Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Internet zamiast metodyków

EM
- Doradztwo metodyczne nie jest jedynym źródłem wiedzy koniecznej nauczycielom. Wszelkie informacje dotyczące np. podręczników, programów nauczania mogą oni bezpośrednio uzyskać z publikacji pedagogicznych czy z internetu - stwierdził wiceburmistrz Krzysztof Skrzypek po publikacji w "Dzienniku" opinii przedstawicieli powiatu, którzy zarzucili gminie Chrzanów brak współpracy przy finansowaniu etatów zespołu metodyków w powiecie.

Gmina Chrzanów proponuje:

   Przypomnijmy, iż powiat zaproponował powołanie Centrum Doradztwa Metodycznego, które miałoby by się mieścić w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Chrzanowie. Tworzyłby go zespół 16 metodyków, który pomagałby nauczycielom z powiatu chrzanowskiego. Zaplanowano już nawet adaptację starych warsztatów szkolnych pod siedzibę metodyków. Na współfinansowanie ich etatów zgodziły się wszystkie gminy z wyjątkiem Chrzanowa. Jego władze zawarły porozumienie z Metodycznym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie w zakresie powierzenia zadań doradcy metodycznego jednemu nauczycielowi matematyki.
   - Jako członek zarządu i były nauczyciel uznaję przydatność pomocy, jaką nauczycielom, zwłaszcza o krótkim stażu mogą okazać metodycy - podkreślił wiceburmistrz Skrzypek - Jednakże zgodnie z Kartą Nauczyciela takie obowiązki jak pomoc nauczycielowi stażyście, wspieranie jego rozwoju zawodowego czy uczestniczenie w tworzeniu oceny dorobku zawodowego należy do obowiązków opiekuna stażu, którym nie jest doradca metodyczny.
   Wiceburmistrz dodał, iż nauczyciele znacznie częściej korzystają z innych źródeł pomocy jak np. publikacje czy internet, które są dla nich bardziej dostępne, gdyż w każdym momencie mogą do nich dotrzeć jeśli czują taką potrzebę. Co nie zawsze jest możliwe w przypadku pomocy metodyka.
   - Funkcjonowanie nawet największej liczby metodyków nie zwalnia żadnego nauczyciela z obowiązku doskonalenia zawodowego poprzez kursy, które dają im możliwość nabycia umiejętności w takim zakresie, w jakim nauczyciel wyczuwa niedostatki swych kompetencji - dodaje wiceburmistrz Skrzypek. - Ponadto gmina ma prawo do innego organizowania doradztwa metodycznego na swoim terenie. Zadania doradcy metodycznego mogą być realizowane nie tylko poprzez stosunek pracy w szkole prowadzonej przez gminę, z prawem do obniżenia wymiaru zatrudnienia, ale również mogą przybrać formy umowy o dodatkową pracę. Gmina może zatem regulować funkcjonowanie doradztwa metodycznego zgodnie z realnymi potrzebami poszczególnych nauczycieli szkół i przedszkoli.
(EM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski