Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Goście z całej Małopolski

ZS
Uczestnicy i organizatorzy zgodnie twierdzą, że takiego balu w Borzęcinie jeszcze nie było. Mowa tu o drugim już balu noworocznym dla osób niepełnosprawnych i seniorów. Gościło na nim, dzięki sponsorom zupełnie za darmo, blisko 150 osób z całej Małopolski - Krakowa, Wieliczki, Bochni, Sczczurowej, Borzęcina, Brzeska. Zabawa zorganizowana została dzięki staraniom Małopolskiego Związku Osób Niepełnosprawnych, Stowarzyszeniu Regionalne Centrum Rozwoju i Integracji Powiatu Brzeskiego, wśród organizatorów nie mogło także zabraknąć pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z Brzeska. Bal trwał do białego rana a jego uczestnicy już nie mogą doczekać się następnego.

BORZĘCIN. Bal nad bale

   Jak na dobrą zabawę przystało, gości zabawiała grupa muzyczna "Qwadra", kawałki grane "pod nóżkę" wyciągały zza stolików najbardziej zagorzałych przeciwników tańca. Jak się jednak okazuje niepełnosprawnych do zabawy zachęcać szczególnie nie trzeba. Wśród liderów parkietu znaleźli się oczywiście w większości wózkowicze, którzy, jak twierdzą ich partnerzy, ostatni pot potrafią z tańczącego wycisnąć. Nie zabrakło wielu atrakcji typowych dla balu karnawałowego. Był więc wybór najlepszej pary tanecznej, konkurs na króla i królową balu i wiele, wiele innych. O podniebienia gości z całą starannością zadbały panie pracujące w borzęcińskiej szkole.
   Sekretarz Małopolskiego Związku Osób Niepełnosprawnych, Piotr Baka przyznaje, że Borzęcin jest bardzo gościnny dla niepełnosprawnych. - Już kilka miesięcy temu odbył się tu turniej twórczości literackiej dla niepełnosprawnych, później bal, w tym roku planowany jest konkurs twórczości plastycznej. Bez wątpienia integruje to mieszkańców gminy, zachęca niepełnosprawnych do podjęcia różnorakich działań - _mówi. MZON na terenie powiatu brzeskiego widoczny jest dopiero od niedawna, ale zainteresowani już widzą efekty jego pracy. - Kładziemy głównie nacisk na działalność samopomocową. Większość osób niepełnosprawnych to ofiary nieszczęśliwych wypadków i przebytych chorób. Staramy się jak najszybciej dotrzeć do tych ludzi i uaktywniać ich społecznie, pozwolić im bez problemów powrócić do normalności - dodaje Piotr Baka.
   Prezes Stowarzyszenia Regionalnego Centrum Rozwoju i Integracji Europejskiej Powiatu Brzeskiego, Adam Kwaśniak tłumaczy skąd pomysł, aby integrować niepełnosprawnych i osoby starsze.
- Bardzo często osoby starsze są jednocześnie niepełnosprawne. Zdarza się, że jednocześnie samotne. Dlatego w miarę swoich możliwości finansowych staramy się wyciągnąć do nich pomocną dłoń. I jak się okazuje, pieniądze nie zawsze grają tu najważniejszą rolę. Ludzi tych musimy wyciągnąć z domów, zachęcić ich do wzięcia udziału w życiu lokalnej społeczności. Tak właśnie w ubiegłym roku narodził się pomysł zorganizowania konkursu twórczości literackiej. Już wkrótce ogłosimy konkurs dla miłośników sztuk plastycznych, bo niepełnosprawni to wspaniali artyści i nie możemy o nich zapominać - _mówi Adam Kwaśniak.
   Organizatorzy przyznają, że całe przedsięwzięcie nie mogłoby dojść do skutku, gdyby nie wielkie serca sponsorów. A tych ta wspaniała impreza zgromadziła aż kilkunastu. Ogromne słowa podzięki organizatorzy i uczestnicy balu kierują pod adresem: firmy Klikos Rafała Klisiewicza, Agencji Akwizycyjnej Piotra Kaczmarczyka, firmie Imex, aptece "Dudzińscy", Grzegorzowi Bachowi, firmie Anapol, cukierni "Kudelski" pp. Ewie i Wiesławowi Ogarom, firmie " Błysk", Janowi Mularzowi, Zofii Filipek, Danucie i Franciszkowi Krupom, firmie Maxpol, Zakładowi Przetwórstwa Mięsnego "Chabura" oraz firmie "Ceramika Kamionka".
(ZS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski