Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inżynierowie budowlani pod rządami nowej ustawy

(MK)
Egzaminy. Do egzaminów w trakcie XXV wiosennej sesji egzaminacyjnej okręgowe komisje Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa zakwalifikowały 3600 nowych wniosków o nadanie uprawnień budowlanych.

Wraz z wnioskami przeniesionymi z poprzednich sesji do egzaminu testowego zostało dopuszczonych około 4400 kandydatów. Do poprawkowego egzaminu ustnego przemierza się dodatkowo ponad 500 osób.

Jak podała Polska Izba Inżynierów Budownictwa, kandydatów do zdobycia uprawnień jest tym razem dużo więcej, niż podczas poprzednich egzaminów. Czyli zaczynają działać nowe przepisy w sprawie dostępu do zawodów regulowanych, aczkolwiek te w sprawie łatwiejszego dostepu (przede wszystkim chodzi o skrócenie długości praktyk zawodowych) cały czas budzą kontrowersje.

Obecnie przepisy dopuszczają do egzaminów na uprawnienia budowlane po 1,5-rocznej praktyce zawodowej oraz stwarzają możliwość rozszerzania posiadanych uprawnień budowlanych przez inżynierów. Uprawnienia można zdobyć w 10 kategoriach: architektoniczna, konstrukcyjno-budowlana, drogowa, mostowa, kolejowa, wyburzeniowa, telekomunikacyjna, instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych oraz nowa – inżynieryjna hydrotechniczna.

O ograniczone uprawnienia do wykonawstwa mogą, oprócz inżynierów budownictwa, ubiegać się również technicy budownictwa oraz mistrzowie tego zawodu. Egzamin na uprawnienia budowlane składa się z dwóch etapów: testu oraz egzaminu ustnego z zakresu wiedzy odpowiedniej specjalizacji. Zgodnie z nowymi regulacjami, pozytywny wynik części pisemnej egzaminu jest ważny przez 3 lata od dnia jego uzyskania. Gdy kandydat na uprawnienia budowlane nie zaliczy części ustnej, próbuje swoich sił ponownie już tylko na tym etapie egzaminu. Ze względu na dużą liczbę osób egzaminy zakończyły się później niż zwykle. Najwięcej chętnych na uzyskanie uprawnień budowlanych zarejestrowały okręgowe komisje kwalifikacyjne na Mazowszu (ponad 600), w Małopolsce (prawie 600), na Śląsku (blisko 500).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski