MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Druga sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego. Nowego marszałka województwa nadal nie wybrano

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Druga sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego. Nowego marszałka województwa nadal nie wybrano
Druga sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego. Nowego marszałka województwa nadal nie wybrano Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Podczas drugiej sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego, która odbyła się w czwartek, 23 maja, nie wybrano nowego marszałka województwa. Taki punkt ani nie pojawił się w programie obrad, ani też nie został wprowadzony przez wnioskodawców na początku sesji. Podczas II sesji pojawiło się m.in. I czytanie raportu o stanie Województwa Małopolskiego za rok 2023, a także głosowanie nad uchwałą w sprawie wyboru składu osobowego Komisji Głównej Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Nowego marszałka nadal nie wybrano

W porządku obrad drugiej sesji Sejmiku zabrakło punktu dotyczącego wyboru nowego marszałka województwa małopolskiego. Podczas sesji, która odbyła się w czwartek, 23 maja, radni nie podjęli tego tematu. Taki punkt nie został też wprowadzony przez wnioskodawców na początku sesji.

Przypominamy, że podczas pierwszej - inauguracyjnej - sesji Sejmiku 6 maja odbyło się takie głosowanie. Wówczas poseł Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Kmita nie został wybrany na nowego marszałka mimo, że był jedynym zgłoszonym kandydatem, rekomendowanym przez PIS. Poseł Kmita uzyskał 13 głosów, 22 radnych było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, a 1 głos był nieważny. Wyniki głosowania były zaskakujące, ponieważ PIS w 39-osobowym sejmiku województwa ma większość - 21 mandatów. Koalicja Obywatelska ma 12 mandatów, a Trzecia droga - 6.

Podczas I sesji na przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego został wybrany większością głosów Jan Tadeusz Duda z PiS, ojciec prezydenta RP Andrzeja Dudy. Na pierwszą wiceprzewodniczącą Sejmiku została wybrana radna PiS Jadwiga Wójtowicz. Na kolejnego wiceprzewodniczącego wybrano Wojciecha Skrucha (PiS).

Przedstawienie raportu o stanie Województwa Małopolskiego za rok 2023

Jednym z punktów obrad II sesji Sejmiku było pierwsze czytanie raportu dot. stanu Województwa Małopolskiego za rok 2023.

- Małopolska w 2023r. jako jedno z 4. województw w okresie ostatnich 10 lat odnotowała wzrost liczby ludności. W porównaniu z poprzednim rokiem odnotowano przyrost liczby ludności jedynie w woj. pomorskim i małopolskim. Ponad połowa ludności w wieku 25-34 lat posiada wyższe wykształcenie, co plasuje nas na 3 miejscu w kraju. Zaś odsetek młodych ludzi w wieku 18-29 lat - nieuczących się i niepracujących wynosi 8,7 proc. i jest to jedna z najniższych wielkości w kraju- mówił Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.

Dochody budżetu województwa wyniosły 2,663 mld zł - III miejsce w kraju po Mazowszu i Śląsku. Wydatki 2,781 mld zł - II miejsce w kraju po Mazowszu.

- Małopolska wyróżnia się też niską stopą bezrobocia, która pod koniec 2023 r. wyniosła 4,2 proc. gdy w Polsce średnia wynosi 5,1 proc. - więc województwo pod tym względem zajęło 4. lokatę za województwami: wielkopolskim, śląskim, i mazowieckim. - wyliczał marszałek Kozłowski.

W raporcie pojawiły się też m. in. dane dot. ruchu turystycznego w województwie. Wśród przykładów pojawiło się krakowskie lotnisko z rekordową liczbą obsłużonych 9,5 mln pasażerów, czyli o 27 proc. więcej niż w roku 2022 r.

W raporcie podsumowano też m.in. finanse przeznaczone m. in na klimat i środowisko, edukację, kulturę i sport - w tym również organizację Igrzysk Europejskich, a także projekty takie jak, np. Małopolski Tele-Anioł 2.0.

- Jeżeli chodzi o opiekę zdrowotną, inwestycje w infrastrukturę szpitali - łącznie projekty zakończone w 2023 r. to ponad 610 mln zł. Ogromna kwota, która spowodowała to, że dokończyliśmy różnego rodzaju inwestycje i było ich bardzo dużo zarówno w szpitalach na terenie Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza, Wadowic, Andrychowa, Zakopanego, Krzeszowic i Jaroszowca - mówił marszałek Kozłowski.

W minionym roku Sejmik Województwa Małopolskiego podjął 221 uchwał.

Skład Komisji Głównej Sejmiku Województwa Małopolskiego

Podczas sesji podjęto również uchwałę w sprawie wyboru składu osobowego Komisji Głównej Sejmiku Województwa Małopolskiego: Jan Tadeusz Duda, Jadwiga Wójtowicz, Wojciech Skruch, Witold Kozłowski, Grzegorz Małodobry, Rafał Stuglik i jeden wakat. W głosowaniu było 19 głosów za, 0 przeciw, 16 osób wstrzymało się od głosu i 3 - brak głosu.

Do zadań Komisji należy: przygotowanie planu pracy Sejmiku, opiniowanie projektu porządku sesji Sejmiku, opiniowanie budżetu Województwa w zakresie funkcjonowania Sejmiku, opiniowanie projektów uchwał nie mieszczących się w zakresie działania innych Komisji, zajmowanie się innymi sprawami zleconymi przez Sejmik, podejmuje innych czynności związanych z przedmiotem działania Komisji.

Tarcza Wschód za miliardy

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Druga sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego. Nowego marszałka województwa nadal nie wybrano - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski