Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków chce jak najszybciej osiągnąć neutralność klimatyczną. Ma w tym pomóc 300 tysięcy euro. "Ograniczymy emisję gazów"

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Smog nad Krakowem
Smog nad Krakowem Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Kraków wyda 300 tys. euro na walkę z negatywnymi skutkami zmian klimatu. To efekt tego, że stolica Małopolski wspólnie z czterema innymi polskimi miastami bierze udział w unijnym projekcie, w ramach którego wszyscy jego uczestnicy chcą redukować emisję gazów cieplarnianych. Przyczyniają się one do nieustannego podnoszenia się średniej temperatury powietrza na świecie. - Chcemy pokazać, jak skutecznie modernizować budynki w kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej - przekonują krakowscy urzędnicy.

Miasto gotowe do walki ze zmianami klimatu

- Kraków ma ambicje jak najszybszego osiągnięcia neutralności klimatycznej - przekonują urzędnicy.

Stąd pomysł, żeby wspólnie z czterema innymi polskimi miastami zrealizować dwuletni, w pełni finansowany przez Unię Europejską projekt "NEEST - NetZero Emission and Environmentally Sustainable Territories". Celem jest ograniczenie negatywnych skutków zmian klimatu. W realizacji zadania Krakowowi pomoże doświadczenie, jakie urzędnicy nabyli w trakcie walki o czyste powietrze.

- Mieliśmy świadomość problemu zanieczyszczenia powietrza. Podjęliśmy kroki, by poprawić jego jakość. Kraków z sukcesem przeprowadził wymianę tysięcy pieców i lokalnych kotłowni, a także wprowadził całkowity zakaz palenia węglem, jak również drewnem. Dzięki temu jakość powietrza znacząco się poprawiła - poinformowała nas Emilia Król z biura prasowego krakowskiego magistratu.

- Nasze doświadczenia w tych kwestiach sprawiły, że jesteśmy gotowi podjąć kolejne wyzwania, związane z ochroną środowiska oraz walką ze zmianami klimatycznymi - podsumowują urzędnicy.

Poza Krakowem do projektu przystąpiły: Łódź, Rzeszów, Warszawa i Wrocław. Miasta skupią się na "poprawie efektywności energetycznej budynków" i "redukcji emisji gazów cieplarnianych, generowanych przez zużycie energii elektrycznej oraz cieplnej". - Chcemy stworzyć gotowe do replikowania rozwiązania termomodernizacji różnych typów zabudowy kwartałów miejskich - zapewniają nas krakowscy urzędnicy.

Szkoły zaoszczędzą dzięki fotowoltaice

Co jeszcze zamierza robić Kraków, by osiągnąć neutralność klimatyczną?

W najbliższych latach miejscy urzędnicy chcą stawiać m.in. na instalacje fotowoltaiczne, które mają pojawiać się na kolejnych gminnych budynkach. Chodzi o te, w których działają np. szkoły. - Oszczędności tych placówek w zależności od indywidualnego zużycia energii będą się wahać od 30 do 60 proc. Pieniądze, jakie szkoły zaoszczędzą dzięki fotowoltaice, będzie można przeznaczyć np. na zakup materiałów dydaktycznych - twierdzi Małgorzata Tabaszewska z biura prasowego urzędu miasta.

- W następnych latach miejska jednostka Klimat Energia Gospodarka Wodna zamierza kilkukrotnie przyspieszyć proces montażu kolejnych instalacji. W tym momencie badamy stan techniczny oraz nośność dachów gminnych budynków - zapewnia Tabaszewska. Panele fotowoltaiczne mają się też pojawiać nad przejściami podziemnymi, jak również na przystankach tramwajowych oraz autobusowych.

Urząd chce także tworzyć ogrody deszczowe, które gromadzą wodę po opadach. Mogą zapobiegać zarówno suszy, jak i podtopieniom. Eksperci twierdzą, że na terenach zurbanizowanych nawet 90 proc. wody opadowej, zamiast trafiać do gleby, spływa do kanalizacji.

- Nadmiar wody opadowej zalewa ulice i prowadzi do powodzi miejskich - przekonują specjaliści z Instytutu Ochrony Środowiska. Tutaj z pomocą przychodzą właśnie ogrody deszczowe. - Dzięki specjalnej konstrukcji podłoża oraz odpowiednio dobranym gatunkom roślin ogród deszczowy wchłania o 30-40 proc. wody więcej niż trawnik o podobnych wymiarach - dodają w Instytucie Ochrony Środowiska.

Miejscy urzędnicy chcą budować ogrody deszczowe w ramach dużego, międzynarodowego projektu LIFE PACT, realizowanego wspólnie z belgijskim miastem Leuven, jak również hiszpańskim Madrytem.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków chce jak najszybciej osiągnąć neutralność klimatyczną. Ma w tym pomóc 300 tysięcy euro. "Ograniczymy emisję gazów" - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski