Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I jak tu robić biznes, panie wicepremierze

Zbigniew Bartuś
Fot. Archiwum
Apel. „Niech Pana ministerstwo zrobi wreszcie coś dla tego planktonu, jakim jesteśmy my, małe i średnie firmy. Polska bez planktonu zginie” – piszą przedsiębiorcy.

Nawet 20 instytucji może kontrolować każdą z działających w Polsce firm. Dla małych przedsiębiorców, a jest ich około miliona, to koszmar. Tym bardziej że kontrole trwają czasem latami. Jednocześnie, z powodu zmieniających się ciągle przepisów, mikro- i mali przedsiębiorcy nie znają ani kompetencji służb, ani kar, jakie potencjalni kontrolerzy mogą na nich nałożyć .

"Gdzie ten kodeks podatkowy Piechocińskiego?" - przeczytaj komentarz autora >>

– To jeden z głównych powodów wysokiego bezrobocia, rozrostu szarej strefy i spowolnienia gospodarczego – uważa Kazimierz Czekaj, prezes Jurajskiej Izby Gospodarczej (JIG), piekarz z Zabierzowa, a zarazem radny wojewódzki (PO). W imieniu małych i średnich firm (tzw. MiS-iów) zaapelował do ministra gospodarki, wicepremiera Janusza Piechocińskiego, o „stworzenie listy instytucji, mających prawo kontrolować przedsiębiorców, z podaniem zakresu ich kompetencji oraz sankcji”.

– Znamy nazwy większości instytucji, ale całkiem pogubiliśmy się w tym, co mogą nam zrobić. To przeraża wielu prowadzących biznes, a równie licznych zniechęca do jego założenia – mówi Czekaj, dodając, że do napisania listu zainspirowały go informacje z czwartkowego Forum Przedsiębiorców „Dziennika Polskiego”, m.in. o nowych parapo­datkach nakładanych cichaczem na firmy (jak obowiązek przeznaczenia 2 proc. wartości wprowadzanych na rynek opakowań na „publiczne kampanie edukacyjne”) czy o rekordowej w skali Europy liczbie zmian w podatkach.

Przedsiębiorców w Polsce mogą kontrolować: urzędy skarbowe i urzędy kontroli skarbowej, ZUS, inspekcja pracy, inspekcja handlowa, sanepid, inspektorzy jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, urząd miar, inspektorzy ochrony środowiska, inspektorzy ochrony danych osobowych, urzędnicy ochrony konkurencji i konsumentów, inspektorzy dozoru technicznego, inspektorzy transportu drogowego, inspektorzy weterynarii...

Kompetencje niektórych służb się nakładają, inne są absurdalnie podzielone, np. inspekcja handlowa karze grzywnami sklepikarzy za sprzedaż masła o nieodpowiednim składzie, ale nie ma prawa ścigać prawdziwych winowajców, czyli producentów trefnego nabiału – zajmuje się tym Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Urzędów, służb i inspekcji jest w Polsce wyjątkowo dużo, a zapowiedzi kolejnych rządów dotyczące łączenia instytucji speł-zły na niczym. – To nie tylko koszmar dla firm, ale również powód kiepskiej skuteczności wielu służb przy wysokich kosztach – uważa Kazimierz Czekaj.

– Mali przedsiębiorcy są mordowani nie tylko przez kontrole – przekonuje Marek Malec, jeden z liderów Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych, najsilniejszego zrzeszenia małych i średnich przedsiębiorców w regionie. Przypomina, że MiS-ie zatrudniają trzy czwarte Polaków i wytwarzają większość PKB, a działają w warunkach gorszych niż duży biznes.

– Duże firmy mają sprzęt i sztab księgowych czy prawników, którzy śledzą na bieżąco szalone zmiany przepisów. A u MiSi-ów wszelkie sprawy są przeważnie na głowie właściciela, który na okrągło zasuwa w pracy. Państwo nakłada na niego takie same obowiązki, jak na wielkich pracodawców. Sprawozdawczość, rozliczenia, plany urlopowe, cała ta biurokracja zajmuje czas i kosztuje – tłumaczy Marek Malec.

Jego zdaniem, państwo powinno stworzyć instytucję doradczą, która informowałaby przedsiębiorców o ich prawach i obowiązkach. – W tej chwili, by znać aktualny stan prawny, gonimy od urzędu do urzędu– opisuje działacz MPOG.

„Panie premierze, nie nadążamy za tym!” – pisze JIG do wicepremiera Janusza Piechocińskiego.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski