Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie badanie można wykonać w laboratorium?

.
Laboratorium jest pewnego rodzaju jednostką, która zajmuje się wykonywaniem badań medycznych. Obecnie w laboratoriach mamy do czynienia z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu oraz systemów informatycznych. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom wyniki badań są poprawne i szczegółowe. Kiedyś dochodziło do częstych błędów pojawiających się podczas badania. Współczesna wiedza oraz specjalistyczny sprzęt pozwalana na uniknięcie błędów.

Wykonane badania dostarczają nam niezbędne informacje o posiadanych wirusach, grzybach czy też innych infekcjach. Dodatkowo przedstawiają obecność podstawowych minerałów w organizmie oraz ich parametry.

W laboratoriach pracuje wykwalifikowany personel, który stale jest szkolony. Dodatkowo sprzęt używany do badań regularnie podlega przeglądom. Wyspecjalizowani diagnostycy dokładnie precyzują uzyskane wyniki i wskazują wszelkie niedogodności. Do podstawowych badań wykonywanych w laboratoriach można zaliczyć: markery, układ krzepnięcia, hormony, badania kału, badania krwi, badania moczu, bakteriologia, hematologia, badania DZM. Jednak najczęściej wykonywanym badaniem w laboratoriach jest badanie krwi, inaczej nazywane morfologią.

Badanie krwi
Morfologia krwi to jedno z podstawowych badań krwi. Pozwala dokładnie zaobserwować co dzieje się w organizmie ludzkim, wskazać pewne braki oraz nadmiary pewnych substancji. Oprócz morfologii, często wykonuje się inne badania krwi typu:
•badanie OB, dzięki któremu można stwierdzić stan zapalny organizmu,
•poziom glukozy we krwi,
•lipidogram, czyli badanie wskazujące poziom cholesterolu całkowitego, LDL, HDL oraz trój glicerydów.

Morfologia krwi polega na jakościowej i ilościowej ocenie elementów morfotycznych krwi. Specjaliści radzą, co roku wykonywać tego typu badanie. Normy morfologii krwi każdorazowo powinny być analizowane przez lekarza w oparciu o wynik badań i przeprowadzony wcześniej wywiad z pacjentem. Zazwyczaj to wyniki krwi stanowi pierwszą oznakę poważnej choroby obecnej w organizmie człowieka.

Badanie wykazuje zbiór cyfr i liter oznaczających ilości i rodzaje krwinek obecnych w pobranej i zbadanej krwi. Można do nich zaliczyć: PLT, WBC, RBC, MCV, MCH, MCHC, HCT oraz wartość hemoglobiny. Poszczególne skróty oznaczają:
PLT – są to płytki krwi, które odpowiadają za prawidłowe krzepnięcie krwi.

WBC – są to krwinki białe – odpowiedzialne na zwalczanie infekcji. Niska ilość krwinek białych świadczy o słabej odporności organizmu. Duża ilość może świadczyć o infekcji, białaczce lub chorobie zakaźnej.

RBC- czyli krwinki czerwone- dzięki nim transportowany jest tlen we krwi. Duża ilość krwinek czerwonych może być powiązana z chorobą płuc, czy wadą serca. Mała ilość wskazuje na anemie, białaczkę lub niedobory żelaza.

MCV – wskazuje średnią objętość krwinek czerwonych. Jeżeli ich objętość jest powyżej normy wówczas rozpatruje się różne postacie anemii. Natomiast, gdy mamy do czynienia z niskim wskaźnikiem istnieje podejrzenie talasemii lub odwodnienia.
MCHC- wskazuje średnie stężenie hemoglobiny. Niski wynik może być powiązany z niedokrwistością i talasemią. Natomiast wysoki wskaźnik świadczy o zaburzeniach w gospodarce wodno-elektrolitowej.

MCH – dane o średniej masie hemoglobiny. Jej obniżenie występuje przy niedokrwistości, niedoborze żelaza oraz chorobie nowotworowej.
HGB- czyli hemoglobina, zbyt wysoka jest skutkiem niedokrwistości, zaś zbyt niska świadczy o przemęczeniu organizmu lub anemii.
HCT- czyli ilość erytrocytów do objętości pełnej krwi. Zazwyczaj jest wysoki u osób dotkniętych oparzeniem, stanem zapalnym lub przewleką biegunką. Niski poziom można zauważyć u osób z częstymi krwotokami, niedoborem żelaza lub zmianami w wątrobie.

Badanie morfologii
Standardowe badanie morfologii krwi trwa zazwyczaj kilka minut. Podczas badania pobiera się pacjentowi niewielką ilość krwi. Na badanie należy zgłosić się na czczo, poleca się nie spożywać żadnych pokarmów przez około 8 godzin. Materiał do badania zawiera około 2 mililitry krwi. W przypadku osób przyjmujących leki na stałe, przed badaniem należy je normalnie przyjąć popijając niewielką ilością wody. Osoby chorujące lub po przeszłej żółtaczce oraz zakażaniu HIV muszą przed badaniem poinformować osobę przeprowadzającą badanie. Warto przed wykonaniem badania około 2-3 dni wcześniej ograniczyć spożywanie alkoholu, picie kawy oraz palenie papierosów. Przed badaniem dobrze jest wypocząć i uspokoić organizm – wysiłek fizyczny wykonany przed pobraniem krwi może przyczynić się do uzyskania złych wyników. Oprócz tego na badania warto zgłosić się zrelaksowanym, nie należy się denerwować, ponieważ wynik może wskazać zły poziom glukozy lub nieprawidłowe funkcjonowanie gospodarki węglowodanowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski