Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaka czeka przyszłość europejską cywilizację? "Multikulturowość prowadzi do konfliktu"

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Kajetan Rajski, prezes Fundacji Kwartalnika „Wyklęci”, opiekun serii „Dzieł zebranych” Feliksa Konecznego.
Kajetan Rajski, prezes Fundacji Kwartalnika „Wyklęci”, opiekun serii „Dzieł zebranych” Feliksa Konecznego. Jan Lorek
- Trzeba się zastanowić, czy cywilizacja łacińska nadal jest w Europie Zachodniej w sytuacji podważania instytucji małżeństwa, rodziny – mówi Kajetan Rajski, prezes Fundacji Kwartalnika „Wyklęci”, opiekun serii „Dzieł zebranych” Feliksa Konecznego.

Na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie odsłonięto nowy nagrobek rodziny Konecznych. Kto był inicjatorem tego przedsięwzięcia?
Nagrobek został odnowiono z inicjatywy Fundacji Kwartalnika "Wyklęci" oraz wicewojewody małopolskiego Ryszarda Pagacza. Krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej wpisał ten nagrobek do ewidencji grobów uczestników walk o niepodległość i w tym roku postawił nowy nagrobek, który swoim kształtem nawiązuje do przedwojennego nagrobka rodziny Konecznych.

Wydarzeniem była też konferencja naukowa „Życie i myśl Feliksa Konecznego”. Jak aktualna jest obecnie nauka tego wybitnego historyka i publicysty?
Podczas konferencji większość prelegentów opierała się na oryginalnej koncepcji cywilizacji, którą stworzył prof. Feliks Koneczny w takich pracach jak „Polskie Logos a Ethos. Roztrząsanie o znaczeniu i celu Polski” czy „O wielości cywilizacji”. Współczesność pokazuje, że starcia między cywilizacjami istnieją i mają olbrzymi wpływ na nasze życie. Feliks Koneczny był tym naukowcem, który opisywał poszczególne cywilizacje i wyciągał wnioski na podstawie badań historycznych i socjologicznych. Jednym z najbardziej konkretnych jego spostrzeżeń jest to, że nie ma możliwości syntez między cywilizacjami, co jest jednoznacznym zaprzeczeniem polityki multikulturalizmu prowadzonej w niektórych krajach europejskich. Zdaniem Feliksa Konecznego nie można połączyć dwóch odrębnych metod życia zbiorowego. Jeśli więc mamy do czynienia z cywilizacją łacińską, która w czasach Feliksa Konecznego dominowała w krajach Europy Zachodniej, to według naukowca nie było możliwości, by bez konfliktu mogła obok niej funkcjonować cywilizacja arabska.

Mając na uwadze naukę Feliksa Konecznego czym się więc może skończyć łączenie cywilizacji?
Według niego nie ma takiej możliwości, żeby połączyć cywilizacje. Co więcej, nawiązując do teorii pieniądza Mikołaja Kopernika, że gorszy pieniądz wypiera lepszy, przekonywał, iż mniej rozwinięta cywilizacja wypiera bardziej rozwiniętą. To powoduje konflikty. Trudno było sobie wyobrazić, by cywilizacja łacińska przykładowo przyjęła od cywilizacji arabskiej prawo szariatu. Feliks Koneczny swoje dzieła pisał 90-100 lat temu. Realia sporo się zmieniły.

Na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie odsłonięto nowy nagrobek rodziny Konecznych.

Na Cmentarzu Salwatorskim odsłonięto nowy nagrobek rodziny Konecznych

Jakie zmiany są dostrzegalne?
Feliks Koneczny pisał o cywilizacji łacińskiej, którą nazywał także chrześcijańsko-klasyczną. Zaznaczył, że jej fundamentem jest monogamiczne małżeństwo. Trzeba się zastanowić, czy ta cywilizacja nadal jest w Europie Zachodniej w sytuacji podważania instytucji małżeństwa, rodziny. Fundamentem zachowania cywilizacji łacińskiej jest pielęgnowanie wartości, przywiązanie do wiary katolickiej. Feliks Koneczny podkreślał, że ze spraw publicznych najbardziej publiczną jest religia. Był autorem słów: „Albo Polska będzie katolicka, albo jej nie będzie”. Pisał też m.in. o cywilizacji bizantyjskiej. Nie tylko pod tym terminem rozumiał pozostałości Cesarstwa Wschodniorzymskiego, ale też uważał, że cywilizacja bizantyjska ma duży wpływ w Niemczech, a charakteryzuje się m.in. uzależnieniem Kościoła od państwa, co jest nie do pomyślenia w cywilizacji łacińskiej, gdzie państwo i Kościół mają wzajemną autonomię. Feliks Koneczny wyszczególnia też cywilizację turańską, zrodzoną na stepach Azji, do której przyporządkowywał m.in. Rosję. W tej cywilizacji istnieje wojskowa metoda funkcjonowania społeczeństwa, gdzie nie istnieje takie pojęcie jak naród, a celem jest ekspansja militarna.

Jakie były związki Feliksa Konecznego z Krakowem?
Tu się urodził, 1 listopada 1862 r. i zmarł 10 lutego 1949 r. Przez zdecydowaną większość życia mieszkał w Krakowie i tu powstała znaczna część jego prac naukowych.

Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jaka czeka przyszłość europejską cywilizację? "Multikulturowość prowadzi do konfliktu" - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski