Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

RPP zdecydowała w sprawie stóp procentowych. „Zaskakująca decyzja". Co z ratami kredytów?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Rada Polityki Pieniężnej swoją decyzją zaskoczyła ekonomistów, którzy spodziewali się obniżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych.
Rada Polityki Pieniężnej swoją decyzją zaskoczyła ekonomistów, którzy spodziewali się obniżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Adam Jankowski/ Polska Press
Rada Polityki Pieniężnej na listopadowym posiedzeniu, wbrew prognozom, postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa NBP wynosi obecnie 5,75 proc. – To kolejne ogromne zaskoczenie – komentuje analityk Bartosz Sawicki. – Prawdopodobnie w grudniu stopy procentowe również nie ulegną zmianie, a ewentualny powrót do obniżek możliwy będzie pod koniec pierwszego kwartału 2024 r – prognozuje. Co to oznacza dla kredytobiorców?

RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopę referencyjną NBP na poziomie 5,75 proc. To kolejne ogromne zaskoczenie. Prawdopodobnie w grudniu stopy procentowe również nie ulegną zmianie, a ewentualny powrót do obniżek możliwy będzie pod koniec pierwszego kwartału 2024 r. – prognozuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Ekspert przypomina, że rozpoczęcie cyklu obniżek po roku utrzymywania stopy referencyjnej na najwyższym od dwóch dekad poziomie 6,75 proc. ostrym ruchem o 75 pb doprowadziło do gwałtownych wzrostów kursów walut. – W październiku po zmianie o 25 punktów bazowych widoczna była ulga, że nie zdecydowano się na kolejny agresywny krok. Kurs euro po pierwszym powyborczym załamaniu odnalazł równowagę w kilkugroszowym przedziale wahań poniżej 4,50 zł. Po utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym pułapie złoty wyraźnie zyskuje. Po decyzji kurs euro błyskawicznie runął o około 3 grosze, do 4,43 zł. Notowania EUR/PLN ponownie dzieli mniej niż 1 proc. od tegorocznego minimum – dodaje.

– Obecny poziom stóp wynosi 5,75 proc., mimo że ostatnie dane inflacji CPI pokazały dalszy trend spadkowy, to nie pomogło to w kontynuowaniu polityki obniżek stóp procentowych – komentuje Bartłomiej Mętrak Analityk Rynków Finansowych XTB. Jednocześnie podkreśla, że po podaniu komunikatu złoty gwałtownie się umacnia.

Mętrak podkreśla, że pomimo że nie takie były oczekiwania rynku, to jednak głosy były mocno podzielone. – Nie brakowało głosów zarówno za utrzymaniem stóp procentowych jak i obniżką. Inflacja w Polsce dalej pozostaje w trendzie spadkowym, a ostatnia wstępna publikacji wskaźnika za październik ponownie pokazała większa od oczekiwań dynamikę spadku – tłumaczy i przypomina, że wstępny wskaźnik inflacji głównej wyniósł bowiem 6,5 proc. r/r wobec odczytu na poziomie 8,2 proc. r/r miesiąc wcześniej.

– Argument dalszego spadku cen nie przeważył w RPP za kontynuacją obniżek stóp procentowych – wskazuje ekspert.

Ekspert przypomina, że RPP zapoznała się już w najnowszymi projekcjami inflacji CPI do roku 2026. – Bardzo możliwe, że to właśnie one przeważyły z utrzymanie stóp na obecnym, niezmienionym poziomie – zauważa. – Perspektywy na rok 2024 i 2025 mogą nie być już tak zadowalające, a co więcej osiągnięcie celu inflacyjnego może przesunąć się na kolejny 2026 rok – dodaje.

Co z ratami kredytów?

RPP zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Raty kredytów hipotecznych jednak i tak spadną ponieważ ich wysokość zależy od poziomu stawki WIBOR, a nie od stóp NBP. Stawka WIBOR 3M spadła natomiast do poziomu 5,64 proc., a wiec jest już niższa niż stopa referencyjna NBP (5,75 proc.) – wskazuje w przesłanym nam komentarzu Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Jak podaje, w przypadku kredytu opartego o WIBOR 3M, na kwotę 300 tys. zł, udzielonego w listopadzie 2020 r. na 30 lat, rata spadnie z 2 351 zł (wysokość w ostatnich 3 miesiącach) do 2 138 zł. Rata wciąż będzie dużo wyższa niż w początkowym okresie spłaty. Wtedy wynosiła bowiem 1 174 zł.

Brak obniżki stóp procentowych to dobra wiadomość dla oszczędzających

Sadowski podkreśla, że brak obniżki stóp procentowych przekłada się na wyższe oprocentowanie lokat bankowych i obligacji skarbowych. – Co ciekawe realne oprocentowanie lokat (uwzględniające inflację i podatek) wzrosło w ostatnim czasie do dawno niewidzianego poziomu -1,78 proc. Wciąż lokaty przynoszą straty w ujęciu realnym, ale ta strata jest najniższa od lutego 2021 r. Jeszcze w lutym było to -15 proc. Dodajmy jednak, że chodzi o lokaty zakładane w październiku 2022 r. Za wynik -1,78 proc. odpowiada spadek inflacji do 6,5 proc. (wstępne dane za październik) i dość wysokie oprocentowanie lokat przed rokiem (5,68 proc.) – tłumaczy.

Automatycznie nasuwa się jednak pytanie jakie będzie realne oprocentowanie lokat zakładanych obecnie. – Z jednej strony zależy to od oprocentowania, jakie uda się uzyskać danej osobie. Z drugiej od poziomu inflacji. Jeśli oprocentowanie będzie wynosiło np. 4,5 proc., to inflacja musiałaby spaść do 3,64 proc., aby lokata nie przyniosła straty w ujęciu realnym – podsumowuje.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po listopadowej decyzji:

  • Stopa referencyjna – 5,75
  • Stopa lombardowa – 6,25
  • Stopa depozytowa – 5,25
  • Stopa redyskontowa weksli – 5,80
  • Stopa dyskontowa weksli – 5,85
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: RPP zdecydowała w sprawie stóp procentowych. „Zaskakująca decyzja". Co z ratami kredytów? - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski