MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Legendarne kostiumy ze spektakli Starego Teatru na wystawie

Anna Piątkowska
Wideo
od 12 lat
Kostiumy ze spektakli Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego, Jana Klaty, Krystiana Lupy czy Andrzeja Wajdy - w sumie ponad czterdzieści teatralnych strojów ze zbiorów muzealnych Starego Teatru trafiło na wystawę "Kostium. Ciało". Kostiumy opowiedzą na niej o kulturowych ograniczeniach, opresji władzy i pułapkach własnych namiętności. Teatralna opowieść z kostiumem w roli głównej potrwa do 29 września w MICET przy ul Jagiellońskiej 1.

- Kostium teatralny jest częścią inscenizacji, ponieważ aktor jest nieodłącznym podmiotem przedstawienia. Kostium jest ideą, ale też konkretną materia i formą - mówi Anna Litak, kierownik Muzeum Starego Teatru i kuratorka wystawy. - Na tę wystawę należy popatrzeć jak na rodzaj pracowni twórczej.

Jako że tematem przewodnim kończącego się sezonu artystycznego krakowskiej narodowej sceny jest ciało w ziązku z tym, kuratorzy postanowili opowiedzieć o relacji kostium-ciało za pomocą teatralnych strojów historycznych zamykających ciało w konwencji gorsetów i skodyfikowanych gestów, kostiumów, które są ucieleśnieniem opresji władzy społecznej lub politycznej i tych, które razem z rysem psychologicznym są wyrazem postaci poszukującej własnej tożsamości.

- Wybór kostiumów nie każdemu może się wydawać oczywisty. Realizując główne założenie, można byłoby wybrać każdy kostium. Ale chodziło nam też o to, by pokazać, jak kostium naśladuje ciało, jak jest przeciwko ciału, jak poprzez swojej różne materie pokazuje nam człowieka. Starałem się dobrać takie kostiumy, które nie pokażą tych kwestii jednoznacznie i żeby cała wystawa była efektowna dla oka - dodaje scenograf Andrzej Witkowski, kurator wystawy.

Ten efekt zdecydowanie udało się kuratorom osiągnąć. Na niewielkiej przestrzeni zgromadzili przeszło czterdzieści kostiumów teatralnych, wiele z nich zabierze zwiedzających w podróż w czasie do spektakli, których nigdy nie widzieliśmy na scenie, choćby przez wzgląd na datę urodzenia. Żeby wymienić tylko kilka, widzowie zobaczą tu kostium granej przez Annę Dymną Dziewczyny w "Dziadach" reżyserowanych przez Konrada Swinarskiego ze scenografią Krystyny Zachwatowicz, kostium Konradowej, w którą wcieliła się Małgorzata Hajewska-Krzysztofik w "Kalkwerku" Krystiana Lupy, Kasandry z "Orestei" Jana Klaty z ubraną w kostium autorstwa Justyny Łagowskiej Małgorzatą Gałkowską.

Wystawę uzupełniają dwa fragmenty nagranych przedstawień: "Factory 2"Krystiana Lupy oraz "Mewy" Czechowa w reżyserii Pawła Miśkiewicza. Jak wyjaśniają twórcy, w sztuce teatru nagie ciało aktora też jest kostiumem, przywołując określenie Krystiana Lupy ciała jako palimpsestu, w którym zapisane jest "uwikłanie w wielopostaciowy proces figuracji i transgresji".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Legendarne kostiumy ze spektakli Starego Teatru na wystawie - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski