Kotły i kotłownie (36)

Redakcja
Udostępnij:
   ABC Ogrzewania

   Zastosowanie zbiorczych systemów spalinowo-powietrznych radykalnie upraszcza sposób odprowadzania spalin przy instalowaniu w budynku większej liczby kotłów grzewczych, a montaż jednostek z zamkniętą komorą spalania rozwiązuje zagadnienie doprowadzenia odpowiedniej ilości powietrza do spalania.
   
   W poprzednim odcinku przedstawiliśmy spalinowo-powietrzny system kominowy wykonany z szamoty kwasoodpornej. Układy takie wykonuje się również ze stali stopowej, na krajowym rynku są też dostępne rozwiązania tego typu firmy KOF.

Odprowadzenie spalin

z kotłów kondensacyjnych

   Dla uzyskania pełnej kondensacji zawartej w spalinach pary wodnej, a tym samym zapewnienia założonej sprawności, niezbędne jest głębokie schłodzenie spalin, nawet do temperatury 35 st. C. W tych warunkach nie ma mowy o tym, aby spaliny w sposób naturalny zostały odprowadzone do atmosfery i, podobnie jak to ma miejsce w kotłach typu Turbo, należy zastosować dodatkowy wentylator dla odciągu spalin, względnie palnik nadmuchowy, wytwarzający odpowiednie nadciśnienie.
   Podstawowym rozwiązaniem jest stosowanie koncentrycznego przewodu spalinowo-powietrznego, podobnie jak to ma miejsce w większości tradycyjnych kotłów z zamkniętą komorą spalania. Z zasady rozwiązanie takie ma miejsce w kotłach wiszących i spełnia również rolę dodatkowego wymiennika ciepła, ogrzewając spalinami dostarczane do spalania powietrze i poprawiając sprawność układu o 2-3 proc. System spalinowo-powietrzny stanowi w tym przypadku integralną część kotła i jest dostarczany razem z urządzeniem, ponieważ wymaga dostosowanego do kotła doboru średnic i długości oraz zapewnienia odpowiedniej szczelności połączeń.
   Średnice przewodu spalinowego pracującego na nadciśnieniu są mniejsze od tradycyjnych i dla małych jednostek spotykamy dymensje już od 50 mm, średnio 70-80 mm. Coraz częściej wykonuje się je z tworzyw sztucznych (np. z polipropylenu), trwałych i tańszych od przewodów ze stali stopowych czy aluminio-krzemu.
   Istnieją również konstrukcje kotłów kondensacyjnych z odrębnym odprowadzeniem spalin i poborem powietrza. Dla tego typu urządzeń przy modernizacji istniejącej instalacji można wykorzystać istniejący komin ceramiczny, wprowadzając do środka przewód spalinowy, a pozostały przekrój komina użyć do doprowadzenia powietrza. W Niemczech, dla takich systemów, zwanych tam zależnymi, zaleca się odcinek przewodu spalinowego przechodzący przez pomieszczenie prowadzić w rurze ochronnej.
   Omówmy teraz warunki, jakim winny odpowiadać kotłownie i pomieszczenia, w których instalujemy kocioł.
   Rozróżniamy dwa rodzaje pomieszczeń, w których montuje się kocioł (lub kotły): pomieszczenie kotła i kotłownię. W pomieszczeniu nie będącym kotłownią możemy instalować kotły gazowe lub olejowe o mocy znamionowej nie przekraczającej 30 kW.
   Opracowanie zatytułowane "Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Kotłowni na Paliwa Gazowe i Olejowe" powstało przy udziale Polskiej Korporacji Techniki Sanitarnej, Grzewczej, Gazowej i Klimatyzacji oraz współpracy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Warunki zastępują w tym zakresie Polskie Normy, które w sposób kompleksowy nie zostały jeszcze wprowadzone, co pozostawiam bez komentarza.
   II wydanie Warunków Technicznych ukazało się w 2000 r. i obejmuje stan prawny na dzień 30 czerwca 2000 r.

Pomieszczenia kotła

   Z warunkami, jakie winny spełniać pomieszczenia, w których instalujemy kotły o mocy do 30 kW (dawniej do 50 kW), spotykamy się najczęściej, ponieważ dotyczą one mieszkań i małych domów mieszkalnych. Dlatego omówimy je nieco szerzej.
   Mogą to być kuchnie, przedpokoje i inne pomieszczenia nie przeznaczone do spania. Nowe wydanie "Warunków" zabrania umieszczania kotłów w łazienkach i pralniach, a także na klatkach schodowych i w garażach, nie tylko z powodu niewystarczającej w standardowych łazienkach kubatury, ale także ze względu na niekorzystny wpływ na aparaturę sterującą i komorę spalania kotła wilgotnego powietrza, jak również obniżenie komfortu użytkowania łazienki spowodowanego znacznym przepływem powietrza do wentylacji i spalania. Dotyczy to oczywiście urządzeń typu B, pobierających powietrze do spalania z otoczenia.
   Minimalna kubatura pomieszczeń dla montażu urządzeń z palnikami inżektorowymi winna wynosić 1 m sześcienny na 1kW mocy zainstalowanej, dla palników nadmuchowych - 2 m sześcienne. Znana nam dotychczas wielkość kubatury wynosząca 8 m sześciennych jest wystarczająca tylko dla montażu gazowych grzejników ciepłej wody.
   Minimalna wysokość pomieszczenia kotła winna wynosić 2,2 m, przy czym dopuszcza się montaż kotła w istniejących, modernizowanych pomieszczeniach technicznych o wysokości nie mniejszej niż 1,9 m.
   Pomieszczenie kotła powinno mieć wentylacyjny przewód nawiewny z wylotem 0,3 m nad podłogą i powierzchnią otworu netto wynoszącą 150 cm kwadratowych dla kotłów o mocy do 15 kW oraz 300 cm kwadratowych dla kotłów o mocy 15-30 kW. Powierzchnia otworów wentylacyjnych musi zapewniać w pomieszczeniu kotła podciśnienie mniejsze od 4 Pa.
   Kotły pobierające powietrze do spalania z otoczenia i mające naturalne odprowadzenie spalin nie mogą być instalowane w pomieszczeniach lub w mieszkaniach wyposażonych w urządzenia mechanicznej wentylacji wyciągowej (np. okap kuchenny z wentylatorem wyprowadzającym usuwane powietrze na zewnątrz).
   Łączne obciążenie cieplne urządzeń gazowych w pomieszczeniu (moc zainstalowana) nie może przekraczać 4650 W/m sześciennych.
   Odległość kotła od ścian wykonanych z materiałów łatwo zapalnych winna wynosić nie mniej niż 0,6 m, od osłoniętych tynkiem - 0,3 m.
   Kotły z zamkniętą komorą spalania, typu C, nie wymagają, oczywiście, otworów doprowadzających powietrze do spalania, wielkość pomieszczeń winna zapewniać swobodny montaż i obsługę i podobnie jak w przypadku montażu wszelkich urządzeń gazowych pomieszczenia muszą posiadać wentylację służącą ogólnej wymianie powietrza.
   Kolejny odcinek poświęcimy warunkom, jakie winny spełniać kotłownie.
ZBIGNIEW SZPIL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie