MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy możemy odliczyć VAT?

JANUSZ MICHALCZAK
PRZEPISY. Od 1 stycznia 2014 r. obowiązują korzystniejsze przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od samochodów. Z uwagi na brak decyzji Rady Unii Europejskiej, fiskus nie zdążył zmienić przepisów ustawy o podatku VAT przed końcem 2013 roku.

Można zatem odliczyć cały VAT od samochodów z kratką, ale trzeba się pośpieszyć. Korzystniejsze przepisy znikną najpóźniej z końcem marca, a w salonach dealerskich brakuje "właściwych" samochodów, których fabryki samochodowe nie zdążą wyprodukować.

Od jakich pojazdów można odliczyć VAT?

Faktycznie, od 1 stycznia 2014 r. obowiązują zmienione przepisy ustawy VAT, dotyczące m.in. rozliczania podatku VAT od nabycia oraz leasingu (najmu) samochodów. Zmiana w tym zakresie nie jest duża, ale bardzo istotna. - Do dotychczasowych kategorii samochodów, od których w 2013 roku przysługiwało pełne odliczenie VAT, została dodana nowa kategoria samochodów od których przysługuje takie prawo - stwierdza Mariusz Włodarczyk, dyrektor zarządzający BZ WBK Leasing.

Są to pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej niższej niż 3,5 t, ale inne niż samochody osobowe, które jednocześnie spełniają warunek, że w takim pojeździe liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi pięć:

* jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 425 kg,

* jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 493 kg,

* lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 500 kg.

Jest jeszcze jeden warunek: parametry wyżej wskazane muszą wynikać z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym, czytaj: ze świadectwa homologacji, a w ostateczności z dowodu rejestracyjnego pojazdu powołującego się na świadectwo homologacji.

Deja vu? Jak najbardziej. Nowe przepisy to nic innego jak kompilacja tzw. wzoru Lisaka z warunkami kwalifikowania samochodów jakie obowiązywały przed przystąpieniem przez Polskę do UE. Przy zastosowaniu czystego wzoru Lisaka, nie byłoby możliwe obecnie pełne odliczenie podatku od samochodu np. z 5 miejscami, bo wówczas wymagana byłaby dużo większa dopuszczalna ładowność. Ale przed 1 maja 2004 r. obowiązywały regulacje, zgodnie z którymi samochód musiał być inny niż osobowy o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg, aby można było odliczyć pełny VAT. Mamy zatem rozwiązanie zagadki dlaczego tak wygląda nowy przepis w ustawie VAT.

Nawet jeśli samochód ma pięć miejsc

Posiadając właściwą homologację na samochód ciężarowy, można odliczyć cały podatek VAT od zakupu lub leasingu takiego samochodu, nawet jeśli ma on 5 miejsc, byleby tylko dopuszczalna ładowność była równa lub większa od 500 kg. Konstrukcja wielu pojazdów w nadwoziu samochodu osobowego, nie tylko w nadwoziu kombi, pozwala technicznie spełnić te warunki. Mamy zatem obecnie okres, w którym można korzystnie podatkowo kupić samochód inny niż osobowy, 5-miejscowy, z pełnym odliczeniem VAT, a dodatkowo taki samochód nie musi mieć kratki.

Przedsiębiorcy mogą korzystać z leasingu, aby otrzymać pełne odliczenie VAT od opłat, w takim wypadku będą musieli zarejestrować umowę we właściwym urzędzie skarbowym do 30 marca br.

Na jakie odliczenia można liczyć?

Korzyści podatkowe występują w pełnej rozciągłości:

* od takiego samochodu nie trzeba obecnie prowadzić "kilometrówki" w celu zaliczania wydatków eksploatacyjnych do kosztów w PIT / CIT,

* można w pełni odliczyć podatek VAT od paliwa,

* można amortyzować inaczej niż liniowo - szybciej,

* nie ma ograniczenia w zaliczaniu do kosztów odpisów amortyzacyjnych lub wydatków na ubezpieczenie, jeśli samochód kosztuje więcej niż 20 tys. EUR.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski