Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wykupić mieszkanie od gminy?

Redakcja
Relacja z dyżuru eksperta. Cena sprzedaży lokalu mieszkalnego może być na wniosek nabywcy rozłożona wyłącznie na raty półroczne.

Podczas dyżuru telefonicznego większość pytań dotyczyła indywidualnych spraw wykupu mieszkań, ściśle związanych z danym budynkiem, lokalem, bądź osobami najemców. Najczęściej zadawane pytania o charakterze ogólnym dotyczyły przedstawionych poniżej zagadnień.

Czy można wykupić mieszkanie, jeśli wcześniej osoba nabyła od Skarbu Państwa lokal mieszkalny z zastosowaniem bonifikaty lub innej formy obniżki ceny lokalu?

Przepis §82 ust. 2 uchwały Nr XLVI/568/08 Rady Miasta Krakowa z 11.06.2008 r. w sprawie zasad zbywania lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków oraz określenia warunków udzielenia bonifikaty i wysokości stawek procentowych (Dz. Urz. Woj. Małop. z 2008 r. Nr 566 poz. 3721, ze zm.) stanowi, iż „Nie udziela się (…) bonifikaty w odniesieniu do lokali mieszkalnych, do których tytuł najmu przysługuje osobom, które uprzednio nabyły od Gminy Miejskiej Kraków lub Skarbu Państwa lokal mieszkalny z zastosowaniem bonifikaty lub innej formy obniżki ceny lokalu.” Z przepisu §82 ust. 4 uchwały wynika, że wyłączenie to odnosi się do najemcy, małżonka najemcy i małżonka pozostającego z najemcą w orzeczonej sądownie separacji.

W razie zaistnienia takiej przesłanki zbycie lokalu może nastąpić na rzecz najemcy w trybie bezprzetargowym zgodnie z art. 34 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, po cenie rynkowej, określonej przez rzeczoznawcę majątkowego (§82 ust. 5 uchwały). Tak więc lokal taki może zostać wykupiony od Gminy Miejskiej Kraków w trybie bezprzetargowym, jednakże nie może zostać zbyty z zastosowaniem bonifikaty.

Czy osoba bliska, której podarowano mieszkanie, może je zamienić bez obowiązku zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po waloryzacji?

Zgodnie z przepisem art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz.U. z 2014 r. poz. 518), „Jeżeli nabywca nieruchomości zbył nieruchomość lub wykorzystał ją na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, przed upływem 10 lat, a w przypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny przed upływem 5 lat, licząc od dnia nabycia, jest zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji. Zwrot następuje na żądanie właściwego organu.

” Zbycie takiego lokalu – przed upływem 5 lat od daty jego nabycia od Gminy Miejskiej Kraków – nie wiąże się z obowiązkiem zwrotu zwaloryzowanej bonifikaty w razie zaistnienia jednego z przypadków wymienionych w art. 68 ust. 2a pkt 1, 4 i 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami tj.: w razie zbycia nieruchomości na rzecz osoby bliskiej; w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego, jeśli wszystkie środki uzyskane z jego sprzedaży przeznaczone zostaną w ciągu 12 miesięcy, licząc od dnia jego zbycia na nabycie innego lokalu mieszkalnego albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystywanej na cele mieszkaniowe; w przypadku zamiany lokalu mieszkalnego na inny lokal mieszkalny albo nieruchomość przeznaczoną lub wykorzystywaną na cele mieszkaniowe.

Zgodnie natomiast z przepisem art. 68 ust. 2b ustawy o gospodarce nieruchomościami, obowiązek zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji ciąży na osobie bliskiej (zdefiniowanej w art. 4 pkt. 13 cytowanej ustawy), na której rzecz zbyto lokal mieszkalny przed upływem 5 lat licząc od dnia pierwotnego nabycia.

W stosunku zaś do osób bliskich zbywcy lokalu mieszkalnego nie stosuje się wyłączeń zawartych w art. 68 ust. 2a pkt 1-5 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Potwierdza to stanowisko wyrażone wyrokiem Sądu Najwyższego z 14 lipca 2010 r., sygn.. akt V CSK 15/10, zgodnie z którym „przesłanki zwolnienia od obowiązku zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji (art. 68 ust. 2a ustawy (…) mają zastosowanie do pierwotnych nabywców nieruchomości wskazanych w art. 68 ust 2 ustawy, a nie do osób im bliskich (art. 68. ust. 2 lit. b ustawy), na rzecz których zbyły nieruchomość.”

Czy można wykupić lokal mieszkalny, jeżeli toczy się postępowanie administracyjne dotyczące prawidłowości nabycia nieruchomości (pytanie dotyczyło nieruchomości w centrum Krakowa)?

Sprzedaż lokali mieszkalnych na rzecz najemców nie może nastąpić, jeżeli toczy się postępowanie dotyczące prawidłowości nabycia nieruchomości przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego.

Czy muszę zwrócić wartość środków poniesionych przez gminę na remont mieszkania, które było pustostanem?

W przypadku, gdy w lokalu mieszkalnym przeznaczonym do sprzedaży przeprowadzony był remont za środki Gminy Miejskiej Kraków (w tym w ramach przygotowania pustostanu do ponownego zasiedlenia), warunkiem udzielenia bonifikaty jest zwrot kwoty odpowiadającej poniesionym nakładom przez okres 10 lat, liczonych od daty remontu do dnia, w którym lokal zostanie przeznaczony do zbycia; wartość nakładów określi rzeczoznawca majątkowy na dzień nabycia lokalu.

Czy to prawda, że lokal mieszkalny można wykupić tylko do końca roku?

Uchwała nie określa terminu, w jakim można wykupić mieszkanie. Zgodnie natomiast z przepisem §11 uchwały, termin składania wniosków o wykup lokali mieszkalnych upływa z dniem 31 grudnia 2015 r.

Czy można wykupić mieszkanie na raty?

Cena sprzedaży lokalu mieszkalnego może zostać zapłacona jednorazowo lub rozłożona na oprocentowane raty.

Cena sprzedaży mieszkania może być – na wniosek nabywcy – rozłożona wyłącznie na raty półroczne.

Więcej za tydzień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski