Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarmarki i zapach cynamonu

(DMA)
Bratysława: jarmark bożonarodzeniowy na Rynku Głównym jest niezwykle malowniczy
Bratysława: jarmark bożonarodzeniowy na Rynku Głównym jest niezwykle malowniczy fot. NPTW
Świąteczne smaki. W wielu miastach rozpoczynają się przedświąteczne kiermasze, a nad każdym z nich unosi się zapach grzanego wina

Kocham przedświąteczne jarmarki. Uwielbiam się włóczyć malowniczo oświetlonymi ulicami. Mają coś w sobie. I wszędzie ten unoszący się zapach grzanego wina - mówi z uśmiechem Olga. Krakowianka co roku odwiedza inną europejską stolicę. W tym roku wybór padł na Budapeszt. - Przy okazji zrobię zakupy i przyszykuję świąteczne prezenty. Jarmark bożonarodzeniowy w Budapeszcie uchodzi przecież za jeden z najpiękniejszych w Europie - dodaje zadowolona.

Budapeszt jak z bajki
Niezwykły nastrój, ludowe tańce, śpiewy, ręcznie wykonywane świąteczne ozdoby, ale także pyszne kiełbaski, kaszanka oraz wino grzane - to wszystko czeka na tych, którzy zechcą zajrzeć na XVII Budapeszteński Jarmark Bożonarodzeniowy. Rozpoczął się wczoraj na placu Vörösmartyego, a potrwa do 6 stycznia 2016 roku.

_- W tym czasie miasto wygląda jak kraina z bajki. Rozświetlają go miliony lamp, lampek i neonów. Jest coś w nim niesamowitego - _kusi Bożena Hirling z Narodowego Przedstawicielstwa Turystyki Węgierskiej. Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się, gdy spogląda się nań z wysokości Góry Gellerta.

Gdzie odnajdziemy ów piękny plac? Niezawodnie doprowadzą nas do niego zapach grzanego wina, tłum turystów, a także jeden z najsłynniejszych budapeszteńskich spacerowych traktów - uliczka Vaci. _- Można na nim nie tylko napić się doskonałego grzanego wina z cudownie pachnącymi przyprawami, ale także dobrze zjeść oraz zrobić nietypowe świąteczne zakupy. Na stoiskach są przecież wyroby z wikliny i gliny, skóry i wosku, kute i rzeźbione, przepięknie haftowane obrusy i świece, ozdoby choinkowe i zabawki. Wszystko zrobione z naturalnych materiałów przy __użyciu tradycyjnych metod - _zapewnia dyrektor Hirling. Na placu wybudowano także piec z cegieł. Po co? Pieczone w nim będą chleb, kołacze, mięso i kiełbasy, a także tradycyjne dania węgierskie.

- Jakość wszystkich wyrobów sprzedawanych na targach jest sprawdzana i gwarantowana przez Stowarzyszenie Węgierskiej Sztuki Ludowej - zawsze przypomina Bożena Hirling. Spacer po placu może nam zająć trochę czasu, bowiem jest tu ponad 100 stoisk.

Warto też nieco unieść głowę. Wtedy ujrzymy niezwykły Kalendarz Adwentowy Gerbeaud, stworzony z kopii różnych dzieł sztuki. - Ceremonii otwierania każdego okna towarzyszy przedstawienie światło i dźwięk, a rozpoczyna się każdego dnia o __godz. 17 - informuje dyrektor Hirling. Wspomnieć wypada i o tym, że od 21 do 23 grudnia na placu stanie szopka betlejemskiej z żywymi postaciami.

A może na naszym nocnym szlaku znajdą się także opera, parlament, bazylika św. Stefana (przed nią także odbywa się malowniczy przedświąteczny kiermasz), most Łańcuchowy, Góra Gellerta, wzgórze zamkowe? Gdy poczujemy zmęczenie lub głód, w każdej chwili możemy zasiąść w którejś z licznych restauracji lub kawiarń, tych znanych, np. w Cytadeli czy słynnym Gundelu (w pobliżu placu Bohaterów), albo też zaszyć się w jednym z licznych pubów. - To miasto magiczne, a szczególna aura otacza go w okresie przedświątecznym - tak zawsze o ukochanym Budapeszcie mówi Bożena Hirling. I nie ma w tym krzty przesady.

Bratysława z lokszami
Bratysława również kusi wielkim Jarmarkiem Bożonarodzeniowym. - Odbędzie się on już po __raz 22. - _przypomina z dumą Ján Bošnovič z Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej. - A wszystko rozpocznie się od rozświetlenia wielkiej choinki na placu Głównym. Gdy ona zapłonie, rozbłysną tysiące kolorowych lampek na Starym Mieście - _dodaje. Uroczyste otwarcie jarmarku 20 listopada (zamknięcie 22 grudnia).

- To doskonała okazja, aby skosztować niezwykłych słowackich specjałów, lokszy - placków z ciasta ziemniaczanego - nadziewanego gęsią wątróbką lub kapustą, kapuśniaku, gęsiny, pieczonych kiełbasek, wątróbki po „cygańsku” - zachęca dyrektor Bosnovic.

Bez trudu na ponad osiemdziesięciu specjalnie przystrojonych stoiskach - rozlokowanych na trzech pięknych bratysławskich placach: Głównym, Franciszkańskim i Hviezdoslava - odnajdziemy także doskonały chleb ze smalcem i cebulką, pagacze z ciasta skwarkowego, a także grzane wino, medovinę (miód pitny), grog i poncz. _- Sprzedaż mocnych alkoholi i __piwa jest zakazana - _od razu przypomina. Za to jest też coś dla łasuchów - do wyboru są strudle jabłkowe, makowe, orzechowe i serowe, a także wspaniałe miodowe pierniki oraz oblatki.

I tutaj można kupić miejscowe rękodzieło - wyroby ze skóry, szkła, ceramiki, wikliny, drewna, a także liści kukurydzy i pszczelego wosku. Jednocześnie z otwarciem Jarmarku Bożonarodzeniowego na Rynku Głównym rozpoczął się festiwal Słowackie Święta Bożego Narodzenia.

Warto też wybrać się do Koszyc - na Bajkowy Jarmark Bożonarodzeniowy. Uroczyste otwarcie - 4 grudnia (do 23 grudnia). I tu będzie można skosztować pysznych regionalnych potraw, grzanego wina i ponczu. Nieco mniejsze kiermasze przygotowali włodarze Ziliny, Preszowa, Nitry, Trnawy, Bańskiej Bystrzycy, Liptowskiego Mikulasza, Popradu...

Magiczna Praga
Na ulicach słychać kolędy, na placach świecą gwiazdy betlejemskie, a wszędzie roznosi się zapach choinek i oczywiście grzanego wina - tak również wyglądają przedświąteczne jarmarki w Czechach.

-_ Można na nich nabyć oryginalne pamiątki i niezwykłe świąteczne prezenty. Na __pewno sprawią mnóstwo frajdy obdarowanym - _kusi Anna Gruszczyńska z CzechTourism.

Największy - uchodzi też za najpiękniejszy - jarmark bożonarodzeniowy organizowany jest w Pradze. Odbywa się tradycyjnie na Rynku Starego Miasta.

-_ 28 listopada zostaną uroczyście zapalone lampki na olbrzymiej choince -_przypomina Anna Gruszczyńska. Na stoiskach odnajdziemy nie tylko piękne ozdoby świąteczne, ale także wspaniałe szopki, drewniane zabawki, interesującą biżuterię, ale również wonny miód pitny. Jarmark zakończy się dopiero 3 stycznia 2016 roku.

Na specjalny kiermasz bożonarodzeniowy zaprasza także morawskie Brno. I on rozpocznie się 28 listopada. Na placach Wolności i Morawskim wszyscy goście, zarówno dorośli, jak i ci nieco mniejsi, mogą liczyć na mnóstwo przysmaków, między innymi morawskie frgale. A co to takiego? - To okrągłe ciasta z nadzieniem serowym lub owocowym - przypominają gospodarze miasta.

-_ Na tradycyjny jarmark świąteczny zaprasza także magiczny Czeski Krumlov -_przypomina przedstawicielka CzechTourism. Rozpocznie się dzień wcześniej niż ten w Pradze, a zakończy 6 stycznia 2016 roku. Szczególnie gorąco gospodarze miasta zapraszają najmłodszych - to dla nich powstanie żywa szopka.

Pilzno także zaprasza - od 1 grudnia do 22 grudnia - na specjalny kiermasz. Będzie o tyle ciekawy, że zakończy - na placu Republiki - projekt Europejskiej Stolicy Kultury 2015. Na gości będą czekać dziesiątki stoisk z wyrobami rzemieślniczymi, smakołykami, a także wspólne kolędowanie - przypomina Anna Gruszczyńska.

Magia przedświątecznych jarmarków dociera już niemal wszędzie. Miasta, miasteczka, a nawet wsie stroją się w barwne dekoracje, rozświetlają je miliony światełek, kuszą atrakcjami, a także zapachem cynamonu i grzanego wina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski