MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ostatnie piętro dawnego hotelu Forum ma ożyć na nowo. Przymiarki do restauracji na szczycie

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Krakowski magistrat zajmuje się wnioskiem o pozwolenie na przebudowę i remont, złożonym przez firmę, która ma w planach urządzenie nowej restauracji w Hotelu Forum. Wniosek dotyczy poszerzenia otworów drzwiowych w ścianie nośnej ostatniej kondygnacji hotelu oraz remontu pomieszczenia na potrzeby nowej aranżacji wnętrza.

Jak dowiadujemy się w Urzędzie Miasta, wniosek dotyczący przedsięwzięcia planowanego w dawny hotelu przy ul. Konopnickiej został złożony przez krakowską firmę - spółkę FP Holding. Wpłynął do urzędu w połowie lutego.

"Postępowanie jest w toku, na bieżącym etapie jeszcze nie zweryfikowano dokumentacji projektowej pod względem merytorycznym" - zastrzegają miejscy urzędnicy i dodają: "Niemniej jednak zakres wniosku jest spójny z nazwą inwestycji, a jest to: przebudowa i remont polegający na wykonaniu robót budowlanych poprzez wykucie i powiększenie otworów drzwiowych w ścianie nośnej ostatniej kondygnacji w (...) budynku użyteczności publicznej (...) przy ul. Marii Konopnickiej 28 w Krakowie".

W przedłożonej dokumentacji projektowej wskazano również, że celem opracowania jest sporządzenie dokumentacji technicznej dla projektowanych robót remontowych wewnątrz lokalu oraz przebudowy polegającej na powiększeniu otworów drzwiowych w ścianach nośnych budynku. Zakładana jest też częściowa rozbiórka ścian działowych.

We wniosku nie wskazano powierzchni przyszłego lokalu w danym hotelu.

Czy to bezpieczne?

Dopytywaliśmy w magistracie, czy będzie zgoda na kucie i powiększanie otworów w ścianie nośnej budynku, czy jest to bezpieczne.

- W przedłożonej dokumentacji projektowej znajduje się ekspertyza techniczna, która wskazuje m.in. - cytuję - "obecny stan techniczny baru wymaga pilnego remontu i nowej aranżacji wnętrza. Jednakże w zakresie statyki budynku i użytkowalności nie stwarza stanu zagrożenia", dalej: "stan techniczny kondygnacji na bar spełnia wymogi w zakresie: bezpieczeństwa nośności i stateczności konstrukcji i użytkowalności" - odpowiada Dorota Zaucha-Rybka, dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki UMK.

Jak zaznacza dyrektorka, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa za wszelkie rozwiązania techniczne zapewniające bezpieczeństwo obiektu poddanego przebudowie, a później użytkowanego odpowiadają: projektant, projektant sprawdzający oraz projektant branży konstrukcyjnej w zakresie odpowiedzialności cywilnoprawnej, jak również odpowiedzialności zawodowej.

Na jakim etapie jest rozpatrywanie wniosku i wydawanie pozwolenia? Urząd odpowiada, że 12 marca roku inwestor uzupełnił braki formalne wniosku. To uzupełnienie jest teraz weryfikowane i postępowanie administracyjne zostanie wszczęte po weryfikacji pozytywnej.

Zwróciliśmy się do spółki FP Holding mailowo z prośbą o udzielenie szerszych informacji o planowanym przedsięwzięciu, zapytaliśmy, jak inwestor planuje zaaranżować nową restaurację, poprosilibyśmy o wizualizacje pokazujące, jak ma być urządzona. Chcieliśmy się dowiedzieć, co miałoby się znaleźć w menu i kiedy lokal mógłby zostać otwarty. Nadal czekamy na odpowiedzi.

Od luksusowego hotelu do centrum imprezowego

Hotel Forum, zaprojektowany przez Janusza Ingardena, uznawany jest za jeden z najważniejszych przykładów architektury późnego modernizmu, jaki powstał w Krakowie. Jego budowa rozpoczęła się w 1978 i trwała ponad 10 lat. Oficjalne otwarcie hotelu nastąpiło 15 maja 1988 roku. Wtedy był on uznawany za jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce.

W 2002 roku, po zaledwie 13 latach funkcjonowania, hotel zamknięto. Jako przyczynę zamknięcia podano wady konstrukcyjne wynikające z nasiąkania fundamentów i zalewania piwnic przez wody Wisły. Natomiast po sprawdzeniu konstrukcji obiektu w 2007 r. przez nadzór budowlany okazało się, że jest ona wciąż w dobrym stanie. W 2004 r. prywatny inwestor kupił od Orbisu za ok. 40 mln zł dawny hotel wraz z 4-hektarową działką, na której stoi.

Przed laty właściciel hotelu i terenu przy nim miała plan, aby wyburzyć hotel i wybudować tam zespół apartamentowców, z częścią usługowo-hotelowo-biurową. Uwagi do koncepcji zgłosił jednak konserwator zabytków, podkreślając, że proponowane budynki są za wysokie i za duże jest również zagęszczenie zabudowy.

Z kolei w 2013 r. został uchwalony miejscowy planu zagospodarowania "Bulwary Wisły", obejmującego też ten teren. Zapisy planu stały się kością niezgody między miastem a inwestorem, chodziło m.in. o ograniczenia wysokości budynków do 18 metrów, podczas gdy dotychczasowa wysokość wynosi tam 38 m. Właściciel dawnego hotelu podkreślał też, że w związku z ograniczeniami konstrukcyjnymi (zbyt mała wysokość stropów nie spełniająca współczesnych norm) gospodaruje obiektem tak jak to jest możliwe.

Od 2013 w jego części działa klubokawiarnia. Obecnie, od kilku lat, dawny hotel jest jednym z najpopularniejszych centrów imprezowych w Krakowie.

Cyberbezpieczeństwo - Polska na czele rankingu!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski