18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Korzkiew - gubernia kielecka

PS
Na starej mapie

   Mapa jest pożółkła, upstrzona gdzieniegdzie ciemnymi plamami, gdzieniegdzie zaś wyblakła. Otacza ją niebieska podwójna ramka, a u dołu strony widnieje liczba 26, co niezbicie świadczy, że mamy do czynienia z częścią większej całości. Rzut oka na podpis wyjaśnia przynajmniej część wątpliwości - "Powiat Olkuski Guberni Kieleckiej".
   Mamy oto przed sobą pochodzącą z początku XX w. mapę administracyjną powiatu olkuskiego wchodzącego wówczas w skład guberni kieleckiej. Na pojedynczej karcie umieszczono w prawym górnym rogu odwzorowanie kartograficzne rzeczonego terenu. Ówczesny powiat olkuski sięgał od Owczar na wschodzie po Garbierz na zachodzie, i od Bętkowic na południu po Koskowice na północy. Nie chce się wierzyć, ale z terenu dzisiejszego powiatu krakowskiego w guberni kieleckiej, a zatem w Cesarstwie Rosyjskim, znajdowały się m.in. Korzkiew, Biały Kościół, Cianowice, Nowa Wieś, Skała, Jerzmanowice, Przeginia, Pieskowa Skała, Ojców, Racławice, Łazy. Miejscowości nad Dłubnią były z kolei częścią powiatu miechowskiego, również należącego do guberni kieleckiej. Na zachód od Sławkowa zaczynała się gubernia piotrkowska. Granica państwowa między Cesarstwem Austriackim a Imperium Rosyjskim przebiegała dopiero przez miejscowość Szyce i dalej na wschód częściowo wzdłuż Prądnika. W Szycach znajdowała się komora celna, a przejechać przez nią można było tylko posiadając paszport, ewentualnie przepustkę wydawaną przez krakowski magistrat. Mapa powiatu jest dość dokładna. Umieszczono na niej miasta powiatowe, osady, wsie kościelne, a nawet urzędy gminy i urzędy pocztowe. Wśród dróg rozróżniono: gościńce, trakty pocztowe, drogi bite i drogi zwyczajne. Wśród linii kolejowych wyróżniano: "drogi żelazne 1-torowe" i "drogi żelazne 2-torowe". Skala mapy to 1:420 000, "czyli w calu angielskim 10 wiorst". Podobnie w wiorstach podane zostały odległości między zaznaczonymi obiektami. Obok i poniżej mapy znajdują się cztery kolorowe rysunki przedstawiające zabytki powiatu olkuskiego. Są to zamek w Pieskowej Skale z Maczugą Herkulesa, ruiny zamku w Smoleniu, ruiny zamku w Rabsztynie oraz zamek w Ojcowie.
   Opisana dziś mapa powiatu olkuskiego jest elementem mapy szczegółowej Królestwa Polskiego sporządzonej w 84 częściach pod redakcją J.M. Bazewicza w Warszawie w 1907 r. Wydawnictwo to zawierało 84 mapy poszczególnych powiatów należących do 10 guberni Królestwa Polskiego. Zespół opracowujący wykonał skrupulatną pracę, umieszczając na mapach wszystkie miejscowości liczące więcej niż siedem domów. W bieżącym roku dzieło Bazewicza zostało wznowione jako reprint w Krakowie. Jak zaznaczono w uwadze od wydawcy, "wszelkie ślady zawilgocenia pochodzą z oryginału i celowo nie zostały usunięte".
(PS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski