Kraków. Nie tylko tramwaj i autobus. Czym dziś jeździmy za darmo?

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Udostępnij:
Ze względu na prognozę przekroczenia średniego poziomu zanieczyszczenia powietrza dla pyłu PM10, w Krakowie można dziś bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Nie tylko jednak tramwajami i autobusami można dziś jeździć za darmo.

FLESZ - Krótszy tydzień pracy?

Bezpłatnie również pociągami

Na obszarze Aglomeracji Krakowskiej zostają dziś wprowadzone darmowe przejazdy transportem kolejowym organizowanym przez Województwo Małopolskie.

Warunkiem uprawniającym do skorzystania z nieodpłatnych przejazdów pociągami w godzinach od 00:00 do 23:59 w dniu 14.12.2021 r. jest posiadanie dowodu rejestracyjnego pojazdu z ważnym badaniem technicznym. Podróż bez konieczności uiszczenia opłaty za przejazd można zrealizować w relacjach obsługiwanych zarówno przez Koleje Małopolskie jak i Przewozy Regionalne (POLREGIO), na trasie ograniczonej stacjami: Skawina, Zabierzów, Zastów, Podłęże, Wieliczka Rynek Kopalnia, Kraków Olszanica.

Oznacza to, że bezpłatnie dojedziemy dziś pociągiem np. Kolei Małopolskich z Krakowa do Skawiny, ale już nie np. z Krakowa do Tarnowa.

We wszystkich pociągach prowadzona jest standardowa kontrola biletów, a bezpłatny przejazd możliwy jest po spełnieniu warunków opisanych w ofercie specjalnej "Walka ze smogiem".

Szczegółowe warunki obowiązywania oferty zostały zamieszczone na stronach operatorów:

Koleje Małopolskie: TUTAJ.

POLREGIO: TUTAJ.

Kiedy bezpłatna komunikacja miejska wprowadzana jest w Krakowie - zasady:

Bezpłatna komunikacja jest wprowadzana na jedną dobę, w godzinach 00.00–24.00. Zasady jej wprowadzenia opierają się na codziennej prognozie jakości powietrza, dotyczącej kolejnej doby. Prognoza Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wysyłana do Urzędu Miasta Krakowa, jest podzielona na trzy ośmiogodzinne przedziały (0.00–8.00, 8.00–16.00, 16.00–24.00).

Wystarczy, aby równocześnie spełnione zostały dwa warunki – w dwóch dowolnych ośmiogodzinnych przedziałach stężenie pyłów PM10 musi przekroczyć:

100 µg/m3 na powierzchni miasta równej lub większej niż 50 proc.

oraz

150 µg/m3 na powierzchni miasta równej lub większej niż 50 proc.

Nawet jeśli faktyczny pomiar średniego stężenia dobowego będzie mniejszy od założonego, decyzja o darmowej komunikacji pozostaje w mocy.

Kiedy codzienna prognoza jakości powietrza IMGW na następną dobę nie wskaże prawdopodobieństwa przekroczenia średnich poziomów stężeń pyłów PM10, a średnia pomiarów ze wszystkich stacji pomiarowych łącznie, zlokalizowanych na terenie Krakowa, wskaże w następnej dobie przekroczenia pyłu PM10 z godziny 3.00 powyżej 150 μg/m3, wprowadzone zostaną, począwszy od uruchomienia pierwszych kursów rannych autobusów lub tramwajów, do godziny 24.00 tego dnia, bezpłatne przejazdy komunikacją miejską na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz gmin sąsiadujących.

W przypadku awarii jednej lub kilku stacji pomiarowych, skutkującej niemożnością wyliczenia średniej ze wszystkich stacji z godziny 3.00 stężeń pyłu PM10, użyte będą wyniki z pozostałych stacji.

Bezpłatna komunikacja w czasie smogu realizowana jest na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz 15 gmin sąsiadujących, które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji tego zadania.

Zasady wprowadzania bezpłatnej komunikacji miejskiej w czasie ponadnormatywnych stężeń pyłu PM10 zostały uchwalone przez miejskich radnych i obowiązują od 1 stycznia 2018 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Nie tylko tramwaj i autobus. Czym dziś jeździmy za darmo? - Gazeta Krakowska

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

i
izera
I jeszcze izerą.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie