Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Dekerta gotowa. Odkrycia archeologiczne zniknęły pod asfaltem

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Kraków, ulica Dekerta pod wiaduktem już jest przejezdna. Więcej komfortu zyskali i kierowcy i piesi. Po odkryciach archeologicznych nie ma śladu, pozostały pod asfaltem, zabezpieczone.
Kraków, ulica Dekerta pod wiaduktem już jest przejezdna. Więcej komfortu zyskali i kierowcy i piesi. Po odkryciach archeologicznych nie ma śladu, pozostały pod asfaltem, zabezpieczone. PKP PLK
Zmienił się wiadukt kolejowy na ul. Dekerta. Nowa konstrukcja obiektu pozwoliła na przeprojektowanie układu drogowego pod nim. Są szersze chodniki i nowe przejścia dla pieszych. Zwiększyło się bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym. Zniknęły też gdzieś odkrycia archeologiczne, które wydłużyły przebudowę przejazdu. Zostały zabezpieczone.

Na ul. Dekerta w Krakowie podczas przebudowy wiaduktu kolejowego natrafiono na fragmenty historycznych zabudowań. Fragmenty zabudowań odkryto pod starą jezdnią.

Odkrycie opóźniło zakończenie inwestycji przebudowy wiaduktu kolejowego i drogi pod nim. Ulica w miejscu przebudowy była długo zamknięta dla kierowców i pieszych. Teraz już jest po wszystkim a przejazd pod wiaduktem otwarto.

Efektem inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych będzie nowy układ skrzyżowania ul. Dekerta i Romanowicza. Wzrośnie bezpieczeństwo – pojawiła się dodatkowa przestrzeń dla pieszych, a jezdnie przecinają się pod innym kątem, tak by ułatwić kierowcom określanie pierwszeństwa przejazdu. Takie pozytywne zmiany możliwe były do wprowadzenia dzięki nowej konstrukcji wiaduktu kolejowego (po modernizacji jest to obiekt jednoprzęsłowy, czyli nie ma już dodatkowych podpór pośrodku jezdni).

Po rozpoczęciu prac i zdjęciu wierzchniej warstwy asfaltu wykonawcy natknęli się na nieuwzględnione na mapach fragmenty zabudowań. Były one zlokalizowane bezpośrednio pod jezdnią, jak i pod chodnikiem, którym w pierwszej fazie prac poruszali się piesi. To m.in. fragmenty budowli wojskowych i fortyfikacji (Twierdza Kraków), a także zabytkowe kanały wodociągowe.

Po rozpoczęciu przebudowy drogi pod wiaduktem w listopadzie 2022 roku prace zostały wstrzymane już po kilkunastu dniach. Do działań przystąpili archeolodzy. Po zabezpieczeniu zabytku ciężki sprzęt wrócił na prac budowy, ale inwestycja mocno się wydłużyła w czasie.

Wzrasta popyt na rynku nieruchomości

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Dekerta gotowa. Odkrycia archeologiczne zniknęły pod asfaltem - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski