Komercyjny Kraków

Redakcja
Udostępnij:
- Wydawałoby się, że w budownictwie panuje regres, ale z roku na rok wzrasta liczba wydanych pozwoleń na budowę, w tym również na remont, renowację, podniesienie standardu. Szacuję, że wzrasta to w ostatnich latach o około 20 procent - mówi Jan Nowicki, kierownik Oddziału Śródmieście Wydziału Architektury Urzędu Miasta Krakowa. - Na różnym etapie decyzyjnym jest kilka inwestycji, m.in. o charakterze komercyjnym - handlowym, biurowym.

Kilkanaście dużych przedsięwzięć zaplanowano w Śródmieściu, inwestorzy przyglądają się już jednak także m.in. zaniedbanemu, ale niezwykle atracyjnemu, Zabłociu

Prawdopodobnie w rejone skrzyżowania al. 29 Listopada i ulicy Opolskiej, na części terenu "Polmozbytu" - powstanie supermarket "Leclerc", którego od hali placu Imbramowskiego oddzielać będzie jedynie kolejowy nasyp. Powiedziano nam, iż supermarket ma być średniej wielkości - zbliżony bardziej do "Billi" niż "Geanta". Niedaleko od "Geanta", w rejonie ulicy Bora Komorowskiego, powstać ma natomiast centrum konferencyjno-biurowe, aqua park oraz multipleks, w którym znajdzie się m.in. kilka sal kinowych. Duże centrum rozrywkowo-handlowe ma być wybudowane w rejonie Dąbia.
Biurowiec wysokiej klasy powstaje już natomiast przy ulicy Lubicz, w sąsiedztwie "Białego Domku" i "Nafty". Wydano również decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dotyczącą dawnych ogrodów Fregge'ego przy ulicy Lubicz - naprzeciwko budynku "Nafty". Tam ma powstać obiekt biurowo-handlowy. Centrum handlowo-kongresowo-biurowe przewidziano ponadto na terenie obecnego browaru przy ulicy Lubicz - w sąsiedztwie linii kolejowej, a inwestorem będą zakłady "Okocim". Po długich pertraktacjach uzgodniono już wstępną koncepcję m.in. z wojewódzkim konserwatorem zabytków (uważał on, iż pierwotny projekt jest zbyt duży dla tego centralnego miejsca miasta); swoje uwagi wnieśli też radni dzielnicowi, obawiający się zamieszania komunikacyjnego na ulicy Lubicz - po powstaniu tak dużego kompleksu. - _Jeśli te wszystkie inwestycje zostaną zrealizowane, ulica Lubicz uzyskałaby wreszcie wielkomiejski charakter; będzie to wtedy zaplecze biurowe dla ścisłego centrum Krakowa, bardzo dobrze położone, gdyż w pobliżu zaplanowanego kompleksu Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego - _mówi kierownik Nowicki.
W tym roku zacząć się mają prace w KCK, gdzie przewidziano wybudowanie biur, hoteli, kin - na obszarze wzdłuż ulicy Pawiej i Warszawskiej, przylegającym do części kolejowej. Ze względu na rozmiar (wydatki szacowane są na ponad 500 mln dolarów) - inwestycja ta należy do największych nie tylko w naszym mieście, ale w skali kraju. Decyzję wydano także w przypadku 12-kondygnacyjnego biurowca, który prywatny inwestor chce postawić przy ulicy Mogilskiej, w rejonie ul. Cystersów. Wysokiej klasy biurowiec (25 kondygnacji) ma powstać przy al. Powstania Warszawskiego - w sąsiedztwie trzech starych, wątpliwej urody wysokościowców.
Jest koncepcja zabudowania części wojskowych terenów w okolicach ul. Rakowickiej, które stanowić by mogły zaplecze dla KCK. Ponieważ jest to rejon strategiczny - konieczna będzie jednak koncepcja zagospodarowania szerszego obszaru niż obejmującego tylko jedną czy dwie inwestycje. Pomieszczenia biurowe o wysokim standardzie miałyby ponadto powstać przy ul. Lubelskiej, gdzie obecnie jest parking między kamienicami; przy ul. Karmelickiej (na tyłach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej) planowany jest natomiast multipleks z kilkoma kinowymi salami i wielopoziomowy parking. - _Ponownie odżyła sprawa hotelu na Powiślu, powstaje już hotel na ul. Wielopole, planowany jest 4-kondygnacyjny biurowiec przy ul. Armii Krajowej, jest pozwolenie na budowę 5 wysokich budynków mieszkalnych, w tym trzech 15-kondygnacyjnych - przy ul. Mogilskiej. Widać więc, że coś się jednak dzieje - _mówi kierownik Nowicki.
W mniejszym stopniu inwestuje się natomiast w pozostałych częściach miasta, ale już powstają projekty lokalizacji m.in. 2 supermarketów w Nowej Hucie - dotychczas raczej omijanej przez inwestorów. Przymierzają się oni także do podgórskiego Zabłocia (są projekty obiektów biurowo-handlowych) - zaniedbanej dzielnicy przemysłowej, która ma jednak ogromne atuty - ze względu na duży obszar i świetne położenie - w centrum miasta, nad Wisłą.
(J.ŚW)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie