Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kathak – rozmowa ciała z duszą

Łukasz Gazur
Alaknanda Bose od kilku lat regularnie pojawia się na Festiwalu Tańców Dworskich Cracovia Danza
Alaknanda Bose od kilku lat regularnie pojawia się na Festiwalu Tańców Dworskich Cracovia Danza Fot. Anna Kaczmarz
Taniec. Rozpoczął się XV Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza. Nie zabraknie na nim tańca indyjskiego.

„Muzyka a taniec dworski” – tak brzmi hasło festiwalu. Jedną z jego ciekawostek będą z pewnością warsztaty indyjskiego tańca dworskiego – kathak. Poprowadzi je Alaknanda Bose, jedna z najbardziej znanych choreografek i tancerek z kraju nad Gangesem.

Wydane w 1664 roku dzieło Guillaume’a Dumanoira „Le Mariage de la Musique avec la Danse” („Małżeństwo muzyki z tańcem”) świadczy o __nierozerwalnym związku obydwu sztuk, panującym przez wiele wieków – tłumaczyła na konferencji prasowej festiwalu Romana Agnel, jego dyrektor i szefowa Baletu Tańców Dworskich Cracovia Danza. – Ówcześni mistrzowie tańca grali na instrumentach, a muzycy tańczyli. Chcemy przypomnieć o tamtych czasach. A taniec indyjski jest tu świetnym przykładem, bo jest silnie związany z muzyką, jest oparty na gestach akcentujących dźwięki – dodaje.

Jej słowa potwierdza Alaknanda Bose. – Ważna jest dynamika, technika ruchu, dokładność gestów. Styl ten opiera się na przeciwieństwach – tancerz wykonuje kilka gestów, by zastygnąć na moment. Charakterystyczne są dla niego także szybkie ruchy nóg, z uderzeniami stóp o podłogę – mówi mistrzyni tańca.

Tło muzyczne tworzy gra na tabli, czasem sarandze. Tancerze mają natomiast przyczepione do kostek dzwoneczki zwane ghungroo.

Kathak jest rozmową z własnym ciałem i duszą. Bez obu tych elementów nie ma tańca – podkreśla mistrzyni kathak. Zapewnia także, że bardzo wiele łączy dawne tańce dworskie – zarówno te pochodzące z Europy jak i z dworu maharadżów.

Odmienności są oczywiście widoczne na __pierwszy rzut oka: inne kraje, kultury, historie powstania, kostiumy – _mówi „Dziennikowi Polskiemu” Alaknanda Bose. – Jednak tańce z tych dwóch różnych regionów świata także wiele łączy. Zarówno kathak jak i taniec dworski epoki baroku w Europie opiera się na gracji ruchu i _pięknie gestu – dodaje.

Warto zaznaczyć, że istnieją teorie, które upatrują wspólnych źródeł tańca kathak i flamenco. Jest to związane z indyjskim pochodzeniem Romów, z których kultury wywodzi się najsłynniejszy hiszpański taniec. Argumentem za wspólnym pochodzeniem są podobne ruchy rąk, dynamika stóp czy zbliżona rytmika.

– _Dlatego pojawianie się tancerzy z Indii na europejskim festiwalu tańca dworskiego nie powinno nikogo dziwić _– dodaje Alaknanda Bose.

Pokaz indyjskiego tańca dworskiego kathak na XV Festiwalu Tańców Dworskich Cracovia Danza będzie można zobaczyć w środę o godz. 18.30, w Willi Decjusza w Krakowie. Wystąpi Alaknanda Bose oraz tancerze z założonej przez nią grupy „Sanskriti”.

Finał niezwykłego festiwalu zaplanowany został na 2 i 3 sierpnia.

Napisz do autora
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski