Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grecja skręca w lewo. Czy porzuci euro?

(KZ, ED – AIP)
Grecja. Skrajnie lewicowa partia Syriza, jak wynika z pierwszych exit polls, uzyskała w niedzielnych wyborach parlamentarnych 35,5-39,5 proc. głosów; rządzące do tej pory ugrupowanie Nowa Demokracja 23–27 proc.

Na twitterowym koncie partii Syriza pojawił się tweet: „Zgodnie z exit polls nie ma wątpliwości, że lewicowa partia wygrała wybory w Grecji po raz pierwszy”. Z kolei dotychczas rządząca Narodowa Demokracja podkreślała: „Exit polls to nie wyniki. Poczekajmy”.

W trakcie kampanii lider Syrizy Aleksis Tsipras (jeśli wyniki się potwierdzą, może zostać premierem) powiedział, że jego partia będzie chciała przywrócić „godność” Grecji. Pojawiły się też głosy za wystąpieniem Grecji ze strefy euro. Tymczasem dotychczasowy premier Antonis Samaras zapowiadał działania na rzecz poprawy sytuacji kraju. Jego zdaniem za Syrizą stoi „drachma lobby” (ci, którzy chcą powrotu dawnej waluty).

Grecja przetrwała trudne cięcia po kryzysie w 2008 roku, otrzymując wsparcie UE i MFW. Wpompowano w nią ponad 240 mld euro. Jednak od czasu kryzysu gospodarka skurczyła się drastycznie, nastąpił wzrost bezrobocia, a sytuacja materialna Greków znacznie się pogorszyła.

Pierwsze oficjalne wyniki miały być znane przed północą.

Nowy premier Grecji?

Alexis Tsipras, lider partii Syriza, może zostać najmłodszym premierem Grecji od wielu lat.

Przyszedł na świat w 1974 r. To był ważny rok dla Grecji, zakończył się wtedy czas wojskowej dyktatury. Wstąpił do młodzieżówki komunistycznej w latach 80., organizował m.in. strajki okupacyjne w szkołach, protestując przeciwko reformom w oświacie.

Liderem Syrizy został w roku 2008. Skupił się na pozyskiwaniu głosów klasy średniej, która najwięcej straciła na zaciskaniu pasa przez społeczeństwo. Już w wyborach w roku 2012 jego partia zyskała 27 proc. poparcia. Mógł zostać inżynierem, skupił się jednak na karierze politycznej.

Nigdy nie krył swojej ogromnej sympatii dla Che Guevary. Najmłodszemu synowi nadał jako jedno z imion Ernesto, na cześć Guevary.

Jego krytyka terapii zaaplikowanej Grecji przez międzynarodowe instytucje finansowe zyskała mu ogromny poklask. Domaga się renegocjacji przez Ateny warunków narzuconych jej przez instytucje finansowe, chce też umorzenia znacznej części greckiego długu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski