Jak zarobić na urlopie

Jak zarobić na urlopie

Barbara Ciryt

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Jak zarobić na urlopie

©Piotr Krzyżanowski/Polskapresse

Kontrowersje. Samorządowcy z ekwiwalentów robią sobie źródło dochodu. Razem z odprawami na koniec kadencji odbierają zawrotne kwoty. W powiecie krakowskim niekwestionowanym rekordzistą jest Stanisław Żak, były wiceburmistrz Skawiny. Gmina wypłaciła mu 112 tys. zł.
Jak zarobić na urlopie

©Piotr Krzyżanowski/Polskapresse

Ponad 700 tys. zł kosztowały podatników ekwiwalenty za zaległe urlopy samorządowców i odprawy dla byłych władz powiatu krakowskiego oraz gmin. W samej Skawinie wypłacono ponad 177 tys. zł. Z największą pulą pieniędzy odszedł Stanisław Żak, wiceburmistrz Skawiny, który zarabiał miesięcznie

11 400 zł. Na koniec minionej kadencji gmina wypłaciła mu 112 998,50 zł! Za co? Na pożegnanie z samorządem dostał odprawę emerytalną 68400 zł, czyli sześciomiesięczne wynagrodzenie, do tego odebrał nagrodą jubileuszową 34200 zł, która wyniosła 300 proc. miesięcznego wynagrodzenia, a dopełnieniem wszystkiego był ekwiwalent za niewykorzystane 19 dni urlopu, czyli 10 398,50 zł.

- Odchodziłem na emeryturę i należała mi się odprawa, a także nagroda jubileuszowa za 40 lat pracy. Wszystko zbiegło się razem - mówi Stanisław Żak. Wyszła duża kwota. Były wiceburmistrz pieniędze przeznaczy na pomoc swoim dzieciom. Teraz jest radnym powiatowym z dietą ponad 2,6 tys. zł miesięcznie, bo w powiecie krakowskim radni hojnie obdarzyli się dietami.

Spore pieniądze - 39 125,52 - otrzymał Adam Wójcik, były członek Zarządu Powiatu Krakowskiego (pensja 11 400 zł). Jego
odprawa wyniosła 34 200 zł, a ekwiwalent za 9 dni niewykorzystanego urlopu: 4 925,52 zł. Wprawdzie wicestarosta Urszula Stochel odebrała większe pieniądze, bo 53 948,24 złotych (ekwiwalent za 31 dni urlopu 17 888,24 zł i odprawę 36 060 zł), ale ona odeszła ze starostwa.

Zaś Wójcik wziął odprawę i… nadal pracuje w tej instytucji. Jak to możliwe? W nowej kadencji przestał pełnić funkcję członka zarządu, a został sekretarzem powiatu. Stanowisko nie jest mu obce, zajmował je kadencję temu. - Wróciłem na swoje miejsce pracy. Odprawę odebrałem zgodnie z Kodeksem pracy.

Gdybym został na tym samym stanowisku, to nie przysługiwałaby mi, ale tu był zupełnie inny tryb powołania. To nie jest ta sama praca - mówi Adam Wójcik. Spore odprawy z ekwiwalentami za urlopy (od 20 do prawie 40 dni) wzięli także odchodzący szefowie gmin: były burmistrz Skawiny Adam Najder - 52 529; były wójt Mogilan Krzysztof Musiał - 51 718,08 zł; były wójt Iwanowic Zbigniew Grzyb - 49 836 zł; były wójt Liszek Wacław Kula - 48 800 zł; były burmistrz Krzeszowic Czesław Bartl- 48 722 zł.

Wielu urzędujących samorządowców nieźle zarobiło na zaległych urlopach. Rekordy bije Skała i Czernichów.

Tadeuszowi Durłakowi, burmistrzowi Skały wypłacono 41 340 zł ekwiwalentu za 78 dni urlopu.- Nie nastawiałem się na zysk z tego tytułu, tym bardziej, że 12 dni urlopu uległo przedawnieniu, bo minęły trzy lata - zaznacza Durłak. - Pracuję bez zastępcy. Często moja obecność w gminie lub na różnych spotkaniach jest potrzebna, więc nie brałem urlopu. Nawet jeśli do godz. 22 byłem na sesjach, to na drugi dzień, jak zwykle, szedłem do pracy na godz. 6.50 - mówi. Dodaje, że nie liczy wyjazdów na służbowe spotkania wieczorami, w weekendy i święta.

Szymon Łytek, wójt Czernichowa odebrał z końcem kadencji 40 982 zł za 77 dni urlopu. - Z punktu widzenia prawa pracy, przysługuje mi ekwiwalent - mówi. - Nie miałem czasu wykorzystać urlopu. Mam zastępcę, ale jest on kierownikiem wydziału inwestycji, zajmuje się planowaniem przestrzennym i zamówieniami publicznymi, więc to, co związane z zarządzaniem gminą i reprezentowaniem jej, wykonuję sam. Pracuje 7 dni w tygodniu, a nigdy nie liczyłem sobie nadgodzin - podkreśla.
1 »

Komentarze (11)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Urlopy

Ewa (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Ja również polecam! Używamy od lat. Z programu jesteśmy bardzo zadowoleni. Dostęp do systemu mam nawet w komórce. W każdej chwili mogę składać i akceptować wnioski.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Urlopy

Jola (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Korzystamy z Luminum od kilku tygodni i jestem zadowolona.... wszystkie ustawienia bez problemu dostosowali do naszych potrzeb Pracownicy szybko opanowali program ii teraz składanie wnioskow...rozwiń całość

Korzystamy z Luminum od kilku tygodni i jestem zadowolona.... wszystkie ustawienia bez problemu dostosowali do naszych potrzeb Pracownicy szybko opanowali program ii teraz składanie wnioskow oraz przepływ informacji działa bardzo szybko i bez zarzutu program godny polecenia zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Urlopy

Iwona (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

My już od lat korzystamy z systemu firmy Technology.

Jest to bardzo prosty i przejrzysty program, a co najważniejsze pozwala złożyć wszystkie typy wniosków urlopowych oraz i innych nieobecności....rozwiń całość

My już od lat korzystamy z systemu firmy Technology.

Jest to bardzo prosty i przejrzysty program, a co najważniejsze pozwala złożyć wszystkie typy wniosków urlopowych oraz i innych nieobecności.

We wniosku dostępne są załączniki do pobrania (np.: ZUS-Z-15). My dodatkowo ustawiliśmy sobie w systemie możliwość składania wniosków 7 dni wstecz.

Jest to bardzo profesjonalny program, wnioski rozliczane są co do godziny, a nie jak w większości tego typu programach zaokrąglane do pełnych dni.

Korzystne jest też to, że program ten może działać w chmurze (SaaS) i nie wymaga instalacji na naszych komputerach.

Wszystkie dodatkowe informacje można znaleźć na stronie technology . poznan . pl
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
System urlopowy online

Basia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Witam,

Korzystamy z systemu urlopowego luminum.pl. System ten w prosty sposób pozwala złożyć wszystkie typy wniosków urlopowych i innych nieobecności (dwadzieścia kilka różnych).

Bardzo fajnym...rozwiń całość

Witam,

Korzystamy z systemu urlopowego luminum.pl. System ten w prosty sposób pozwala złożyć wszystkie typy wniosków urlopowych i innych nieobecności (dwadzieścia kilka różnych).

Bardzo fajnym rozwiązaniem jest to, że po przesłaniu wniosku do akceptacji przełożony otrzymuje powiadomienie na mail, po akceptacji również sam pracownik. Podobnych e-maili jest znacznie więcej (np.: gdy kadry zmienią wniosek, albo prześlą zapytanie).

We wnioskach mamy dostępne załączniki do pobrania (np.: ZUS Z-15), mamy ustawione tak, że urlopy możemy składać 7 dni wstecz, ale na żądanie i zwolnienia już nie. Jest funkcja planowania urlopów. Urlopy można też oglądać w kalendarzu dla działu lub całej firmy.

Upoważnione osoby mają dostęp do zaawansowanych raportów, dane pobieramy też do naszego systemu kadrowo-płacowego.

Jest to profesjonalne rozwiązanie np.: wnioski rozliczane są co do godziny (jeśli pracuje się różną liczbę godzin w poszczególne dni) a nie jak w większości tego typu programach zaokrąglane do pełnych dni.

Dla pracownika system ten ma ten plus, że zawsze zna aktualne informacje o ilości urlopu i stanie akceptacji swojego wniosku. Pracownicy korzystają też z systemu w domu (np.: przesyłają wnioski zwolnienia z jego skanem).

System działa w chmurze (SaaS) i nie wymaga instalacji na komputerze ani żadnej obsługi informatycznej z naszej strony.

Więcej informacji można przeczytać na stronie www.luminum.pl
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Urlop

Kowalski (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Spotykają się dwaj koledzy. Pierwszy z nich mówi na powitanie:
- Wyglądasz na wypoczętego i zadowolonego z życia. Jesteś na urlopie?
- Ja nie, ale mój szef...

/URLOPEK.PL/

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Liszki cd.

obserwator gminy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

No, gratulacje dla Pana Wójta Kuli!! tak opowiadał dyrdymały na zebraniach o farmach fotowoltanicznych,
a zostawił gmine w ruinie finansowej i jeszcze wziął odprawe prawie 50...rozwiń całość

No, gratulacje dla Pana Wójta Kuli!! tak opowiadał dyrdymały na zebraniach o farmach fotowoltanicznych,
a zostawił gmine w ruinie finansowej i jeszcze wziął odprawe prawie 50 tys. ?! bo mu się należało!
Honoru i ambicji to nie ma , więc teraz po prace do kumpli - albo na targ i sprzedawać paski...
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Marek

Nie głosujemy! (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Nie ma sensu oddawać głosów w żadnych wyborach. Każda władza, bez względu na szyld partyjny jest tak samo pazerna na pieniądze i wpływy. Nie warto na nich oddawać głosu. Oni tylko składają puste...rozwiń całość

Nie ma sensu oddawać głosów w żadnych wyborach. Każda władza, bez względu na szyld partyjny jest tak samo pazerna na pieniądze i wpływy. Nie warto na nich oddawać głosu. Oni tylko składają puste obietnice, a po wyborach zwiększają sobie diety. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
tak

ograbiaja Polske (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

od gory do dolu. Na koniec skoncza jak wszyscy grabiezcy .

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
hfy

rozwiazac powiaty (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

no cóż gmina czernichów czy skała rozwiają się wiec stać ich na takie dodatki, a ty robolu zapiepszasz za 1200zł

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Starosta wielicki

prenumerator (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7

Urlop, urlopem ale żaden z omawianych w artykule samorządowców nie naliczał sobie....godzin nadliczbowych jak to miało miejsce wśród włodarzy powiatu wielickiego o czym pisał DP od 17 stycznia br....rozwiń całość

Urlop, urlopem ale żaden z omawianych w artykule samorządowców nie naliczał sobie....godzin nadliczbowych jak to miało miejsce wśród włodarzy powiatu wielickiego o czym pisał DP od 17 stycznia br. przez prawie 10 dnizwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo