Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. "Bagry nie są w pełni dostępne dla mieszkańców". List Czytelnika

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Napisał do nas mieszkaniec, który wykazuje, że Bagry w Krakowie, które są parkiem miejskim, wbrew opiniom urzędników nie są wcale ogólnodostępne. Pokazuje, że są miejsca, do których nie da się dotrzeć, nie da się obejść całego zbiornika wodnego. Na pewnych odcinkach brzegi Bagrów są grodzone siatką, bronione przez niebezpieczną skarpę, dostępne tylko do dzierżawców ogródków działkowych. Czytelnika oburza też fakt, że dzierżawiona część Bagrów stała się miejscem działalności komercyjnej, na której ktoś zarabia. Poprosiliśmy urzędników, by się odnieśli do tych kwestii.

List Czytelnika w sprawie Bagrów w Krakowie

"Prosimy o wsparcie w ograniczeniu złych praktyk, stosowanych przez Urzędników Miejskich w Krakowie.
Przykładem jest sprawa Parku Bagry. Wątków nieprawidłowości jest bardzo wiele, jednak aby ograniczyć obszar do zbadania podamy dwa, które dotyczą ogradzania terenów miejskich będących częścią Parku Bagry w Krakowie.

1. Część część działki 34/1 (cypelek) od ulicy Kozia 30, wydzierżawiona rozporządzeniem Prezydenta Miasta dla Klubu Sportowego Bagry.

Zgodnie z planem miejscowym Bagry jest to teren z punktem widokowym, który powinien być ogólnie dostępny dla Mieszkańców. Niestety, nie jest to miejsce dostępne, gdyż z jednej strony jest zarośnięte i ogrodzone, a z drugiej zdjęto ok. 1,5 metra siatki ogrodzeniowej, jednakże jest to skarpa przez co osoby starsze nie mogą przedostać się w to miejsce. Mimo wielokrotnych pism do Prezydenta, Jego Zastępców, Wydziału Kontroli UM Kraków, to temat jest bagatelizowany, a Urzędnicy twierdzą, że albo przekazali do aktualnych Dzierżawców aby usunięto ogrodzenie, albo że nie ma problemu bo... jest dostęp na odległość 1,5 metra od linii brzegowej - na całej jej długości.

Nadmienić należy, że od wielu lat "cypelek" ten jest wynajmowany w okresie letnim na nocne imprezy, które skutecznie zakłócają spokój okolicznym Mieszkańcom i łamią regulamin parku w zakresie zachowania ciszy. To także jest w naszym przekonaniu bagatelizowane przez zarządcę czyli ZZM jak i włodarzy miasta Kraków.

Warto zwrócić uwagę na sponsorów przedmiotowego klubu. Możemy zrozumieć sponsorowanie sporu i rekreacji, ale tak jak wspomniano, klub ten prowadzi także komercyjne organizowanie imprez, zagradzając miejsce oznaczone jako punkt widokowy dla mieszkańców Krakowa (wstęp płatny)

Kraków.
Cypel - Plaża Bagry (plazabagry.pl)

2. Działki 29/43; 29/44; 29/41 oraz zachodnia cześć działki 29/17 - opisana w planie miejscowym jako WS/ZP1, a rozporządzeniem Prezydenta Krakowa z listopada 2023, wydzierżawione pod... ogródki działkowe.

Obszar ten jest ogrodzony, a w przypadku jednej z działek, całkowicie brak jest możliwości przejścia wzdłuż linii brzegowej, ponieważ ogrodzenie jest aż do samej wody zalewu. Mimo przesyłania udokumentowanej zdjęciami korespondencji do Urzędników Miejskich, Ci twierdzą, że problemu nie ma i przejście jest!

Nadmienić należy, że we wcześniejszych korespondencjach Urzędnicy Miejscy przekazali (rok 2022 wiosną), że umowy - na wydzierżawienie terenu Parku Bagry pod "ogródki działkowe" zostały rozwiązane i ZZM zadba o uporządkowanie tego obszaru, celem umożliwienia Mieszkańcom korzystanie z niego w ramach jego przeznaczenia (Park Miejski opisany w MPZP).

Niestety, już jesienią 2022 poinformowano że przedłużono prawo działkowiczom do korzystania z działek aż do roku 2023, a później - tak jak napisano powyżej, pan Prezydent Miasta Krakowa w listopadzie zeszłego roku swoim rozporządzeniem zdecydował, że podpisane zostaną nowe Umowy na dzierżawę tego terenu pod.. ogródki działkowe.

Warto chociaż chwilę zastanowić się: co w głowie miał Prezydent, że podpisuje zgodę na ogródki działkowe w Parku Miejskim !!!
"Mają władzę - mają prawo", ale dlaczego Urzędnicy Miejscy na czele z Prezydentem głoszą o tworzeniu miejsc spokojnych i przyjaznych Mieszkańcom i przyrodzie, a następnie decydują o zagradzaniu tego obszaru i skutecznym ograniczaniu dostępu do znacznych i istotnych punktów na tych terenach parkowych ?!

Może w Parku Jordana przykładowo, też będzie można wydzierżawić i ogrodzić jakiś kawałek miejskiego terenu, celem posadzenia marchwi, pomidorów, robienia imprezek wśród znajomych itd."

Odpowiedź urzędników w sprawie Bagrów

"Teren parku miejskiego Bagry Wielkie pozostaje we współzarządzie Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Wschodnia część działki nr 341/1 obr. 28 jedn. ewid. Podgórze pozostaje w zarządzie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i na tym obszarze znajduje miejsce opisane w przesłanym zapytaniu jako „zarośnięte i ogrodzone”.

W zakresie obszaru znajdującego się w zarządzie Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, dzierżawca terenu „cypla” (ul. Kozia 30) wywiązuje się z zakazu grodzenia części dzierżawionej nieruchomości przyległej do publicznych śródlądowych wód powierzchniowych w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, a także zakazywania lub uniemożliwienia przechodzenia przez ten obszar.

Z kolei w zachodniej części parku miejskiego Bagry Wielkie w rejonie ulicy Żołnierskiej prowadzone są obecnie czynności regulacyjne, mające na celu zapewnienie dostępu do linii brzegowej zbiornika zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Zespół ogródków działkowych usytuowanych w rejonie ul. Żołnierskiej istnieje od wielu lat, w części o przeznaczeniu WS/ZP1 (tereny wód powierzchniowych śródlądowych i zieleni urządzonej) ogródki działkowe znajdują się w zarządzie Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie i będą wykorzystywane w sposób dotychczasowy do czasu pozyskania środków na zagospodarowanie tego terenu, zgodnie z zapisami § 6. MPZP obszaru „Bagry”: „Tereny, których przeznaczenie plan miejscowy zmienia, mogą być wykorzystywane w sposób dotychczasowy do czasu ich zagospodarowania zgodnie z planem.”

Czynsze dzierżawne ustalane są w oparciu o zarządzenie Prezydenta Miasta Krakowa.

Nie posiadamy mapy zaznaczonymi wszystkimi dzierżawionymi terenami położonymi nad Bagrami. Działka nr 29/41, o której mowa w zapytaniu, pozostaje we władaniu spółki, jest położona poza obszarem parku miejskiego Bagry Wielkie."

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. "Bagry nie są w pełni dostępne dla mieszkańców". List Czytelnika - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski