że jest to dopiero pierwszy etap i niedługo będziemy mogli aplikować o środku na samo wykonawstwo - mówił nam wicestarosta powiatu myślenickiego Rafał Kudas i dodał: - Mamy również problemy z osuwiskami na terenie gminy Wiśniowa, lecz na ten moment one nie są aż tak problematyczne, drogi są przejezdna i ten temat możemy wykonać już w ramach prac bieżących. Oczywiście to są wielomilionowe inwestycje, które należy wykonać i w tej kadencji chcemy 3 osuwiska uregulować.

Do powiatu tarnowskiego trafi łącznie 296 tys. zł. Kwota 176 tys. zł zostanie przeznaczona na wykonanie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej dot. stabilizacji dwóch osuwisk i odbudowy drogi powiatowej nr 1398K relacji Rzuchowa-Pleśna-Siedliska w miejscowości Rychwałd. Z kolei reszta pieniędzy będzie przeznaczona na wykonanie dokumentacji projektowo-budowlanej dot. stabilizacji osuwiska celem zabezpieczenia drogi powiatowej nr 1398K relacji Rzuchowa-Pleśna-Siedliska w miejscowości Rychwałd.

Pieniądze również dla dwóch gmin

Podczas środowego spotkania przyznano również dofinansowanie dla dwóch gmin: Brzesko i Piwniczna-Zdrój. Pierwsza z nich otrzymała 56 tys. zł na wykonanie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej w ramach zadania dot. stabilizacji osuwiska wraz z odbudową drogi gminnej Okocim-ul. Leszczynowa nr 250708K w miejscowości Okocim.

Z kolei 48 tys. zł trafiło do gminy Piwniczna-Zdrój i zostanie przeznaczone na wykonanie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej w ramach zadania dot. stabilizacji osuwiska wraz z odbudową drogi w Piwnicznej-Zdroju.

W kolejnym tygodniu - kolejne umowy

Kolejne umowy będą podpisywane na początku przyszłego tygodnia. Wśród beneficjentów znajdzie się również gmina Dobczyce do której ma trafić ok. 4,8 mln zł na przeniesienie infrastruktury drogowej w zamian za stabilizację dwóch osuwisk wraz z odbudową drogi gminnej ul. Jałowcowa w Dobczycach - polegającej na rozbudowie drogi gminnej nr 540007K ul. Jałowcowej wraz z budową ul. Budowlanych.

Duże pieniądze trafią również do gminy Kamionka Wielka. 640 tys. zł zostanie przeznaczonych na stabilizację osuwiska wraz z odtworzeniem infrastruktury drogowej polegającej na remoncie drogi gminnej nr 290926K "Porębówka" w Kamionce Wielkiej.

Samorząd województwa otrzyma jeszcze jeden poważny zastrzyk gotówki, a dokładniej blisko 7,5 mln zł na stabilizację osuwiska wraz z rozbudową drogi wojewódzkiej nr 966 (odc. 100 km 1+710-1+800 ) w miejscowości Zagórzany w gminie Gdów.

Dlaczego pszczoły są ważne?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski