Kenijczyk najszybszy w Cracovia Maratonie

Piotr Drabik
Blisko 5,7 tys. zawodników pojawiło się na starcie zorganizowanego po raz 15. PZU Cracovia Maratonu. Jego trasę najszybciej pokonał Kenijczyk Cosmas Mutuku Kyeva. Najlepszy wśród Polaków był Jakub Nowak, który na mecie pojawił się z ósmym czasem.

Zwycięzcy biegu pokonanie dystansu ponad 42 kilometrów, zajęło dokładnie dwie godziny, 11 minut i 58 sekund. Na podium rywalizacji znaleźli się również dwaj inni Kenijczycy - David Kiprono Metto i Rotich Kipchirchir Elisha. Natomiast w pierwszej dziesiątce uplasował się Jakub Nowak, reprezentujący klub LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża. Rezultat 2:22:44 przyniósł mu ósme miejsce. Wśród krakowskich biegaczy jako pierwszy na mecie pojawił się Dariusz Trener.

Rywalizację pań wygrała Gladys Chemweno z Kenii, a najlepszą z Polek okazała się Paulina Lipska z Warszawy. Niespodzianki nie było w rywalizacji niepełnosprawnych zawodników. W Kategorii handbike tradycyjnie zwyciężył Rafał Wilk, dwukrotny złoty medalista paraolimpijski z Londynu. W niedzielne przedpołudnie na Rynku Głównym zorganizowano również bieg w krawacie. Dystans kilometra najszybciej pokonał Adam Czerwiński z Wawelu Kraków.

W tegorocznej edycji PZU Cracovia Maratonu udział wzięło blisko 5,7 tys. zawodników z 42 krajów. To najlepszy wynik od początku istnienia imprezy, czyli 2002 roku. Trasa biegu wiodła przez najważniejsze arterie w mieście m.in. Drogą Królewską, Bulwarami Wiślanymi, al. Pokoju czy ul. Konopnickiej.