Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gramy cały rok

G
ROZMOWA Z KS. BOGDANEM KORDULĄ, dyrektorem Caritas Archidiecezji Krakowskiej

- Organizacja, którą Ksiądz kieruje, rozpoczyna obchody 20-lecia. Caritas ma jednakże w Polsce o wiele dłuższą historię...

- Historia Caritas sięga 1915 r. Wówczas to z inicjatywy bpa Adama Sapiehy powstał w Krakowie Książęco-Biskupi Komitet Pomocy dla Dotkniętych Klęską Wojny przekształcony później w Caritas. Organizacja ta działała również w czasie okupacji i jako jedna z pierwszych została oficjalnie wskrzeszona w kilka miesięcy po wyzwoleniu. W 1949 roku miała ponad dwieście ośrodków charytatywnych w całej Polsce. Działalność charytatywna Kościoła została przerwana w 1950 r. dekretem komunistycznych władz, uniemożliwiającym Caritas dalszą działalność. Majątek organizacji został skonfiskowany i przekazany powołanemu przez ówczesne władze i podległemu im Zrzeszeniu Katolików "Caritas". Działalność charytatywna Kościoła była jednak kontynuowana w ramach Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Miłosierdzia i utworzone w diecezjach Referaty Duszpasterstwa Charytatywnego. Rozmiar pomocy świadczonej przez Kościół widać było zwłaszcza w trudnych latach stanu wojennego, gdy Wydziały Charytatywne i utworzone w parafiach Zespoły Charytatywne koordynowały pomoc żywnościową z zagranicy. Dwadzieścia lat temu zmieniła się sytuacja polityczna w Polsce. Zrzeszenie Katolików "Caritas" przestało istnieć. Kościół mógł na nowo oficjalnie prowadzić działalność charytatywną i odzyskiwać zagarnięte bezprawnie mienie. Kiedy tylko stało się możliwe tworzenie kościelnych organizacji charytatywnych ówczesny metropolita krakowski ks. kard. Franciszek Macharski powołał Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Było to 29 stycznia 1990 r.

- Jakie były początki krakowskiej Caritas po reaktywacji?

- Bardzo skromne. Na początku biuro Caritas zajmowało jeden pokoik w podziemiach Kurii. Teraz natomiast zatrudnia około 400 osób, prowadzi 46 placówek, wśród których są zakłady opiekuńczo-lecznicze, stacje opieki, rodzinne domy dziecka, schroniska dla bezdomnych, domy dla niepełnosprawnych. Już w pierwszym roku istnienia postawiliśmy sobie główne cele, a więc: pomoc osobom bezdomnym i najuboższym, niepełnosprawnym, chorym, starszym oraz dzieciom i rodzinom. Pomagamy kilkudziesięciu tysiącom osób rocznie. Punkt Socjalny Caritas przekazał najuboższym w 2009 r. prawie tysiąc ton żywności. Z inicjatywy Caritas powstało tzw. "Okno Życia", gdzie matka, całkowicie anonimowo, może zostawić nowonarodzone dziecko, jeśli dojdzie do wniosku, że nie jest w stanie go wychować. Dzięki tej inicjatywie w samym Krakowie uratowano 11 dzieci. Za naszym przykładem poszli inni. "Okna Życia" są obecnie prawie w całej Polsce.

- Czy może Ksiądz powiedzieć jaki jest wasz budżet i jak dzielicie pieniądze?

- Caritas prowadzi działalność na dwóch, różnych poziomach. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego, a więc możemy brać udział w konkursach na granty i prowadzić działalność zakontraktowaną przez administrację państwową i samorządową. Z tego tytułu mamy rocznie do wydania ok. 100 mln złotych. Drugi wymiar to działalność pomocowa w ramach Kościoła, np. pomoc pogorzelcom, powodzianom itp., organizowana często w ramach konkretnej parafii. Myślę, że w tym drugim wymiarze Caritas udziela pomocy porównywalnej, jeśli chodzi o jej wartość finansową. Pyta pani, jak dzielimy pieniądze? Można się tego dowiedzieć, wchodząc na naszą stronę internetową. Co roku publikujemy tam dokładne rozliczenie z pozyskanych funduszy. Mogę zapewnić, że mamy bardzo niskie koszty funkcjonowania. Tym przebijamy inne organizacje. Dla przykładu, obsługa wszystkich naszych 46 placówek zajmuje się tylko 18 osób. Naszym atutem jest też to, że "gramy" cały rok, chociaż nie organizujemy widowiskowego finału.

- Krakowska Caritas, poprzez m. in. zbiórki pieniężne, pomaga ofiarom kataklizmów w Polsce i na świecie. Która z tych akcji była dla Księdza Dyrektora najbardziej poruszająca?

- To prawda. Jako jedni z pierwszych przekazaliśmy dar pieniężny na rzecz ofiar trzęsienia ziemi na Haiti. Zawsze w takich sytuacjach modlę się w intencji ofiar i bardzo im współczuję. Najbardziej jednak przeżywam tragedie ludzi, których mogę osobiście poznać. Bardzo poruszyła mnie np. sytuacja powodzian z Dobczyc, które w sierpniu ub. roku w ciągu zaledwie jednej nocy zostały całkowicie zalane. Szkody, jakie poczyniła tam nawałnica oceniano na 4 mln złotych. Kaskady wody dosłownie zmyły gospodarstwa, domy, plony. Krakowski Caritas od razu pospieszyła powodzianom z pomocą. Przez dwa dni rozwoziliśmy mieszkańcom żywność i koce. Dziękowali nam ze łzami w oczach. To są najbardziej wzruszające i poruszające momenty tej pracy.

- W jednej z krakowskich parafii na obrzeżach miasta usłyszałam opinię, że członkowie rady parafialnej dzielą dary, które przekazuje im Caritas, między siebie. Czy do księdza dyrektora docierają tego typu sygnały?

- Nie jesteśmy w stanie sprawdzić, czy wszędzie, we wszystkich parafiach, nasza pomoc dociera do naprawdę potrzebujących. Dlatego naszym celem jest stworzenie - wzorem Caritas w Austrii czy w Niemczech - mini biur naszej organizacji w terenie. Chcemy zachęcić do pracy w tych biurach emerytów, którzy będąc wolontariuszami Caritas, byliby odpowiedzialni za to, aby pomocą objęte były rodziny naprawdę jej potrzebujące. Ta pomoc jest obecnie spora. Korzystając ze środków UE przekazujemy potrzebującym żywność o łącznej wartości 1, 5 mln zł rocznie. Wolontariat to mocna strona naszej organizacji. Staramy się, aby wolontariusze Caritas byli w każdej z 456 parafii Archidiecezji Krakowskiej. Obecnie mamy ok. 4 tysiące wolontariuszy. W tej grupie prawie 2 tysiące to uczniowie.

Caritas-reaktywacja

Caritas Archidiecezji Krakowskiej obchodzi dwudziestolecie swojej reaktywacji. Wszystkich wolontariuszy, pracowników, współpracowników i sympatyków zaprasza najpierw do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach na sesję, Mszę św. i opłatek, a następnego dnia do kościoła św. Katarzyny na koncert chóru gospel "Trzecia Godzina Dnia". Podczas uroczystości zostaną wręczone Medale Bogaci Miłosierdziem. W tym roku uhonorowani będą ks. prałat Jan Kabziński, wieloletni dyrektor Caritas i ks. prałat Marian Rapacz, który w swojej parafii na oś. Podwawelskim ma trzy świetnie funkcjonujące ośrodki Caritas. Jest to stacja opieki i rehabilitacji, środowiskowy ośrodek dla niepełnosprawnych i klub seniora.

Oto dokładny program uroczystości z okazji 20 lecia reaktywacji krakowskiej Caritas:

Piątek 29 stycznia br.

- godz. 10-14.30 Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Kraków - Łagiewniki (Aula Jana Pawła II): Sesja pt.: "Miłość Chrystusa przynagla nas". Podczas sesji zostaną przedstawione nowe idee w pracy Caritas na rzecz potrzebujących. W trakcie sesji czynna będzie wystawa na temat działalności placówek Caritas.

- godz. 16.00 Msza św. jubileuszowa pod przewodnictwem metropolity krakowskiego ks. kard. Stanisława Dziwisz. Wręczenie medalu "Bogaci Miłosierdziem". Spotkanie opłatkowe pracowników, współpracowników i wolontariuszy Caritas z Metropolitą Krakowskim.

Sobota 30 stycznia br.

- godz. 15. Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Kraków, ul. Augustiańska 7. Jubileuszowy koncert zespołu Trzecia Godzina Dnia. Wstęp wolny. W trakcie koncertu kwesta na działalność charytatywną Caritas Archidiecezji Krakowskiej. (G)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski