Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Na ulicę Blich wrócił asfalt i miejsca postojowe. Teraz czas na park kolejowy

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Tak wygląda nowa ul. Blich. Pojawił się asfalt i zatoki postojowe. Teraz uwaga wykonawców skupi się na przygotowaniu terenów rekreacyjnych pod estakadą kolejową. Ma tam powstać park kolejowy przy współpracy miasta i PKP PLK. Podobną sytuację mamy tez na ulicy Halickiej gdzie powiększano nasyp kolejowy prowadzony do nowego mostu na Wiśle.

Halicka i Blich - zmiany

Przy Halickiej rozbudowano nasyp kolejowy i ograniczono go wysokim murem. Stworzono też ścieżkę dla rowerów i pieszych, która prowadzi na most kolejowy. Z kolei przy Blich powstały estakady kolejowe dla drugiej pary torów. Ma tam w przyszłości powstać Park Kolejowy. A przy Grzegórzeckiej wybudowano nowy przystanek kolejowy i przebudowano zabytkowy wiadukt pod Halą Targową.

Teraz teren jest porządkowany, by miasto Kraków, Zarząd Zieleni Miejskiej mógł przystąpić do realizacji parku kolejowego pod kolejowymi estakadami.

Park Kolejowy

Docelowe zagospodarowanie parku z zielenią i całą infrastrukturą rekreacyjną wykonane zostanie w miarę zabezpieczenia niezbędnych środków finansowych, tak aby teren parku można było udostępnić w przyszłym roku.

Zagospodarowanie całego terenu pod estakadami ma na celu stworzenie nowego połączenia między oddalonymi od siebie częściami Krakowa oraz wykreowanie nowej przestrzeni publicznej o zróżnicowanych funkcjach.

Podział na strefy funkcjonalne został wypracowany wspólnie z mieszkańcami podczas konsultacji społecznych.

Podział funkcjonalny stref etapu I (od ul. Kopernika do ul. Grzegórzeckiej):

  • - strefa izolacyjnej zieleni
  • - plac zabaw w postaci miasteczka kolejowego
  • - ogród sensoryczny
  • - psi park

W pobliżu budynków mieszkalnych wprowadzono strefy, które pozwolą minimalizować natężenia hałasu np. ogród sensoryczny.

Zadbano też, aby w niedalekiej odległości od miejsc zamieszkania znalazł się plac zabaw przybierający nietypową formę, nawiązującą do kolei. Znajdzie się tam m. in. zabawowe urządzenie wielofunkcyjne przypominające formą pociąg wchodzący w skład taboru Kolei Małopolskich, stacje kolejowe znajdujące się na trasach Kolei Małopolskich z towarzyszącymi im elementami charakterystycznymi dla okolic w których się znajdują jak np. zabawowa chata bronowicka czy kopiec Krakusa.

Wszystko w otoczeniu komponowanej zieleni wysokiej i niskiej, a także roślin miododajnych zlokalizowanych w najbardziej słonecznych miejscach tworzących ogrody sensoryczne.

Czy Unia Europejska stanie się jednolitym państwem?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Na ulicę Blich wrócił asfalt i miejsca postojowe. Teraz czas na park kolejowy - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski