MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kradnący z kieszeni przyjadą na Euro

Piotr Tymczak
Fot. Anna Kaczmarz
Fot. Anna Kaczmarz
Ze względu na Euro 2012 krakowska policja spodziewa się w czerwcu nawału pracy. W związku z tym wydarzeniem może dojść do wzrostu słupków statystyk związanych z przestępstwami, głównie kradzieżami, które od dawna są wielką bolączką. A na czas piłkarskich mistrzostw do Krakowa - prócz reprezentacji Anglii, Holandii i Włoch, ich kibiców, licznych turystów - mogą także przybyć grupy kieszonkowców.

Fot. Anna Kaczmarz

BEZPIECZEŃSTWO. Wielkim utrapieniem w Krakowie są kradzieże cudzego mienia, w tym kieszonkowe.

- Wiemy, jakie są wyzwania w związku z Euro. Spodziewamy się, że podczas mistrzostw mogą przyjechać grupy kieszonkowców z różnych miast, ale jesteśmy na to przygotowani. Mamy grupę do walki z przestępczością kieszonkową, która nieźle sobie radzi. Ważne jest jednak to, aby mieszkańcy i turyści trzymali przy sobie i pilnowali wartościowych przedmiotów i portfeli - podkreśla młodszy inspektor Bogdan Syrek, I zastępca komendanta krakowskiej policji.

Przeczytaj wywiad z insp. Mariuszem Dąbkiem - o czasie "przed" i "po" Euro >>

Dodaje, że nie ma na myśli grup kieszonkowców z Kielc czy Katowic, które już w Krakowie bywają, są znane tutejszej policji i przez nią rozpracowywane. W związku z tym, że miasto spodziewa się przyjazdu na Euro ok. 100 tysięcy kibiców, funkcjonariusze są przygotowani na to, że podczas Euro mogą się w naszym mieście pojawić złodzieje z całej Polski, a także obcokrajowcy.

Co roku krakowska policja ma ogromne utrapienie z kradzieżami. Spowodowane jest to turystycznym charakterem miasta, które w zeszłym roku odwiedziło ok. 8,6 mln osób. Statystyki pokazują, że ostatnio spadła liczba kradzieży cudzych rzeczy. W minionym roku było ich 9206, a w 2010 roku - 9324. Drastycznie wzrosła jednak liczba odnotowanych kradzieży kieszonkowych - z 439 do 881.

- Wpływ na taki wzrost miały m.in. kradzieże w pociągach na trasie do Krakowa, które były zgłaszane przez poszkodowanych po przyjeździe do naszego miasta. Zanotowaliśmy prawie 300 takich przypadków - wyjaśnia mł. insp. Bogdan Syrek.

Przyznaje, że najczęściej do kradzieży kieszonkowych dochodzi w miejscach, w których jest tłok. Tak często dzieje się więc w pociągach, pojazdach komunikacji miejskiej, na dworcach. Takie zagrożenie będzie również podczas Euro. Do tego złodzieje mogą grasować w lokalach, w których będzie można oglądać transmisje meczów na dużym ekranie.

- Nie można zostawiać portfeli, telefonów na stoliku czy kłaść przy sobie otwartych torebek, plecaków, bo to kusi złodziei i ułatwia im kradzież - przypomina mł. insp. Bogdan Syrek. Zaznacza, że pod pełną kontrolą policji i ochrony będzie strefa kibica na Błoniach.

Piotr Tymczak

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski