Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Jest wizja dla kampusu UJ: więcej ławek, foodtrucki, przestrzeń pod wydarzenia. A co z akademikiem?

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Akademik jest w planach uczelni. Miałby stanąć w północnej części kampusu, w rejonie ul. Łojasiewicza (za Wydziałem Matematyki)
Akademik jest w planach uczelni. Miałby stanąć w północnej części kampusu, w rejonie ul. Łojasiewicza (za Wydziałem Matematyki) Anna Kaczmarz
Na Uniwersytecie Jagiellońskim powstała koncepcja "Kampus pełen życia". Zbiera pomysły na to, jak zmienić na lepsze tereny otwarte kampusu UJ na Ruczaju - tak by była to przestrzeń bardziej przyjazna, sprzyjająca spotkaniom i kreatywności. Pośród propozycji znalazły się m.in. punkty gastronomiczne, siedziska i stoliki z podłączeniem do prądu i dostępem do wi-fi, a także wielofunkcyjne centrum społeczności kampusowej. W mediach społecznościowych tymczasem pojawiły się głosy, że zapomniano o najważniejszym: budowie akademika. Co na to uczelnia?

Według wizji autorów "Kampusu pełnego życia" na kampusie UJ na krakowskim Ruczaju miałoby się pojawić więcej zieleni, ławek, foodtrucki i kawiarnio-księgarnia naukowa "z ofertą kulturalną i popularyzacją nauki". Proponowane jest wyznaczenie miejsc do organizacji wydarzeń plenerowych, a także budowa lub adaptacja istniejącego budynku na potrzeby osób z różnych wydziałów kampusu. "Tego typu budynki posiadają zwykle sale spotkań i pracy indywidualnej lub grupowej, salę wielofunkcyjną lub kawiarnię na organizację wydarzeń, pomieszczenia dla organizacji studenckich, ogólnokampusowe punkty obsługi studentów, podstawowe usługi, przestrzenie coworkingowe" - zapisano w koncepcji. Wszystkie te działania mają sprawić, że kampus będzie wygodniejszy, atrakcyjniejszy, otwarty na różne inicjatywy i na współpracę z okolicznymi mieszkańcami.

W mediach społecznościowych zaprezentowana propozycja kierunków działań wzbudziła emocje, pojawiły się zarzuty, że "UJ znowu zapomniał o domu studenckim na Ruczaju".

"Dopóki na Ruczaju nie powstanie chociaż jeden publiczny akademik i tania stołówka, kampus zawsze będzie miejscem pustym i pełnym smutku. Obecna koncepcja, choć pełną ładnych obrazków i haseł, jest wręcz skandaliczna" - skwitowało na Facebooku Krakowskie Koło Młodych Inicjatywy Pracowniczej.

O tę wizję rozwoju kampusu (który powstawał ponad 20 lat, od końca lat 90. XX w.), a także o plany budowy akademika na Ruczaju - o których tuż przed rozpoczęciem obecnego roku akademickiego mówił rektor UJ - zapytaliśmy uczelnię.

- Dokument "Kampus pełen życia" to oddolna inicjatywa pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy na co dzień pracują na terenie Kampusu UJ na Ruczaju. Nie jest to strategia inwestycyjna uczelni - zaznacza na początek Adam Koprowski, rzecznik prasowy UJ. - Celem projektu było wskazanie działań, które mogą sprzyjać aktywizacji przestrzeni publicznych Kampusu UJ, szczególnie tych znajdujących się pomiędzy budynkami dydaktyczno-naukowymi - wyjaśnia.

Jak wskazuje rzecznik UJ, opracowany dokument - który powstał w ramach Programu "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza" - obejmuje takie propozycje działań jak tworzenie miejsc wspólnych na terenie kampusu, organizacja wydarzeń naukowych i kulturalnych w jego przestrzeni. - W przypadku usług gastronomicznych zaproponowano uzupełnienie oferty dostępnej w budynkach przez dodatkowe punkty na terenie kampusu (postulowane one były przez studentki i studentów w trakcie przeprowadzonych przez twórców dokumentu konsultacji na terenie kampusu oraz badania ankietowego) - mówi Koprowski.

Natomiast co do akademika - uczelnia ma go w planach, ma również odpowiednią działkę.

- Aby zapewnić odpowiednią bazę mieszkaniową dla studentów, władze Uniwersytetu Jagiellońskiego zaplanowały budowę akademika na terenie kampusu w Ruczaju. W tym celu złożony został wniosek o dofinansowanie inwestycji do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kwietniu 2023 roku - przekazuje rzecznik UJ.

Planowany Dom Studencki zlokalizowany będzie w północnej części kampusu, w rejonie ul. Łojasiewicza (za Wydziałem

Matematyki). Plan jego budowy przewiduje 277 pokoi dwuosobowych, portiernię, wspólne kuchnie na piętrach, a także niewielkie aneksy kuchenne w pokojach.

Jak informuje uczelnia, na rok akademicki 2023/2024 UJ dysponuje 2947 miejscami w akademikach. W obecnym, jak i poprzednim roku akademickim ok. 700 studentów nie otrzymało miejsca w akademiku po zakończonym naborze. Miejsca przydzielane były w turach od czerwca do września. Od października 2023 miejsca się zwalniają w wyniku złożonych rezygnacji. W związku z tym od rozpoczęcia roku akademickiego UJ dysponuje wolnymi miejscami, które są na bieżąco przyznawane zainteresowanym studentom.

- Jeżeli chodzi o standard istniejących akademików, to tutaj studenci domagają się remontów w zakresie estetycznym. Chodzi przede wszystkim o pomalowanie ścian w pokojach, wycyklinowanie podłóg czy wymianę mebli, tak, aby mieszkanie w pokoju stało się bardziej komfortowe. Jednakże - oprócz remontu dotychczasowych akademików - w opinii studentów należy jak najszybciej wybudować akademik na Ruczaju, aby studenci, którzy mają zajęcia na Kampusie UJ (mieści się tam aż siedem Wydziałów UJ), mieli swój akademik, a nie musieli dojeżdżać z centrum Krakowa - podkreśla Michał Pawłowski, przewodniczący Uczelnianej Komisji Ekonomicznej Samorządu Studentów UJ. - Ta potrzeba wiąże się również z sytuacją materialną studentów. Ze względu na sytuację mieszkaniową i wzrost opłat za czynsz, a także występującą inflację zainteresowanie mieszkaniem w akademiku jest wysokie, stąd obecna liczba miejsc w akademikach nie jest wystarczająca - tłumaczy.

Dlaczego pory roku wpływają na nasz nastrój?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Jest wizja dla kampusu UJ: więcej ławek, foodtrucki, przestrzeń pod wydarzenia. A co z akademikiem? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski