Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Green Smart City na krakowskim Uniwersytecie Rolniczym za nami. Dwa dni rozmów o inteligentnych miastach, wsiach i środowisku

opr. Magda Smoleń
28 i 29  października 2021 roku na krakowskim Uniwersytecie Rolniczym odbywała się szósta już edycja  Forum Green Smart City. Konferencja została oficjalnie otwarta przez JM Rektora Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, dr hab. inż. Sylwestra Tabora, prof. URK.
28 i 29 października 2021 roku na krakowskim Uniwersytecie Rolniczym odbywała się szósta już edycja Forum Green Smart City. Konferencja została oficjalnie otwarta przez JM Rektora Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, dr hab. inż. Sylwestra Tabora, prof. URK. Fot. Jakub Miszczyszyn
Dwa dni pełne rozmów o inteligentnych miastach, wsiach, ochronie środowiska i Europejskim Zielonym Ładzie – to efekt VI Forum Green Smart City, które odbyło się na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Wyjątkowa, VI edycja Forum Green Smart City, tym razem w formule hybrydowej, zaowocowała ogromną liczbą rozmów zarówno na żywo, jak i online. Wśród uczestników znaleźli się samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele uczelni wyższych i agend pracujących na rzecz ochrony środowiska, a także mieszkańcy nie tylko Małopolski, ale również Polski i zagranicy. Rozmawiano o najważniejszych wyzwaniach XXI wieku, pozostających w ścisłym związku z naukami przyrodniczymi, ze szczególnym uwzględnieniem tematów dotyczących Europejskiego Zielonego Ładu.
Wydarzenie zgromadziło łącznie ponad 200 uczestników na żywo i 200 uczestników online! Tym samym zakończyła się VI edycja Forum Green Smart City, które odbyło się w dniach 28-29 października 2021 na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Smart City oraz Smart Village – nowoczesne rozwiązania służące budowie inteligentnych miast i wsi

Celem corocznego wydarzenia jest wymiana informacji w zakresie Smart City oraz Smart Village – nowoczesnych rozwiązań służących budowie inteligentnych miast i wsi. W tym roku organizatorzy rozszerzyli zakres tematyczny Forum, dodając do dyskusji nową koncepcję – określaną jako Europejski Zielony Ład. Właśnie temu zagadnieniu poświęcono część wystąpień, a wśród nich na uwagę zasługuje głos Komisarza ds. Rolnictwa w UE, Janusza Wojciechowskiego, który mówił:

„To bardzo ważne, aby wsie były miejscem godnego życia. Jest to zarazem wielkie zadanie, aby poprawić warunki życia na obszarach wiejskich w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej”.

- Niezwykle napięta agenda wydarzenia, eksperckie wystąpienia prelegentów oraz dwie rozbudowane debaty tematyczne, dają przedsmak tego, o czym mówi się obecnie w kontekście wyzwań XXI wieku w zakresie troski o losy planety i ludzi – relacjonuje dr inż. Tomasz Czech, prof. URK – Dyrektor Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, jeden z organizatorów Forum.

Powinniśmy czynić sobie ziemię poddaną, a nie nią zawładnąć, zagrabić, czy też zniszczyć

Konferencja została oficjalnie otwarta przez JM Rektora Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, dr hab. inż. Sylwestra Tabora, prof. URK. JM Rektor podkreślił konieczność dbania o ochronę klimatu, jak również wzięcia odpowiedzialności za los przyszłych pokoleń. Jak zaznaczył:

Powinniśmy czynić sobie ziemię poddaną, a nie nią zawładnąć, zagrabić, czy też zniszczyć.

Nie zabrakło też niespodzianki! Dzięki wieloletniej współpracy z Polskim Klubem Ekologicznym, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, za swoją działalność w zakresie ekologii i promowania zrównoważonego gospodarowania zasobami środowiska, otrzymał na ręce JM Rektora Medal 40-lecia Polskiego Klubu Ekologicznego. Nagrodę wręczył dr inż. Zygmunt Fura – przedstawiciel PKE, wieloletni działacz i ekspert.
W dalszej części głos zabrali goście: Wiktoria Saganowska, Zastępca Dyrektora Departamentu Departament Strategii Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Heidrun Maier-De Kruijff, Prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Komunalnych Republiki Austrii.
Zaproszeni goście w swoich przemówieniach wskazywali m.in. na szanse, jakie daje wdrożenie koncepcji Europejskiego Zielonego Ładu oraz dokumentów wykonawczych, jak choćby pakietu Fit for 55.

Zielony Ład w Smart City, Zielony Ład w Smart Village oraz Zrównoważony Rozwój

Pierwszy dzień Forum był podzielony na trzy panele:

  • Zielony Ład w Smart City
  • Zielony Ład w Smart Village
  • Zrównoważony Rozwój

Prelegenci tegorocznej VI edycji Forum Green Smart City poruszyli zagadnienia dotyczące m.in. tego, jak prawidłowo zarządzać zielenią miejską, jak adaptować nasze miasta i wsie do zmian klimatycznych, jakie znaczenie ma zanieczyszczenie hałasem i światłem w naszym najbliższym otoczeniu.
Prelegenci poruszali także tematykę wykorzystania danych geoprzestrzennych w zarządzaniu transportem i mobilnością miejską, jak również aspekt wpływu smogu na jakość życia ludzi i zwierząt.

Dwie debaty tematyczne: Wpływ innowacji społecznych na rozwój Smart City i Smart Village” oraz „Europejski Zielony Ład a Smart City i Village”

Podczas drugiego dnia Forum organizatorzy zaplanowali dwie debaty tematyczne, zatytułowane „Wpływ innowacji społecznych na rozwój Smart City i Smart Village” oraz „Europejski Zielony Ład a Smart City i Village”. Wśród dyskutantów znaleźli się doświadczeni i utytułowani eksperci zajmujący się na co dzień problematyką miejską, energetyką, gospodarowaniem odpadami, rolnictwem, a także przedstawiciele samorządów.

Rekordowa liczba słuchaczy

VI Forum Green Smart City przejdzie do historii, jako najbardziej dostępne dla szerokiego grona odbiorców spośród dotychczasowych edycji, a to za sprawą swojej hybrydowej formuły. Tym, co wyróżniało tegoroczną edycję, był również niezwykle bogaty i napięty program wystąpień i debat. Już teraz organizatorzy zastanawiają się, czy nazwa wydarzenia nie powinna zostać rozwinięta o dodatkowy człon „Smart Village”, jak również w jaki sposób dotknąć tematów bliższych zwykłemu odbiorcy, dotyczących m.in. nowoczesnych, inteligentnych gospodarstw domowych.

Organizatorami wydarzenia byli:

  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie
  • Centrum Innowacji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie spółka z o. o.
  • Związek Uczelni InnoTechKrak

Wydarzenie było współfinansowane ze środków uzyskanych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Równolegle z Forum odbywały się targi wystawiennicze – tzw. FORUM EXPO, których sponsorem była firma Hugo Green Solutions sp. z o.o.
Z materiałami dotyczącymi konferencji można się zapoznać na oficjalnej stronie FORUM GREEN SMART CITY

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Green Smart City na krakowskim Uniwersytecie Rolniczym za nami. Dwa dni rozmów o inteligentnych miastach, wsiach i środowisku - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski