Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komercyjny Kraków

Redakcja
- Wydawałoby się, że w budownictwie panuje regres, ale z roku na rok wzrasta liczba wydanych pozwoleń na budowę, w tym również na remont, renowację, podniesienie standardu. Szacuję, że wzrasta to w ostatnich latach o około 20 procent - mówi Jan Nowicki, kierownik Oddziału Śródmieście Wydziału Architektury Urzędu Miasta Krakowa. - Na różnym etapie decyzyjnym jest kilka inwestycji, m.in. o charakterze komercyjnym - handlowym, biurowym.

Kilkanaście dużych przedsięwzięć zaplanowano w Śródmieściu, inwestorzy przyglądają się już jednak także m.in. zaniedbanemu, ale niezwykle atracyjnemu, Zabłociu

Prawdopodobnie w rejone skrzyżowania al. 29 Listopada i ulicy Opolskiej, na części terenu "Polmozbytu" - powstanie supermarket "Leclerc", którego od hali placu Imbramowskiego oddzielać będzie jedynie kolejowy nasyp. Powiedziano nam, iż supermarket ma być średniej wielkości - zbliżony bardziej do "Billi" niż "Geanta". Niedaleko od "Geanta", w rejonie ulicy Bora Komorowskiego, powstać ma natomiast centrum konferencyjno-biurowe, aqua park oraz multipleks, w którym znajdzie się m.in. kilka sal kinowych. Duże centrum rozrywkowo-handlowe ma być wybudowane w rejonie Dąbia.
Biurowiec wysokiej klasy powstaje już natomiast przy ulicy Lubicz, w sąsiedztwie "Białego Domku" i "Nafty". Wydano również decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dotyczącą dawnych ogrodów Fregge'ego przy ulicy Lubicz - naprzeciwko budynku "Nafty". Tam ma powstać obiekt biurowo-handlowy. Centrum handlowo-kongresowo-biurowe przewidziano ponadto na terenie obecnego browaru przy ulicy Lubicz - w sąsiedztwie linii kolejowej, a inwestorem będą zakłady "Okocim". Po długich pertraktacjach uzgodniono już wstępną koncepcję m.in. z wojewódzkim konserwatorem zabytków (uważał on, iż pierwotny projekt jest zbyt duży dla tego centralnego miejsca miasta); swoje uwagi wnieśli też radni dzielnicowi, obawiający się zamieszania komunikacyjnego na ulicy Lubicz - po powstaniu tak dużego kompleksu. - _Jeśli te wszystkie inwestycje zostaną zrealizowane, ulica Lubicz uzyskałaby wreszcie wielkomiejski charakter; będzie to wtedy zaplecze biurowe dla ścisłego centrum Krakowa, bardzo dobrze położone, gdyż w pobliżu zaplanowanego kompleksu Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego - _mówi kierownik Nowicki.
W tym roku zacząć się mają prace w KCK, gdzie przewidziano wybudowanie biur, hoteli, kin - na obszarze wzdłuż ulicy Pawiej i Warszawskiej, przylegającym do części kolejowej. Ze względu na rozmiar (wydatki szacowane są na ponad 500 mln dolarów) - inwestycja ta należy do największych nie tylko w naszym mieście, ale w skali kraju. Decyzję wydano także w przypadku 12-kondygnacyjnego biurowca, który prywatny inwestor chce postawić przy ulicy Mogilskiej, w rejonie ul. Cystersów. Wysokiej klasy biurowiec (25 kondygnacji) ma powstać przy al. Powstania Warszawskiego - w sąsiedztwie trzech starych, wątpliwej urody wysokościowców.
Jest koncepcja zabudowania części wojskowych terenów w okolicach ul. Rakowickiej, które stanowić by mogły zaplecze dla KCK. Ponieważ jest to rejon strategiczny - konieczna będzie jednak koncepcja zagospodarowania szerszego obszaru niż obejmującego tylko jedną czy dwie inwestycje. Pomieszczenia biurowe o wysokim standardzie miałyby ponadto powstać przy ul. Lubelskiej, gdzie obecnie jest parking między kamienicami; przy ul. Karmelickiej (na tyłach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej) planowany jest natomiast multipleks z kilkoma kinowymi salami i wielopoziomowy parking. - _Ponownie odżyła sprawa hotelu na Powiślu, powstaje już hotel na ul. Wielopole, planowany jest 4-kondygnacyjny biurowiec przy ul. Armii Krajowej, jest pozwolenie na budowę 5 wysokich budynków mieszkalnych, w tym trzech 15-kondygnacyjnych - przy ul. Mogilskiej. Widać więc, że coś się jednak dzieje - _mówi kierownik Nowicki.
W mniejszym stopniu inwestuje się natomiast w pozostałych częściach miasta, ale już powstają projekty lokalizacji m.in. 2 supermarketów w Nowej Hucie - dotychczas raczej omijanej przez inwestorów. Przymierzają się oni także do podgórskiego Zabłocia (są projekty obiektów biurowo-handlowych) - zaniedbanej dzielnicy przemysłowej, która ma jednak ogromne atuty - ze względu na duży obszar i świetne położenie - w centrum miasta, nad Wisłą.
(J.ŚW)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski