Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

In vitro może być znów finansowane z budżetu państwa. Miejski program zostanie wygaszony?

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Mieszkańcy przychodzili na Radę Miasta Krakowa, by domagać się dofinansowania in vitro z budżetu gminy
Mieszkańcy przychodzili na Radę Miasta Krakowa, by domagać się dofinansowania in vitro z budżetu gminy
Jeśli zabiegi in vitro będą znów finansowane z budżetu państwa, gminny program należy wygasić. Tak uważa część miejskich radnych. - Oczywiście z zastrzeżeniem, że pary, zakwalifikowane do krakowskiego projektu, przejdą pod program rządowy - podkreślają.

Końcem listopada br. posłowie zdecydowali, że procedura zapłodnienia metodą in vitro będzie finansowana z budżetu państwa. Senat nie wniósł poprawek do ustawy. Teraz dokument czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

In vitro przestało być finansowane przez państwo za rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Nie zabraniamy in vitro, ale nie stać nas na finansowanie tego programu z budżetu państwa - mówiła w grudniu 2015 roku Elżbieta Witek, wówczas pełniąca funkcję rzecznika rządu.

Z czasem zaczęły powstawać gminne programy, w ramach których samorządy dofinansowują zabiegi in vitro. W Krakowie projekt uchwały w tej sprawie radni miejscy przegłosowali w marcu 2021 roku.

Jak zapowiadali urzędnicy, w 2023 roku z programu skorzystają 363 pary. Każda z nich otrzyma dofinansowanie do jednej, zindywidualizowanej procedury zapłodnienia pozaustrojowego (5000 zł) lub jednej procedury adopcji zarodka (2500 zł).

W 2022 r. Kraków przyznał dofinansowanie 201 parom i urodziło się już 19 dzieci.

Co stanie się z programem, gdy nowe przepisy wejdą w życie i in vitro znów będzie finansowane z budżetu państwa?

- Biorąc pod uwagę fakt, że w chwili obecnej nie są znane szczegółowe założenia resortowego programu polityki zdrowotnej, brak jest podstaw do zajęcia stanowiska w sprawie ewentualnych modyfikacji gminnego programu - przekonują miejscy urzędnicy.

A co na to przedstawiciele Rady Miasta Krakowa?

- W momencie, gdy finansowanie programu in vitro z budżetu państwa wejdzie oficjalnie w życie, wsparcie ze strony samorządu powinno zostać zakończone - komentuje Małgorzata Jantos (klub Nowoczesny Kraków), inicjatorka dofinansowywania procedury in vitro z pieniędzy miasta.

- Oczywiście z tym zastrzeżeniem, że wszystkie osoby, które zakwalifikowały się do krakowskiego programu, zostaną z automatu przeniesione do ogólnopolskiego. Natomiast 1,8 mln zł, które przewidzieliśmy na kontynuację samorządowego projektu, powinny zostać przekazane na inne potrzeby, których w budżecie Krakowa, mocno obciążonym, jest bardzo dużo - dodaje Jantos.

Uważa, że to dobra decyzja, by na nowo finansować in vitro z budżetu państwa.

Podobnego zdania jest Dominik Jaśkowiec (Platforma Obywatelska). - Założenie jest takie, by procedura in vitro była w całości finansowana z budżetu państwa. Jeśli ustawa wejdzie w życie, miejski program trzeba będzie wygasić, by nie dublować projektów - twierdzi Jaśkowiec.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: In vitro może być znów finansowane z budżetu państwa. Miejski program zostanie wygaszony? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski