Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ile wyniosła inflacja w listopadzie 2023? GUS opublikował dane. „Okres najgwałtowniejszego hamowania wzrostu cen już się zakończył"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Zgodnie z szybkim szacunkiem GUS, inflacja w listopadzie 2023 r. wyniosła 6,5 proc. To 9 miesiąc z rzędu hamowania rocznej dynamiki CPI.
Zgodnie z szybkim szacunkiem GUS, inflacja w listopadzie 2023 r. wyniosła 6,5 proc. To 9 miesiąc z rzędu hamowania rocznej dynamiki CPI. Adam Jankowski/ Polska Press
Inflacja w listopadzie wyniosła 6,5 proc. – wynika z szacunkowych danych GUS. Listopad jest dziewiątym z rzędu miesiącem hamowania rocznej dynamiki CPI, która w lutym zanotowała najwyższą od 1999 r. wartość 18,4 proc. – Prognozy zakładały utrzymanie tempa wzrostu cen konsumenckich na poziomie 6,6 proc. w porównaniu do zeszłego roku – zauważa Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. Z kolei zdaniem ekspertów PIE, w grudniu inflacja wzrośnie do około 7 proc.

Spis treści

Inflacja w listopadzie 2023. GUS opublikował dane

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w listopadzie 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 6,5 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,7 proc. – przekazał Główny Urząd Statystyczny w czwartek 30 listopada w szybkim szacunki.

– Ceny w porównaniu z październikiem podskoczyły aż o 0,7 proc. Ostatni raz równie wysoką dynamikę w ujęciu miesięcznym odnotowano w kwietniu. To głównie efekt 8,8 proc. powyborczego wystrzału cen paliw. Żywność podrożała o 0,8 proc. m/m, a nośniki energii minimalnie potaniały – zauważa w przesłanym nam komentarzu Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Jednocześnie podkreśla, że „okres najgwałtowniejszego hamowania wzrostu cen potęgowanego przez efekty bazy statystycznej już się zakończył". – W grudniu inflacja może lekko wzrosnąć, ale powinna być zbliżona do tej z minionych dwóch miesięcy. W pierwszej części 2024 r. dynamika CPI powróci jeszcze do spadków, by w drugim kwartale zanotować dołek w okolicy 4 proc. r/r – prognozuje.

– Dane GUS wskazują, że to głównie efekt skokowego wzrostu cen paliwa – te powiększyły się o 8,8 proc. w skali miesiąca. Zmiana zrekompensowała spowolnienie tempa wzrostu cen żywności i spadek inflacji bazowej – skomentowali za pośrednictwem platformy X eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Zgodnie z ich przewianiami, w grudniu nastąpi wzrost inflacji w okolice 7 proc. Jednocześnie szacują, że inflacja w 2024 r. oscylować będzie w pobliżu 6 proc., czyli powyżej mediany prognoz analityków. Wciąż nie znamy jednak decyzji dotyczących zerowego VAT na żywność. Utrzymanie preferencyjnej stawki obniży CPI o około 0,8 pkt.

Odbicie w sprzedaży detalicznej

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku 2023 r. była wyższa niż przed rokiem o 2,8 proc. W porównaniu z wrześniem 2023 r. notowano wzrost sprzedaży detalicznej o 3,2 proc. – przekazał w listopadzie GUS.

Sprzedaż detaliczna powraca do wzrostów i to z dużym przytupem! – skomentowali ekonomiści PKO Banku Polskiego. – Konsumpcja prywatna wchodzi w fazę solidnego ożywienia. Wiatrem w żagle są dla niej rosnące (realnie) dochody i coraz lepsze nastroje gospodarstw domowych – dodali.

Co zrobi RPP ws. stóp procentowych?

Zdaniem Sawickiego, opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny dane dotyczące inflacji za listopad „wpisują się w oczekiwania, że po dwóch przedwyborczych obniżkach o łącznie 100 punktów bazowych Rada Polityki Pieniężnej w najbliższych kwartałach zdecyduje się na co najwyżej symboliczne obniżki stopy referencyjnej, która obecnie wynosi 5,75 proc.".

Pierwszym możliwym (lecz mało realnym) terminem cięcia jest marzec. Będą wtedy znane decyzje nowego rządu w zakresie utrzymywania mechanizmów osłonowych: zerowej stawki podatku VAT na żywność oraz zamrożenia stawek energii elektrycznej. Władze monetarne będą również dysponowały nową projekcją inflacyjną uwzględniająca wpływ wzrostu wydatków budżetowych na przyszłą ścieżkę cen i termin sprowadzenia inflacji do celu – prognozuje ekspert.

Inflacja w październiku 2023 wyższa od prognoz

Inflacja CPI w październiku 2023 roku wyniosła 6,6 proc. To wynik o 0,1 proc. wyższy od wstępnych szacunków, które poznaliśmy 31 października. Główny Urząd Statystyczny wskazuje, że w porównaniu z poprzednim miesiącem wskaźnik wzrostu cen towarów i usług wzrósł o 0,3 proc.

Inflacja w Polsce rekordowy poziom osiągnęła w lutym 2023 roku osiągając 18,4 proc. We wrześniu tego roku spadła do jednocyfrowych wartości po raz pierwszy od lutego 2022 roku. Wówczas wyniosła 8,2 proc., a w ujęciu miesięcznym obniżyła się o 0,4 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile wyniosła inflacja w listopadzie 2023? GUS opublikował dane. „Okres najgwałtowniejszego hamowania wzrostu cen już się zakończył" - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski