OPRAC.:
Mateusz Pietras
Kajakarka górska Klaudia Zwolińska ósma w ostatnich zawodach Pucharu Świata
Kajakarka górska Klaudia Zwolińska ósma w ostatnich zawodach Pucharu Świata ANDRZEJ BANAS/POLSKA PRESS
Klaudia Zwolińska zajęła ósme miejsce w slalomie C1 w ostatnich w tym sezonie zawodach Pucharu Świata w kajakarstwie górskim, które odbywają się we francuskim Vaires-sur-Marne. Dzień wcześniej Polka była trzecia w K1 i w klasyfikacji generalnej cyklu w tej konkurencji.

Ósme miejsce medalistki mistrzostw świata na zakończenie sezonu

Kajakarka górska Klaudia Zwolińska zajęła ósma pozycję w slalomie C1 w ramach ostatnich zawodów Pucharu Świata w tym sezonie. Zwyciężyła Australijka Jessica Fox, która była najlepsza także w piątek w K1. W sobotę wyprzedziła w finale o 4,04 s Czeszkę Gabrielę Satkovą oraz o 5,93 Brytyjkę Mallory Franklin.

Zwolińska straciła do triumfatorki 11,63 s. Aleksandra Stach odpadła w półfinale, zajmując 20. miejsce.

Pierwsza Polka w historii

W K1 najszybciej tor pokonał Francuz Titouan Castryck, uzyskując przewagę 2,58 s nad sklasyfikowanymi ex aequo na drugim miejscu Czechem Vitem Prindisem i Brytyjczykiem Jonnym Dicksonem.

Dariusz Popiela zajął w półfinale 15. miejsce i nie zakwalifikował się do 12-osobowego finału.

24-letnia Zwolińska niespełna dwa tygodnie temu została pierwszą od prawie ćwierć wieku Polką z medalem mistrzostw świata w K1. Wcześniej udało się to Beacie Grzesik (srebro w 1999 roku), kiedy Zwolińska nie miała jeszcze nawet roku.

W piątek zawodniczka KS Start Nowy Sącz, pewna już kwalifikacji olimpijskiej, przypieczętowała miejsce na podium klasyfikacji generalnej PŚ, co nie udało się żadnej innej Polce w historii.

Miejsce na podium klasyfikacji końcowej PŚ w kajakarstwie górskim z Polaków mieli jedynie Krzysztof Kołomański i Michał Staniszewski w 2000 roku oraz Andrzej Wójs i Sławomir Mordarski rok później, oba duety w konkurencji C2.

Zawody w Vaires-sur-Marne, które odbywają się na torze igrzysk olimpijskich w Paryżu i w takim samym formacie jak przyszłoroczna impreza, zakończą się w niedzielę.(PAP)