Kraków i Warszawa w światowej czołówce miast najlepszych dla nowych przedsiębiorców. Jakie są nasze mocne strony, a co musimy poprawić?

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
W Krakowie opłaca się rozpoczynać przygodę z biznesem. Wedle globalnych analityków, mamy wiele mocnych stron, jak świetne położenie, dobra infrastruktura i logistyka, znakomity kapitał ludzki, duży i otwarty na zagranicę rynek zbytu, dobre wsparcie dla firm i... niskie obciążenia podatkowe przedsiębiorców. Piętą achillesową jest czas założenia spółki z o.o.: 37 dni, gdy w nowozelandzkim Auckland wystarczy na to pół dnia!
W Krakowie opłaca się rozpoczynać przygodę z biznesem. Wedle globalnych analityków, mamy wiele mocnych stron, jak świetne położenie, dobra infrastruktura i logistyka, znakomity kapitał ludzki, duży i otwarty na zagranicę rynek zbytu, dobre wsparcie dla firm i... niskie obciążenia podatkowe przedsiębiorców. Piętą achillesową jest czas założenia spółki z o.o.: 37 dni, gdy w nowozelandzkim Auckland wystarczy na to pół dnia! Aneta Zurek / Polska Press
Kraków znalazł się w prestiżowym rankingu 75 miast świata, w których rozpoczynający swą biznesową karierę przedsiębiorcy mają największe szanse odniesienia globalnego sukcesu. Przygotowane przez firmę doradczą Oberlo zestawienie uwzględnia m.in. takie czynniki, jak kapitał ludzki, ekosystem technologiczny, poziom rozwoju infrastruktury i logistyki, dostęp do rynków zagranicznych, możliwości eksportowe i importowe, finansowanie i wsparcie dla przedsiębiorców, ale też wolność gospodarcza oraz czas potrzebny do założenia spółki. W większości tych kategorii Kraków wypadł dobrze lub bardzo dobrze i zajął ostatecznie 54. miejsce w świecie. Należy przy tym do elitarnego grona metropolii, które nie są stolicami państw, a mimo to trafiły do ścisłej czołówki globalnego rankingu.

W krajach dawnego bloku wschodniego nieco wyżej uplasowały się tylko Warszawa (47) i Tallin (51), natomiast wyprzedziliśmy Pragę (55), Ljubljanę (63), Moskwę (64), Budapeszt (65), Wilno (66), Bukareszt (67), Rygę (68), Zagrzeb (72), Bratysławę (74) i Sofię (75).
Pierwszą dziesiątkę zestawienia tworzą:

 • Londyn
 • Nowy Jork
 • San Francisco
 • Sydney
 • Melbourne
 • Los Angeles
 • Singapur
 • Boston
 • Berlin
 • Chicago

Jak widać, najwyżej notowanym miastem europejskim jest stolica Niemiec. Nieco niżej (na 12 miejscu) znalazł się Paryż, na 18 jest Kopenhaga, o oczko niżej - Monachium. W trzeciej dziesiątce znajdziemy m.in. Madryt, Amsterdam, Hamburg, Mediolan, Zurich, Edynburg, Brukselę i Birmingham, w czwartej – Barcelonę, Helsinki i Sztokholm, w piątej – Wiedeń, Dublin, Oslo i Lizbonę. Oczko przed Krakowem uplasował się Luksemburg.

Mocne i słabe strony Krakowa i europejskich oraz globalnych konkurentów

Oberlo przeprowadziło swe analizy w ostatnich tygodniach pandemii i uwzględniło również skalę wsparcia dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu zarazy i związanych z nią ograniczeń. Analitycy docenili także to, jak dużą odporność na kryzys wykazali miejscowi przedsiębiorcy i jak sprawnie potrafili przekuć swoje niepowodzenia gospodarcze w kreatywne i innowacyjne możliwości.

„Sukces pojawia się, gdy przygotowanie spotyka się z możliwością, więc postanowiliśmy zagłębić się w ten temat, badając miasta, które oferują najbardziej wspierające ekosystemy przedsiębiorczości, a także tworzą ramy zapewniające długoterminowy sukces” – wyjaśniają autorzy raportu.

Jak Kraków wypadł w poszczególnych kategoriach: wsparcie dla firm i obciążenia podatkowe przedsiębiorców

 • W kategorii wolności gospodarczej tradycyjnie czołowe miejsce w świecie – z kompletem 100 punktów – zajął Singapur. Kraków uplasował się tu na 37 miejscu (88.6 pkt) wraz z Warszawą. Niestety, oba nasze miasta zajęły ostatnie miejsca w zestawieniu w kategorii „liczba dni potrzebnych do założenia spółki z o.o.". Figuruje tam liczba „37 dni”, w przedostatniej Limie jest to 26 dni, a w Sofii – 23. W dziesiątym na liście Amsterdamie spółkę zakłada się średnio w 3,5 dnia, a w nowozelandzkim Auckland – w… pół dnia.
 • Wysoko, bo na 28. miejscu w świecie, znaleźliśmy się w kategorii „udział kobiet wśród przedsiębiorców”, sporo niżej – bo na 52. – pod względem „wsparcia covidowego dla firm” (różnice nie są tu jednak wielkie i ustępujemy nieznacznie np. Brukseli czy miastom kanadyjskim); trzy pierwsze miejsca w tej kategorii zajęły miasta włoskie, a kolejne Tokio, Berlin. Monachium, Hamburg i Londyn.
 • Ekosystem technologiczny dał Krakowowi 68. miejsce w świecie, ale już kapitał ludzki w obszarze technologii – bardzo wysokie, bo 31. Widać, dlaczego globalne koncerny lokują u nas swoje centra badawczo-rozwojowe i prowadzą intensywne rekrutacje, a równocześnie rozkwitają kolejne startupy. Naszą mocną stroną jest także dobry dostęp do rynków zagranicznych wspierany coraz lepszą logistyką.
 • Analitycy relatywnie nisko ocenili polski poziom świadczeń dla bezrobotnych (62 miejsce w świecie, liderami są tu miasta belgijskie, skandynawskie, szwajcarskie i francuskie), natomiast bardzo wysoko (28 miejsce) jakość wsparcia w postaci korzystnych pożyczek dla mikro, małych i średnich firm (tu bezkonkurencyjne okazały się miasta nowozelandzkie, amerykańskie i australijskie).
 • Najlepsze – 15 miejsce w świecie - udało się Krakowowi uzyskać w kategorii „obciążenia podatkowe biznesu”! Okazują się one relatywnie niskie – mniejsze są tylko w Dubaju, Budapeszcie, Sofii, Dublinie, Wilnie, Bukareszcie, Hong Kongu, Singapurze i Zagrzebiu, natomiast identyczne – w Londynie, Birmingham, Edynburgu, Cardiff i Belfaście. Pod względem kapitału inwestycyjnego bezkonkurencyjny w świecie okazał się Londyn, wyprzedzając o kilka długości San Francisco i Nowy Jork oraz Pekin, Szanghaj, Tokio, Singapur i Paryż. Kraków zajął tu 67. miejsce w globalnym zestawieniu, ustępując wyraźnie Warszawie oraz nieznacznie – stolicom Bułgarii, Słowenii, Chorwacji i Portugalii, ale wyprzedzając…. Rzym, Ateny, Marsylię i Florencję.

Cały raport i ranking wraz z metodologią można znaleźć na stronie OBERLO

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek

To wcale nie cieszy, gdyż lokowanie "usług" biznesowych w Krakowie powoduje dalsze przeludnienie miasta (rażąco wysokie zarobki skutkują napływem ludności z innych miejscowości do Krakowa), co skutkuje pogorszeniem komfortu życia (przeludnienie miasta) a jednocześnie prowadzi do wyludniania mniejszych miejscowości. Czas wywalić te biurowce z Krakowa, a tzw. outsourcing to ZAKAŁA grodu Kraka.

Dodaj ogłoszenie