Kraków. Niedokończony akademik jest jednym z największych pustostanów w mieście. Zobaczcie, jak z góry wygląda "czyżyński szkieletor" 10.04.

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Udostępnij:
Po jednej stronie al. Jana Pawła II są eleganckie biurowce, a po drugiej niszczejący pustostan, który miał być ekskluzywnym akademikiem. Budynek doprowadzono do stanu surowego, a na kilku piętrach zamontowano nawet okna. Okazuje się, że inwestor dwa lata temu wpadł w kłopoty finansowe. Dokończenie potężnej inwestycji stoi pod wielkim znakiem zapytania. Mieszkańcy zaczęli nazywać ten budynek "czyżyńskim szkieletorem".

Inwestycję przy al. Jana Pawła II rozpoczęto z rozmachem. Inwestor mówił o budynku, w którym miało być 277 wygodnych apartamentów jedno i dwuosobowych. W każdym z nich miała się znaleźć strefa wypoczynkowa z wygodnym łóżkiem, strefa do nauki, aneks kuchenny oraz łazienka. Do tego części wspólne: siłownia, sklep, strefa gastronomiczna, gaming room. Według pierwotnych planów akademik miał być gotowy jesienią ubiegłego roku. Okazuje się jednak, że inwestor ma kłopoty finansowe i na budowie od około roku nic się nie dzieje. Budynek jest w stanie surowym. Na pierwszym piętrze są wstawione okna, a wyżej już nie.

PINB: Budynek nie zagraża bezpieczeństwu

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie – Powiat Grodzki informuje, że już kilkukrotnie przeprowadzał kontrolne dotyczące robót budowlanych.

- Ustalono, że budowa realizowana jest w oparciu o ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę. Na dzień kontroli roboty budowlane nie były prowadzone. Teren budowy jest ogrodzony przed dostępem osób trzecich. Nie stwierdzono naruszenia bezpieczeństwa. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie – Powiat Grodzki przeprowadzi kolejne czynności kontrolne budowy - mówi Małgorzata Boryczko, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Krakowie – Powiat Grodzki.

Radny przygląda się "szkieletorowi"

Niedokończonej inwestycji przygląda się też Marek Ziemiański, radny dzielnicy Czyżyny.

- Mieszkańcy zaczęli nazywać ten budynek "czyżyńskim szkieletorem". z tego co udało mi się dowiedzieć, inwestor postawił kilka podobnych akademików, które funkcjonują w innych miastach Polski. To daje nadzieję, że tutejszy też zostanie dokończony, choć z drugiej strony pandemia pokazała, że studiować można hybrydowo i takie budynki mogą się wyludniać - mówi Marek Ziemiański.

Duże problemy inwestora

Okazuje się, że Gru­py Gent Hol­ding (zmieniła nazwę na Quantum Fund), która jest inwestorem, zaczęła mieć kłopoty finansowe na prze­ło­mie 2019 i 2020 r. Fir­my wcho­dzą­ce w jej skład fi­nan­so­wa­ły swo­je in­we­sty­cje pie­niędz­mi, któ­re po­zy­ska­ły od in­we­sto­rów na dro­dze sprze­da­ży obli­ga­cji, po­ży­czek lub sprze­da­ży lo­ka­li lub dzia­łek w in­we­sty­cjach. Nie do­trzy­my­wa­ły jed­nak har­mo­no­gra­mów. Zo­bo­wią­za­nia wszyst­kich spół­ek z Gru­py, w któ­rej skład wcho­dzi aż 26 podmio­tów, mo­gą się­gać co nawet 130 mln zł.

Jak podaje Puls Biznesu, z oświad­cze­nia pre­ze­sa wy­ni­ka, że kło­po­ty Gru­py wy­ni­kają głów­nie z pan­de­mii. Przy­czy­nił się do te­go rów­nież ko­mu­ni­kat UOKiK. Urząd pod ko­niec 2019 r. za­wia­do­mił pro­ku­ra­tu­rę o moż­li­wych na­ru­sze­niach do­ko­na­nych przez spół­ki z Gru­py Gent Hol­ding.

„Obawy urzędu budzą transfery środków wpłacanych przez klientów, dokonywane w ramach grupy" – czytamy w komunikacie UOKiK-u. „W marcu 2019 r. urząd otrzymał sygnał opisujący możliwe nieprawidłowości związane z działalnością grupy Gent Holding. Wskazano w nim na wysokie koszty działalności spółek, w tym koszty wynagrodzeń i utrzymania siedzib, przy jednocześnie niskim poziomie sprzedaży. Może to świadczyć o finansowaniu działalności bieżącej długiem i stwarzać zagrożenie dla środków inwestorów" – napisali urzędnicy.

FLESZ - Jan Styliński o sytuacji w branży budowlanej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Niedokończony akademik jest jednym z największych pustostanów w mieście. Zobaczcie, jak z góry wygląda "czyżyński szkieletor" 10.04. - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie