MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków nie utonie w śmieciach podczas Światowych Dni Młodzieży

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Ekipy sprzątające będą patrolować miasto i reagować na bieżąco
Ekipy sprzątające będą patrolować miasto i reagować na bieżąco fot. MPO
Czystość miasta. MPO ponadtrzykrotnie zwiększy swą wydolność. Przybędzie pojemników na odpady, a pielgrzymi dostaną 120-litrowe worki.

1500 osób pracujących siedem dni w tygodniu, 480 specjalistycznych aut do sprzątania miasta, 1400 dodatkowych pojemników na odpady rozstawionych w różnych rejonach miasta, ponad 6 mln worków na śmieci do rozdania pielgrzymom - tak Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży.

- Podczas tego wydarzenia Kraków nie utonie w śmieciach. Mamy wystarczająco dużo sił i środków. Sprzątanie całego miasta będzie się odbywało na bieżąco. Postaramy się, by mieszkańcy nie odczuli uciążliwości - zapewniają pracownicy MPO.

Ta miejska jednostka do ŚDM przygotowuje się już grubo ponad rok. Pod tym kątem były w ostatnim czasie realizowane wszystkie remonty sprzętu, inwestycje, zakupy itp. - Utrzymanie czystości i porządku w czasie, gdy w ciągu tygodnia do 750-tysięcznego miasta może przyjechać nawet ponad 2 mln pielgrzymów, jest dużym wyzwaniem organizacyjnym i logistycznym - przyznaje rzecznik MPO Piotr Odorczuk.

W ostatnim czasie, z myślą o ŚDM MPO kupiło 68 specjalistycznych wozów (głównie polewaczek i zamiatarek), a także 1400 dużych pojemników na odpady (zwykłe i segregowane), które będą dostawiane w miejscach gromadzenia się i noclegów pielgrzymów. - Mamy ponadto w zapasie kolejnych 4300 pojemników - w razie gdyby były gdzieś potrzebne - informuje Odorczuk.

Prócz tego MPO przygotowało 6,2 mln worków (120-litrowych, żółtych) dla pielgrzymów. Wolontariusze będą je rozdawać przed uroczystościami na Błoniach, w Łagiewnikach, w Brzegach i podczas imprez towarzyszących. - I dla pielgrzymów, i dla nas to najwygodniejsza forma pozbywania się śmieci. Decydując się na nią, wzorowaliśmy się na doświadczeniach organizatorów ŚDM z Berlina i Madrytu - wyjaśnia rzecznik MPO.

Krakowianie wytwarzają miesięcznie około 26 tysięcy ton odpadów. W ciągu zaledwie tygodnia ŚDM przybędzie dodatkowo nawet 12 tys. ton. Dlatego MPO ponadtrzykrotnie zwiększy swą wydolność: wstrzymane urlopy, wydłużone godziny pracy wszystkich pracowników, pełna gotowość 24 godziny na dobę, ekipy sprzątające rozlokowane w całym mieście - patrolujące teren i reagujące na bieżąco (zwłaszcza podczas przemarszu dużych grup pielgrzymów) itp.

Jako że MPO większość sił skieruje na działania związane z ŚDM, zawieszone zostaną (od 18 lipca do 5 sierpnia) wszystkie dodatkowe programy dla mieszkańców, czyli te dotyczące zbiórki odpadów zielonych, wielkogabarytowych, tekstyliów i elektroodpadów.

Natomiast odbiór śmieci od krakowian będzie odbywał się jak zwykle (według stałych harmonogramów). Czasem w niektórych rejonach miasta mogą jednak wystąpić problemy z dojazdem ekip wywożących śmieci. - Dlatego prosimy o niezabieranie wystawionych rano pojemników, jeżeli nie zostaną one od razu opróżnione. Niewykluczone, że ekipa przyjedzie po nie nawet dopiero wieczorem - tłumaczy Piotr Odorczuk.

MPO uruchomiło też dla mieszkańców i pielgrzymów specjalne, całodobowe łącze telefoniczne bezpośrednio do dyspozytorni głównej MPO (10 stanowisk, również z obsługą w języku angielskim), dzięki czemu łatwiej i szybciej będzie można zgłaszać interwencje - np. że gdzieś jest problem z nieodebranymi śmieciami lub że w danym miejscu trzeba posprzątać. Można dzwonić pod nr tel. 12 646-23-61 albo pisać maile na adres [email protected].

Taksówki, komunikacja miejska i strefa parkowania podczas ŚDM

Taksówki będą mieć prawo wjazdu do wszystkich trzech stref ograniczonego ruchu, na które zostanie podzielone miasto. Nie wjadą jedynie do najbardziej newralgicznych punktów, szczególnie na al. 3 Maja.

W komunikacji miejskiej zostaną wprowadzone duże zmiany, np. od 26 do 31 lipca (po godz. 9) część stałych linii będzie zawieszana, a w ich miejsce uruchamiane będą specjalne linie korytarzowe - tramwajowe i autobusowe, kursujące z częstotliwością co 3-5 minut (szczegóły: www.sdminformacjadrogowa.pl). Wyznaczone zostaną również dodatkowe buspasy (np. na Opolskiej, Nowohuckiej, Konopnickiej), które ułatwią przemieszczanie się między strefami.

Strefa płatnego parkowania będzie w trakcie ŚDM funkcjonować jak zwykle. Parkomaty będą włączone i należy wnosić opłaty.

Kurierzy będą mogli rozwozić przesyłki w czasie ŚDM, ale będą musieli mieć specjalne identyfikatory dla służb technicznych. Na podobnych zasadach działać mają m.in. firmy ochroniarskie.

Dostawa pizzy. Urzędnicy z ZIKiT radzą, by w ostatnim tygodniu lipca najlepiej zamawiać pizzę z lokalu znajdującego się w tej samej strefie, w której mieszkamy.

Więcej informacji o ŚDM: www.krakow.pl, infolinia 12 616-86-06.

(ARM)
[email protected]

[

](http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/swiatowednimlodziezy2016/ "<centre></centre>")

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kraków nie utonie w śmieciach podczas Światowych Dni Młodzieży - Plus Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski