Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół różowy jak w baroku

Sylwia Nowosińska
Kościół na próbę pomalowano na jasny odcień różu. W przyszłym tygodniu poznamy inne propozycje.
Kościół na próbę pomalowano na jasny odcień różu. W przyszłym tygodniu poznamy inne propozycje. fot. Andrzej Banaś
Architektura. Elewacja kościoła św. Jana przed remontem była biała. Teraz już wiadomo, że wkrótce zmieni kolor.

Podczas wczorajszego spotkania komisji konserwatorskiej eksperci z biura miejskiego konserwatora zabytków i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa ustalili, że kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty częściowo zmieni kolor - na różowy.

Na pewno taką barwę przybiorą pilastry od strony frontowej. Nie wiadomo jednak jeszcze, jaki odcień różu zostanie wybrany. Od ul. św. Tomasza kościół pozostanie szary. - Do najbliższej środy zostaną przedstawione trzy propozycje odcieni różu. Wtedy odbędzie się kolejna komisja, podczas której być może jeden z nich zostanie wybrany - tłumaczy Maciej Wilamowski, dyrektor biura SKOZK.

Podczas prac remontowych, które trwały przez ostatnie kilka tygodni, znaleziono resztki tynku z czasów baroku - właśnie w kolorze różowym.

W wystroju kościoła przez wieki zachodziły liczne zmiany. Wynikały one m.in. ze zmian stylu w architekturze, były również związane z dziejami miasta oraz kolejnymi opiekunami świątyni. Na ich podstawie można przybliżyć historię kościoła św. Jana. Od XVII wieku elewacja świątyni zmieniała barwę aż dziewięć razy, w tym m.in. na kolor ciemnozielony.

- W czasach, kiedy nie znano jeszcze pojęcia ochrony zabytków, często dokonywano zmian na elewacji - tłumaczy Maciej Wilamowski.

Najstarszy tynk miał kolor szary, z różowymi elementami architektonicznymi. W taki właśnie sposób zostanie on odtworzony. - Górna część elewacji frontowej na próbę została pomalowana na kolor jasnoróżowy - wyjaśnia Maciej Wilamowski. Po długiej dyskusji stwierdzono jednak, że trzeba poszukać innego odcienia, najlepiej ciemniejszego.

- Idziemy w kierunku ceglastego odcienia, jednak wszystko zależy od propozycji przedstawionych przez wykonawcę - mówi siostra Olga ze Zgromadzenia Prezentek, które opiekują się kościołem. Remont świątyni, usytuowanej w samym centrum starego miasta, na rogu ulic św. Jana i św. Tomasza, trwa od 2008 roku. Prace nad elewacją trwają od kilku tygodni.

Budynek kościoła św. Jana zawiera elementy gotyckie, romańskie i barokowe. Z okresu romańskiego, czyli z początków istnienia kościoła, do dziś, zachowały się tylko fragmenty muru, znajdujące się obecnie poniżej poziomu ulicy, a także zarys murów absydy, część murów łuku tęczowego i nawy kościoła pod obecnym prezbiterium.

Z elementów gotyckich kościoła do dziś zachowała się część ścian oraz portal od strony północnej, obecnie wejście do przylegającej do kościoła kaplicy. Z barokowego okresu pochodzą trzy ołtarze kościoła (spośród pięciu dziś istniejących), a także rzeźbiona krata z drewna dębowego, oddzielająca prezbiterium od zakonnego oratorium.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski