Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kara za terminowe opłaty

Redakcja
- Odsetki karne pobieramy wówczas, gdy pieniądze znalazły się na naszym koncie po czasie. Nie jest dla nas ważne to, że klient zapłacił rachunki w terminie - mówi Lidia Niedźwiedzka, radca prawny ZE w Krakowie. - Taka praktyka jest zgodna z prawem. Kodeks cywilny uznaje bowiem wierzytelność za spełnioną dopiero wtedy, gdy pieniądze znajdą się na koncie wierzyciela. Prawo dopuszcza też inną formę spełnienia wierzytelności - polega ona na umowie stron. Jeżeli wszyscy się zgodzą, to np. wydanie bankowi przez dłużnika dyspozycji co do przekazania pieniędzy na konto wierzyciela jest już spełnieniem wierzytelności. Tej drugiej zasady jednak nie stosujemy. Podobnie jak Zakład Energetyczny, rozlicza się z klientami wiele banków, m.in. Bank Przemysłowo-Handlowy. Krakowski Bank Spółdzielczy dopuszcza natomiast odstąpienie od tej zasady wówczas, gdy odsetki są niewielkie. Dla banku ich ściąganie staje się nieopłacalne; koszty związane z wysłaniem druku do klienta przewyższyłyby wpływy z odsetek.

... gdy rozliczamy się z Zakładem Energetycznym w Krakowie

 (INF. WŁ.) Większość klientów instytucji pobierających różnego rodzaju należności - np. za rozmowy telefoniczne, gaz albo czynsz - przywykła do tego, że odsetki karne płaci się wówczas, gdy rozliczenie nie zostanie dokonane w terminie. Tymczasem okazuje się, że wcale tak nie musi być. Mimo terminowych wpłat, odsetki karne czasem trzeba zapłacić. Taka sytuacja może się zdarzyć, gdy rozliczamy się z Zakładem Energetycznym w Krakowie albo z niektórymi bankami.
 Nie wszystkie instytucje wykorzystują przewidzianą prawem zasadę. Należą do nich Zakład Gazowniczy w Krakowie oraz Telekomunikacja Polska SA. Jak powiedział nam Hubert Kendziorek, radca prawny TP SA, firma uznała, że najważniejsze jest dobro klienta. O tym, czy wpłata została dokonana w terminie, decyduje data stempla pocztowego. Taką samą praktykę stosują również inni operatorzy: Polska Telefonia Cyfrowa Era GSM i Polkomtel.
 Własnymi zasadami kieruje się natomiast Spółdzielnia Mieszkaniowa "Podgórze" w Krakowie. - Każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie - mówi Alicja Kolbus, radca prawny w SM "Podgórze". - Gdy mieszkaniec systematycznie płaci należności za czynsz, to mimo że pieniądze przychodzą do nas z opóźnieniem, nie naliczamy odsetek. Natomiast w przypadku osób zalegających z opłatami takich przywilejów nie stosujemy.

(STRZ)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski