Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kraków czeka na tę chwilę. Do końca przebudowy al. 29 Listopada został niecały miesiąc. Termin oddania 20 grudnia. Postęp prac z drona

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Przebudowa alei 29 Listopada w Krakowie. Roboty w terenie rozpoczęły się jesienią 2020 roku. Wylotówka na Warszawę jest rozbudowywana na odcinku ok. 2,6 km do dwóch jezdni posiadających po dwa pasy ruchu, odcinkowo z dodatkowym pasem dla komunikacji zbiorowej. To także przebudowa skrzyżowań, budowa nowych chodników, ścieżek rowerowych i ekranów akustycznych. W ramach zadania przebudowane zostały już dwa wiadukty kolejowe.
Przebudowa alei 29 Listopada w Krakowie. Roboty w terenie rozpoczęły się jesienią 2020 roku. Wylotówka na Warszawę jest rozbudowywana na odcinku ok. 2,6 km do dwóch jezdni posiadających po dwa pasy ruchu, odcinkowo z dodatkowym pasem dla komunikacji zbiorowej. To także przebudowa skrzyżowań, budowa nowych chodników, ścieżek rowerowych i ekranów akustycznych. W ramach zadania przebudowane zostały już dwa wiadukty kolejowe. Szymon Korta
Niecały miesiąc pozostał do zakończenia przebudowy al. 29 Listopada. Termin wyznaczono na 20 grudnia. Trzymamy kciuki, bo ostatnio drogowcy zaliczyli kilka poślizgów i wpadek w Krakowie. Do końca prac jeszcze, trochę, w tym tygodniu sporo zmian w ruchu, ale na zdjęciach z drona widać, że trudno już znaleźć niewyasfaltowane fragmenty, nowej, szerszej alei 29 Listopada. Równocześnie z Trasą Wolbromską będzie to nowa jakość jeśli chodzi o wyjazd na północ z Krakowa. A z budowaną trasą S7 i Północą Obwodnicą Krakowa los kierowców zaprawdę może się poprawić.

Wyjazd z Krakowa na Warszawę jednym pasem ruchu? Jeszcze przed końcem roku ma to stać się przeszłością. Trwający kilka lat remont dobiega końca. Al. 29 Listopada na odcinku ok. 2,6 km od ul. Woronicza do granicy miasta zostanie poszerzona do dwóch jezdni posiadających po dwa pasy ruchu. Pojawią się też buspasy , ale nie kosztem miejsca dla kierowców i ich samochodów.

Wcześniej bo w połowie grudnia ma zostać oddana do użytki Trasa Wolbromska. Już jakiś czas temu połączono ją z ulicą Pachońskiego. A ta z kolei również została poprawiona w ramach budowy linii tramwajowego do Górki Narodowej. Choć linię otwarto w budowie ciągle jest pętla z dużym parkingiem.

Północ Krakowa po dekadach zaniedbań w końcu doczekała się porządnego systemu transportowego. Choć w momencie kiedy pobudowały się tam potężne osiedla mieszkaniowe, a kolejne są w planach i w budowie.

Oczywiście Północ Krakowa czeka teraz na tramwaj na Azory, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Miałby on być odnogą od linii centrum miasta, Krowodrza Górka, Górka Narodowa. Trasa S7, budowany odcinek Widoma-Kraków również pomoże północy, podobnie jak budowana linia tramwajowa do Mistrzejowic.

Ale wróćmy do al. 29 Listopada...

Sporo zmian w ruchu na ostatniej prostej

  1. Od 27.11.2023 r. od godz. 7.00 do 6.12.2023 do godz. 7.00 zostanie wprowadzona czasowa zmiana organizacji ruchu w rejonie ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej

W związku z prowadzeniem prac związanych z przebudową elementów pasa drogowego oraz infrastruktury podziemnej zachodzi konieczność przekierowania ruchu w ciągu al. 29 Listopada na nowy fragment jezdni po stronie wschodniej. Ruch pieszych wzdłuż al. 29 Listopada będzie się odbywać po obu stronach ulicy, jednak ze względu na realizowane roboty ciągi piesze mogą być korygowane i zmieniać swój przebieg w zależności od postępu prac.

Zostanie wyznaczone nowe tymczasowe przejście dla pieszych w ciągu al. 29 Listopada oraz na wlocie ul. ks. Meiera.

Na ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej ruch kołowy będzie odbywać się po południowej stronie ulicy w obu kierunkach. Ruch pieszych w ciągu ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej będzie odbywać się po stronie południowej.

W ciągu ul. Meiera ruch kołowy będzie odbywać się po nowym przebiegu ulicy. Ruch pieszych będzie odbywał się po stronie północnej ul. ks. Meiera.

  1. Od 27 listopada do 6 grudnia zmieni się organizacja ruchu na odcinku od ul. Powstańców do ul. ks. Meiera.
    Ruch pojazdów na odcinku od ul. Powstańców do stacji paliw PETROKRAK zostanie poprowadzony po stronie zachodniej. Od stacji paliw PETROKRAK do ul. ks. Meiera ruch zostanie przekierowany na stronę wschodnią. Ul. Rybianka nadal pozostaje zamknięta dla ruchu kołowego.

Ruch pieszy na odcinku od ul. Powstańców do wiaduktu kolejowego LK95 będzie odbywać się po obu stronach drogi. Pod wiaduktem kolejowym LK95 ruch pieszych odbywać się będzie po stronie wschodniej.

  1. Od wtorku, 21 listopada zmieniła się organizacja ruchu na odcinku od ul. Powstańców do ul. ks. Meiera. Taka organizacja będzie obowiązywać do 27 listopada. Dla kierowców dostępna jest już ul. Siewna.
    Ruch pojazdów na odcinku od ul. Powstańców do ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej został przekierowany na stronę zachodnią. Ul . Rybianka nadal pozostaje zamknięta dla ruchu kołowego. W ramach tej organizacji ruchu kierowcy mogą już korzystać z ul. Siewnej.

Ruch pieszy na odcinku od ul. Powstańców do wiaduktu kolejowego LK95 będzie odbywać się po obu stronach drogi. Pod wiaduktem kolejowym LK95 ruch pieszych odbywać się będzie po stronie zachodniej.

Sztuczna inteligencja przewidzi pogodę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski