Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kandydat na prezydenta miasta Krakowa: Miasto musi odważniej stawiać na politykę senioralną

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
andrzej banas / polska press/Pixabay.com
Kampania w Krakowie rozkręciła się na dobre. Tym razem na cel została wzięta przyszłość krakowskich seniorów. - "Mieszkańcy naszego miasta się starzeją, podobnie jak mieszkańcy innych miast. Pora odważnie i mądrze przygotowywać na to nasze miasto - mówił podczas briefingu na temat polityki międzypokoleniowej miasta kandydat na prezydenta Krakowa prof. Stanisław Mazur. W ostatni weekend stycznia z inicjatywy prof. Mazura w Krakowie odbyła się akcja Lepsze Zdrowie Krakowskich Seniorów podczas której krakowscy seniorzy mogli wykonać wielu badań diagnostycznych, skonsultować się z internistą, dermatologiem, kardiologiem, wykonać m.in: badania EKG, USG brzucha, morfologię, dermatoskopia czy CTk.

- To czas, by już dziś zacząć myśleć o jutrze i pojutrze Krakowa. Liczba mieszkańców naszego miasta rośnie, ale rodzi się też coraz mniej krakowian. Mamy za to coraz większą grupę seniorów, dziś przekraczającą 200 tys. To ponad 25 proc. mieszkańców Krakowa. Miasto musi odważniej stawiać na politykę senioralną, która będzie jednocześnie zachęcała do dbania o zdrowie, aktywizowała i infrastrukturalnie ułatwiała codzienne funkcjonowanie coraz starszego społeczeństwa. Ważne jest także aby miejska polityka senioralna oparta była o podejście solidarystyczne i dialog międzypokoleniowy - mówił prof. Stanisław Mazur podczas spotkania z dziennikarzami zorganizowanego w trakcie akcji Lepsze Zdrowie Krakowskich Seniorów.

Prof. Mazur przedstawił też propozycje programowe, które chciałby wdrażać jako prezydent Krakowa. Cała idea tych działań opiera się na rozwoju przestrzeni miejskiej w kierunku obszaru odpoczynku, dialogu, bezpieczeństwa, troski i współdziałania. Kandydat na prezydenta miasta podkreślał, że potrzeba coraz szerzej włączać seniorów w działania miasta. W tym kontekście rektor UEK zaprezentował ideę dwóch programów - Międzypokoleniowy Kraków oraz (KR)aktywność, mających na celu integrację młodszych i starszych krakowian, poprzez utworzenie systemu mini-grantów, rozwijających lokalne, dzielnicowe, innowacyjne i integrujące projekty.

- Chcemy przestać trzymać kurczowo środki przy jednostkach miejskich i znaleźć ich lepsze dysponowanie wśród tych, którzy dbają o inicjatywy oddolne. W Krakowie nie brakuje organizacji i aktywnych mieszkańców, którzy wiedzą jak integrować pokolenia - sugerował prof. Mazur, dodając, że jednym z pomysłów na ułatwienie działań jest stworzenie na Wesołej Krakowskiego Parku Edukacyjnego, jako wyposażonego i przygotowanego infrastrukturalne miejsca dla różnych inicjatyw obywatelskich i organizacji pozarządowych - podkreślał prof. Mazur.

Nowe standardy projektowania przestrzeni

Kandydat na prezydenta Krakowa zwrócił uwagę na konieczność zmian standardów projektowania rozwiązań infrastruktury.

- Musimy zrozumieć, że coraz częściej z nowych ulic, przystanków, parków, kładek i budynków korzystać będą mieszkańcy z licznymi ograniczeniami. Zamiast uzupełniać tę infrastrukturę, znacznie lepiej jest już dziś wprowadzić dla niej nowe standardy - mówił prof. Mazur.

Zwrócił także uwagę na konieczność powoływania dzielnicowych i osiedlowych miejsc spotkań i stołówek dedykowanych seniorom.

- Na terenie miasta znajdują się zabytkowe budynki, które mogłyby być w przyszłości wykorzystane do stworzenia w nich „trzeciego miejsca”. Teraz te budynki nie są dostatecznie wykorzystywane. Przy planowaniu nowych osiedli też trzeba o takich miejscach myśleć na samym początku - dodawał.

Opaska życia dla każdego seniora

Mówiąc o rozwiązaniach dedykowanym seniorom, zespół ekspertów profesora Mazura zwracał uwagę także na wykorzystanie nowoczesnych technologii, które pozwalają szybko reagować w ratowaniu zdrowia i życia.

- Powinniśmy dążyć do tego, by każdy krakowski senior miał możliwość uzyskania opaski życia. To niewielkie urządzenie na nadgarstek, wyposażone jest w guzik umożliwiający wezwanie pomocy oraz kartę SIM, co pozwala działać urządzeniu jak telefon. Wciśnięcie guzika powoduje natychmiastowe połączenie się z Centrum Teleopieki. Bez względu na porę dnia lub nocy w Centrum na pierwszej linii czekają wykwalifikowani ratownicy medyczni i terapeuci. Chcę dążyć do tego, by każdy krakowski senior miał ułatwiony dostęp do takiego urządzenia - zapowiedział Mazur.

Internetowi oszuści w natarciu!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kandydat na prezydenta miasta Krakowa: Miasto musi odważniej stawiać na politykę senioralną - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski