MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak nie można było zamknąć - pozostawało się modlić...

Redakcja
Ogólnopolska konferencja zgromadziła ok. pół setki uczestników Fot. Anna Szopińska
Ogólnopolska konferencja zgromadziła ok. pół setki uczestników Fot. Anna Szopińska
Około pół setki osób z całej Polski zjechało wczoraj do Nowego Targu, by wziąć udział w konferencji kapituły "Zachowaj trzeźwy umysł". Byli to zarówno jej członkowie, jak i goście - m.in. z Krakowa i z Warszawy, pełnomocnicy samorządów ds. rozwiązywania problemów alkoholowych.

Ogólnopolska konferencja zgromadziła ok. pół setki uczestników Fot. Anna Szopińska

NOWY TARG. Miasto zostało docenione za profilaktyczne przedsięwzięcia

Nowy Targ dostąpił zaszczytu bycia gospodarzem tego zgromadzenia w uznaniu jego aktywności i wagi przedsięwzięć profilaktycznych. W każdej czteroletniej kadencji skład kapituły zasila 10 przedstawicieli najaktywniejszych samorządów i reprezentacja stolicy Podhala znalazła się w tym gronie już w pierwszej turze. W konferencji brali też udział przedstawiciele Stowarzyszenia Producentów i Dziennikarzy Radiowych, które wspiera chwalebną ogólnopolską akcję.

Obrady kapituły zaczęły się przed południem, w "Skalnym Dworku", prezentacją dobrych praktyk w działaniach profilaktycznych przez Marcina Jagłę - naczelnika wydziału infrastruktury społecznej i promocji Urzędu Miasta. Wyszedł on od zaiste modelowego przykładu działań podejmowanych przez ubiegły rok w celu wyrugowania z miasta czterech punktów sprzedaży dopalaczy. Szeroki front antydopalaczowy objął i właścicieli nieruchomości, w których zagnieździły się te sklepy, i akcję uświadamiającą wśród rodziców, i pogadanki z uczniami, i monitoring wizyjny. Zaczęło się jednak od wystąpień do Głównego Inspektora Sanitarnego, z pytaniem, czy do walki z handlem dopalaczami nie da się zastosować przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności i żywienia. Negatywna odpowiedź wzbudziła duże rozżalenie w mieście, które ze swej strony wyczerpało wszelkie prawne i perswazyjne możliwości działania. Właściciel terenu przy dworcu PKS, gdy zorientował się w czym rzecz, zaczął zastawiać wejście do punktu najpierw zdezelowanym autobusem, potem kontenerem na śmieci. Do antydopalaczowej krucjaty włączyły się miejscowe parafie, organizując dwa przemarsze z modlitwami i śpiewem przed wejściem do punktów.

- Czuliśmy się bowiem bezsilni w walce z tym problemem - mówił Marcin Jagła. Nie można było zamknąć - pozostawało się modlić... Modlitwy zresztą wkrótce przyniosły efekt.

Dopiero zmiana przepisów umożliwiła służbom sanitarnym skuteczne działania.

Ale problem dopalaczy to nie jedyny profilaktyczny front w Nowym Targu. Dużą popularnością wśród kursantów prawa jazdy cieszy się organizowana już systematycznie "Szkoła trzeźwych kierowców" ("alkogogle" to dar akcji "Zachowaj trzeźwy umysł"), co roku przed wakacjami odbywają się szkolenia personelu punktów sprzedaży alkoholu pod kątem bronienia do niego dostępu nieletnim, rozszerza się czas program zajęć prowadzonych przez trenerów osiedlowych, z myślą o oderwaniu dzieci i młodzieży sprzed ekranów i monitorów. Wiele jest festynów trzeźwościowych, wspiera miasto wartościową ofertę kulturalną (zwłaszcza muzyczną) jako alternatywę dla szukania "odlotu". Młodzież szkolna ankietowana była dla uchwycenia częstotliwości kontaktu z alkoholem i środkami odurzającymi.

O nowoczesnej profilaktyce mówiła Ewa Kosińska z Krakowa, a o roli policji w tej dziedzinie - mł. insp. Mariola Gosławska i nadkom. Dorota Dąbrowska-Babor z Komendy Głównej Policji. Przedstawiano na konferencji przykłady działań profilaktycznych w samorządach lokalnych, wypowiadali się też pełnomocnicy ds. rozwiązywania problemów alkoholowych.
Wszystko to świadczy, że Nowy Targ rzeczywiście zyskał rangę ośrodka, w którym nie tylko "dużo się dzieje, ale i dobrze trzeźwieje".

Anna Szopińska

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski