18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kartka z przeszłości

Redakcja
Komunikat w "The Ethiopian Herald" był wyjątkowo lakoniczny: "Addis Abeba. 28.8.75 (ENA) - Wczoraj zmarł były cesarz Etiopii Hajle Sellasje I. Przyczyną zgonu była niewydolność krążenia".

33 lata temu, 27 sierpnia 1975 r., zmarł cesarz Etiopii Hajle Sellasje I

Tylko tyle? O śmierci władcy, noszącego zaszczytny tytuł Zwycięskiego Lwa Plemienia Judy, Wybrańca Bożego, Króla Królów Etiopii? Podziwianego przez świat bohatera, który zasłynął płomiennym, antywojennym przemówieniem na forum Ligi Narodów, a po zajęciu w 1936 r. Etiopii przez faszystowskie Włochy powołał w Wielkiej Brytanii rząd na uchodźstwie i niestrudzenie zabiegał o niepodległość ojczyzny? Człowieka Roku 1935 r. według amerykańskiego magazynu "Time" i kawalera Orderu Orła Białego? Współzałożyciela i pierwszego przewodniczącego Organizacji Jedności Afrykańskiej? Zdaniem członków ruchu Rastafari - wcielonego Boga, 225. potomka króla Dawida, który przybył na Ziemię, by zapewnić tysiącletni okres pokoju i poprowadzić ludzi do Ziemi Obiecanej w Afryce?
No i ta przyczyna zgonu… Jakże oczywista u 83-letniego starca, a jednocześnie niewiarygodna. Nic dziwnego, że od razu zaczęto mówić o morderstwie. Podobno niewygodnego dla nowych władz Etiopii byłego monarchę uduszono poduszką. Podobno…
Śmierć Lwa Judy zasłużyła jedynie na drobne wzmianki w światowych mediach, lecz trzeba przyznać, że jego gwiazda gasła już od dawna.
W 1955 r. hucznie świętował srebrny jubileusz swego panowania. Pięć lat później przeżył pierwsze gorzkie rozczarowanie - oto gdy przebywał z wizytą w Brazylii, gwardia cesarska dokonała w Addis Abebie próby zamachu stanu. Nieudanej, ale oznaczającej, że władza Hajle Sellasje przestała być władzą niepodważalną.
W lutym 1974 r. krajem wstrząsnęła fala krwawych protestów przeciwko szalejącej drożyźnie. Cesarz zamroził ceny podstawowych produktów, obiecał 33-proc. podwyżkę uposażeń żołnierzom, ale na uspokojenie nastrojów było już za późno. Władzę w Etiopii przejęli rewolucyjnie nastawieni oficerowie. Rozpoczęły się egzekucje dygnitarzy z otoczenia Hajle Sellasje. On sam trafił do aresztu domowego. Formalnie wciąż pozostawał jednak cesarzem. Został zdetronizowany dopiero 12 września 1974 r. Do historii przeszły jego słowa, którymi przywitał wysłanników Tymczasowego Komitetu Wojskowego: "Cóż, jeżeli rewolucja jest dobra dla ludu, to ja też jestem za rewolucją".
Szczątki Hajle Sellasje I odnaleziono w 1992 r. pod betonową podłogą podziemi cesarskiego pałacu. W jego uroczystym pogrzebie licznie uczestniczyli przybyli z Jamajki rastafarianie, m.in. wdowa po Bobie Marleyu, Rita. (RYM)

CV

Imię i nazwisko: Hajle Sellasje I (urodzony jako Tafari Makonnen)
Data i miejsce urodzenia: 23 lipca 1892 r. (wieś Ejersa Goro, Etiopia)
Stan cywilny: żonaty (Menen Asfau), sześcioro dzieci
Wykształcenie: domowe
Doświadczenie zawodowe: cesarz Etiopii (1930-1974)
Działalność pozazawodowa: Organizacja Jedności Afrykańskiej (pierwszy przewodniczący)
Znajomość języków obcych: brak danych
Hobby: patronat nad ruchem Rastafarian

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski