I Kompania Kadrowa uczciła tych, którzy obalali słupy państw zaborczych. Hołd przy obelisku na komorze celnej w Michałowicach

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
I Kompania Kadrowa Legionów Polskich 6 sierpnia 1914 roku obaliła słupy na granicy zaborów - to nietuzinkowe wydarzenie wspominali w czwartek uczestnicy marszu szlakiem I Kompanii Kadrowej. Jak co roku, zatrzymali się przy obelisku w Michałowicach, aby uczcić ten moment i w 106 rocznicę przemarszu strzelców Józefa Piłsudskiego oddać cześć bohaterom.

FLESZ - Bon turystyczny celem oszustów

Przed obeliskiem bohaterom cześć oddał komendant marszu Dionizy Krawczyński i dał sygnał do odegrania hymny polskiego i strzeleckiego. A delegacje złożyły kwiaty. Wśród nich byli: honorowy komendant marszu Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz przedstawiciele I Kompanii Kadrowej, władz wojewódzkich, miasta Krakowa, gminy Michałowice oraz przedstawiciele organizacji społecznych i mieszkańcy wśród nich potomkowie legionistów oraz rodzina Lorenców, obecni właściciele dworu w Michałowicach, w którym co roku gości I Kadrowa, bo to historyczne miejsce, tu na odpoczynek zatrzymali się także strzelcy Piłsudskiego przed 106 laty.

Rodzina Lorenców - już w swoim parku - w obecności uczestników marszu I Kompanii Kadrowej odebrała odznaczenia przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. - Państwo Lorencowie otrzymują srebrne odznaki "Za opiekę nad zabytkami". Są przyznane za troskę o - jeden z najpiękniejszych zabytków w naszej gminie - dwór w Michałowicach o jego zabezpieczenie i remont - mówi Jarosław Sadowski, wicewójt gminy Michałowice, który wręczał odznaczenia.

Odznaki przyznano seniorom rodziny: Marii i Stanisławowi Lorencom oraz ich synowi z żoną: Monice Biernackiej-Lorenc i Jackowi Lorencowi.

Kadrowicze, którzy w tym roku ze względu na ograniczenia związane z pandemia nie mogą uczestniczyć w marszu przesyłali Lorencom pozdrowienia, które przekazywał komendant marszu.

- Jest nas tym razem mniej ze względu na pandemię, mamy obostrzenia, ale nie wyobrażaliśmy sobie, żeby nie przemierzyć tego szlaku w tym roku - mówił komendant Krawczyński, gdy uczestnicy marszu dotarli do parku przy michałowickim dworze.
Najmłodszą uczestniczką tegorocznego marszu szlakiem I Kompanii Kadrowej jest Nikola Pyrcik-Biskup z Krakowa. Ma 2,5 roku, ubrana w żołnierskie moro idzie z kadrowiczami już drugi raz.

- Daje sobie radę, nie sprawi kłopotów - mówi mama Nikoli Monika Biskup i próbuje odciągnąć córeczkę od kawalerii, która przyjechała na uwielbianych przez Nikole koniach. Mam Nikoli idzie szlakiem Kadrowej 23 raz, a tata Adam Pyrcik 11 razy pokonał trasę z Krakowa do Kielc. - Teraz tradycji kadrowiczów uczy się Nikola, mamy nadzieje, że będzie je kontynuować - mówią rodzice dziewczynki.

Obrona Tenczyna - rekonstrukcje bitwy z 1655 roku

Obrońcy Tenczyna polegli. Szwedzi wybili wszystkich

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie