MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jednogłośnie za budżetem - radni ponad podziałami

MIR
BRZESKO. Consensus w Radzie Miejskiej jest możliwy. Takiego obrotu sprawy można było się spodziewać. Radni jednogłośnie przyjęli budżet gminy na rok 2011. "Na "tak" głosował także Franciszek Brzyk, jesienią ubiegłego roku rywal Grzegorza Wawryki w walce o burmistrzowski fotel.

- Powodów decyzji Franka Brzyka było pewno kilka. Z jednej strony świadczy to o tym, że kampania wyborcza zakończyła się, a radny potrafi stanąć ponad podziałami politycznymi; z drugiej, że budżet to kompromis pomiędzy radnymi a gospodarzem miasta. Wiele poprawek, zgłoszonych przez radnych, burmistrz uwzględnił w autopoprawce. To, moim zdaniem, przesądziło o postawie radnych opozycji - mówili w kuluarach zwolennicy burmistrza. Zdaniem przewodniczącego Rady Miejskiej w Brzesku Krzysztofa Ojczyka, plan finansów i wydatków na rok 2011 jest ambitny, prorozwojowy, uwzględnia plany gminy. - Budżet jest naturalną konsekwencją działań podejmowanych w ostatnich kilku latach - stwierdza.

Ponad 102 miliony złotych po stronie wydatków, nieco mniej, bo około 92 miliony, po stronie dochodów i bardzo wysoki (jeden z największych w Polsce) odsetek pieniędzy przeznaczonych na inwestycje - tak w telegraficznym skrócie można przedstawić budżet gminy Brzesko na rok 2011. Jak podkreśla gospodarz miasta, w tym roku dokończona zostanie budowa biblioteki, remont ulicy Solskiego, rewitalizacja Rynku. Zaplanowano prace przy budowie sieci wodociągowej w Porębie Spytkowskiej, a także rozbudowę sieci chodników, remonty ulic, obiektów użyteczności publicznej. - Gros środków trafia na utrzymanie sieci szkół i przedszkoli oraz budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Brzesku - cieszy się radna Maria Kądziołka. Nowa biblioteka zostanie oddana do użytku już w pierwszym kwartale tego roku. To inwestycja, na która samorządowi udało się pozyskać ponad 10 milionów z Unii Europejskiej. Osiem milionów kosztowała będzie przebudowa ulicy Solskiego. W tym roku zaplanowano ostatni "akord" prac.

Ogromne znaczenie ma budowa sieci wodociągowej w Porębie. Na tę inwestycje mieszkańcy czekali wiele lat. Warto dodać, że samorząd gminy Brzesko realizuje także budowę magistrali wodnej: Bochnia - Rzezawa - Brzesko. Jest to dywersyfikacja dostaw wody do gminy, bowiem do tej pory miasto zaopatrywane było z ujęcia w Łukanowicach koło Wojnicza. Rozbudowa monitoringu, remonty ulic, budowa chodników, w tym przy drogach powiatowych - to inwestycje, mające na celu poprawę infrastruktury, a przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa. Duże znaczenie mają także, zaplanowane na ten rok, prace przy rozbudowie sieci kanalizacyjnej oraz uzbrojenie terenów inwestycyjnych na Pomianowskim Stoku. (MIR)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski