MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Aleksandra Owca i Dorota Kolarska o bezpieczeństwie lekowym, jako bezpieczeństwie militarnym

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Bezpieczeństwo lekowe jest jak bezpieczeństwo militarne
Bezpieczeństwo lekowe jest jak bezpieczeństwo militarne mat. prasowe
Bezpieczeństwo lekowe jest jak bezpieczeństwo militarne – przekonywały na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawicielki partii Razem – Aleksandra Owca, radna miasta Krakowa i Dorota Kolarska, kandydatka do europarlamentu z miejsca nr 2 w okręgu 10, specjalistka ds. integracji europejskiej. Konferencja miała miejsce przed pod dawnymi Krakowskimi Zakładami Farmaceutycznymi „Polfa”, które od okresu powojennego były w Krakowie nie tylko liczącym się pracodawcą, ale także ważnym elementem systemu suwerenności lekowej.

Jak przypomniała radna Aleksandra Owca, przed 1989 r. Polska zapewniała bezpieczeństwo lekowe nie tylko sobie, ale także państwom sąsiadującym.

– Te zakłady, podobnie jak wiele innych, zostały sprywatyzowane i dziś produkują głównie leki na eksport – mówiła Aleksandra Owca i wskazywała, że bezpieczeństwo lekowe powinno być traktowane porównywalnie z bezpieczeństwem militarnym, tymczasem kolejne rządy traktują po macoszemu i pozostawiają życie i zdrowie Polek i Polaków w rękach zagranicznych, prywatnych koncernów.

Radna tłumaczyła również:

- W ostatnim tygodniu dotarła do nas szokująca informacja, że na skutek prawdopodobnie opóźnień w pracach Ministerstwa Rozwoju i Technologii utracimy 140 milionów euro z Krajowego Planu Odbudowy, które miało być przeznaczone na produkcję leków w Polsce – mówiła Owca, dodając, że z uwagi na niejasne i niespójne komunikaty ze strony ministerstwa nie można jednoznacznie wskazać źródła tej szkodliwej i kontrowersyjnej decyzji.

O przyspieszenie prac i poważne potraktowanie polskiego bezpieczeństwa lekowego apelowała Dorota Kolarska, kandydatka do PE z listy KKW Lewica. Podkreślała, że wg raportów i analiz Komisji Europejskiej ani Polska, ani żaden inny kraj UE nie jest zabezpieczony lekowo.

– Jesteśmy zależni od dostaw substancji czynnych, np. z Chin i Indii, co jest sytuacją po prostu niebezpieczną – alarmowała Kolarska: - Finansowanie z KPO, w wysokości 140 mln czyli pół miliarda złotych, pozwoliłoby na uruchomienie pięciu linii produkcyjnych, w których mogłyby być produkowane podstawowe antybiotyki, leki przeciw nadciśnieniu, cukrzycy czy przeciwbólowe – mówiła Kolarska, podkreślając, że zapewniłoby to nie tylko bezpieczeństwo, ale również innowacyjne miejsca pracy.

Jak dalej oceniała kandydatka do PE:

- Opieszałość ministerstwa jest dla nas niezrozumiała, szczególnie że wykorzystanie środków z KPO byłoby szansą rozwojową dla polskiej gospodarki, a jeśli te fabryki nie powstaną w Polsce to z tej szansy skorzystają Niemcy, Francja czy Hiszpania.

Wskazała również długofalowe rozwiązanie problemu:

– Docelowo potrzebujemy publicznego europejskiego producenta substancji czynnych do podstawowych leków, co partia Razem ma w swoim programie od samego początku - mówiła.

Szef MON: Bezpieczeństwo jest najważniejszym zadaniem rządu

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Aleksandra Owca i Dorota Kolarska o bezpieczeństwie lekowym, jako bezpieczeństwie militarnym - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski