Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kraków. Budowę ogromnej estakady w Zesławicach przykrył śnieg. Wygląda jak pas startowy na dalekiej północy

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Estakada ES-201 ma być częścią drogi ekspresowej S7.
Estakada ES-201 ma być częścią drogi ekspresowej S7. Marcin Banasik
Jadąc ulicą Gustawa Morcinka można zauważyć zaawansowane prace przy budowie estakady ES-201, która ma być częścią drogi ekspresowej S7. Pierwsze opady śniegu sprawiły, ze teren budowy nabrał białego koloru, a zwłaszcza estakada. Ogrom inwestycji najlepiej widać jednak z góry. Sami zobaczcie zdjęcia z drona!

Procentowe szacunki wykonania robót

Na budowie odcinka Widoma - Kraków od strony Widomej wykonanie robót budowlanych szacuje się na 64 proc., ale na odcinku od strony Krakowa, na terenie miasta to na razie 36 proc. planowanych prac do wykonania.

Zatem nie tak szybko S7 połączy się z budowaną równocześnie Północą Obwodnicą Krakowa. Choć zapowiadano, że w 2024 roku tak się stanie. Inwestycje mogą jednak przeciągnąć się na rok 2025. Oczywiście możliwe jest wcześniejsze oddawanie ich do użytku kierowców odcinkami. Czas pokaże.

Obwodnica dla mniejszych miasteczek

Droga ekspresowa S7 między Krakowem a granicą województwa świętokrzyskiego będzie pełniła funkcję obwodnicy dla miejscowości: Książ Wielki, Miechów i Słomniki. Skomunikowana będzie z siecią innych dróg poprzez osiem węzłów: Książ, Miechów, Szczepanowice, Widoma, Łuczyce, Raciborowice, węzeł zespolony Kraków Mistrzejowice oraz węzeł zespolony Kraków Grębałów. Na węźle Mistrzejowice S7 połączy się z drogą ekspresową S52, która będzie stanowić Północną Obwodnicę Krakowa. Oddawanie do użytku S7 na północ od Krakowa będzie zapewne następować etapami w latach 2023-2024.

Cztery kluczowe węzły

Realizacja S7 od Widomej do Nowej Huty obejmuje budowę czterech węzłów (Łuczyce, Raciborowice, Kraków Mistrzejowice, Kraków Grębałów). Na odcinku miejskim powstanie 21 obiektów inżynierskich – wiaduktów, mostów, estakad, przejść dla zwierząt i przejść podziemnych dla pieszych. Na węźle Kraków Mistrzejowice S7 połączy się z drogą ekspresową S52, która będzie stanowić Północną Obwodnicę Krakowa. Trasa S7 to kluczowy fragment nowej drogi do Warszawy, która przejmie ruch tranzytowy z obecnej DK7. Zgodnie z wynikami Generalnego Pomiaru Ruchu przeprowadzonego w latach 2020-2021 na DK7 między Krakowem a Miechowem codziennie przejeżdża ok. 20 tysięcy pojazdów, w tym prawie 4 tysiące ciężarówek. Nowy odcinek drogi ekspresowej ułatwi również podróż z północy na południe Małopolski i w kierunku Rzeszowa.

Nowy fragment linii tramwajowej

Ważne elementy S7 to węzeł Kraków Grębałów i estakada, która będzie częścią węzła Kraków Mistrzejowice. Węzeł Kraków Grębałów połączy S7 z ul. Kocmyrzowską (DW776) i ul. Łowińskiego. W ramach budowy węzła powstaje również nowy fragment linii tramwajowej, biegnący od przystanku Darwina w dwóch kierunkach – wzdłuż ul. Kocmyrzowskiej do przystanku Wańkowicza i wzdłuż ul. Łowińskiego do Zajezdni Nowa Huta. Budowane są trzy wiadukty tramwajowe – jeden nad linią kolejową i dwa nad drogą ekspresową. Wraz z węzłem powstaną też drogi rowerowe i chodniki dla pieszych.

Budowana nad torami kolejowymi, rzeką Dłubnią i ul. Morcinka estakada ma długość ok. 1,5 km. Będzie to najdłuższy tego typu obiekt w Małopolsce. Maksymalna wysokość podpór to ok. 20 m. Obiekt jest tak wysoki ze względu na ukształtowanie terenu i znajdującą się pod nim linię kolejową z Nowej Huty do centrum Krakowa, która jest poprowadzona na nasypie.

Bolt nagra pasażerów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Budowę ogromnej estakady w Zesławicach przykrył śnieg. Wygląda jak pas startowy na dalekiej północy - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski