Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków planuje umieścić Nową Hutę na szlaku Architektury Reżimów Totalitarnych Europy w XX wieku

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Nowej Huty może znaleźć się na szlaku ATRIUM - Architektury Reżimów Totalitarnych Europy w XX wieku.
Nowej Huty może znaleźć się na szlaku ATRIUM - Architektury Reżimów Totalitarnych Europy w XX wieku. Joanna Urbaniec
Prezydent Krakowa przygotował projekt uchwał w sprawie przystąpienia gminy Kraków do Stowarzyszenia ATRIUM w celu umieszczenia Nowej Huty na szlaku ATRIUM - Architektura Reżimów Totalitarnych Europy w XX wieku w ramach Programu Europejskich Szlaków Kulturowych.

"Nowa Huta jest niezwykle cennym świadectwem przeszłości obciążonej balastem socjalistycznej ideologii oraz trudnych wydarzeń historycznych, będących skutkiem reżimu komunistycznego. Jej unikatowy układ architektoniczno-urbanistyczny stanowi kompleksowy przegląd stylów i tendencji w architekturze drugiej połowy XX w. od socrealizmu, przez modernizm, po postmodernizm, które wykorzystywano w obiektach o zróżnicowanych funkcjach mieszkalnych i użyteczności publicznej. Zabudowa Nowej Huty to wyjątkowy przykład miejskiej kreacji przestrzennej tego okresu – największej w powojennej Polsce i wyróżniającej się w Europie" - podkreślono w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Zaznaczono w nim również, że uchwała w sprawie przystąpienia gminy Kraków do Stowarzyszenia Atrium będzie miała wpływ na dochody i wydatki Krakowa. Członkowie Stowarzyszenia Atrium są zobowiązani do uiszczania opłat członkowskich. Opłaty te podlegają regularnym przeglądom i obecnie wynoszą 2475 euro rocznie plus podatek VAT. Dla organizacji, która staje się
członkiem Stowarzyszenia Atrium w ciągu roku, opłata naliczana jest proporcjonalnie. W magistracie wyjaśniają, że środki finansowe na opłaty członkowskie zostałyby zabezpieczone w planie finansowym Urzędu Miasta Krakowa na 2024 rok.

Stowarzyszenie ATRIUM zajmuje się promocją i zarządzaniem Szlakiem Kulturowym ATRIUM - Architektura Reżimów Totalitarnych w XX w., który znajduje się na liście Europejskich Szlaków Kulturowych, certyfikowanych przez Radę Europy.

Program Europejskich Szlaków Kulturowych ma na celu pokazanie wspólnego dziedzictwa całego kontynentu, współtworzonego przez dziedzictwo poszczególnych państw europejskich. Obecnie istnieją 45 szlaki, przebiegające przez całą Europę. Polska jest uczestnikiem Programu od 2017 r. i została uwzględniona na drodze 18 szlaków.

Założeniem Stowarzyszenia ATRIUM, zarządzającego Szlakiem Kulturowym ATRIUM - Architektura Reżimów Totalitarnych w XX w. jest zwrócenie uwagi na kluczowy element historii Europy XX w. obejmujący dziedzictwo kulturowe i świadectwo związane z reżimami totalitarnymi i ich szczególną spuścizną architektoniczną.

Członkami Stowarzyszenia ATRIUM są miasta we Włoszech (Bertinoro, Carbonia, Castrocaro, Cervia, Cesena, Cesenatico, Forlì, Forlimpopoli, Merano, Predappio, Torciscosa, Tresignana), w Chorwacji (Labin, Rasa), Rumunii (Jassy, Stei), Bułgarii (Dymitrowgrad), Grecji (Leros, Uniwersytet Kreteński).

W Krakowie planowane są 43 parki, w tym Błonia 2.0 na terenie Nowej Huty Przyszłości.

43 parki mają powstać w Krakowie. Jest lista. Zobacz, w jaki...

Zespół architektoniczny i urbanistyczny Nowej Huty w ostatnim czasie został uznany rozporządzeniem prezydenta RP za Pomnik Historii, co stanowi znaczne wyróżnienie na poziomie krajowym. Przystąpienie gminy Kraków do Stowarzyszenia ATRIUM miałoby być kolejnym krokiem w promocji i docenieniu krajobrazu kulturowego Nowej Huty – tym razem na poziomie międzynarodowym, przynosząc następujące korzyści:

  • rozwój zrównoważonej turystyki kulturowej w Nowej Hucie,
  • wsparcie starań o wpis Nowej Huty na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO,
  • regularną wymianę opinii i najlepszych praktyk, a także możliwość promowania działań na skalę europejską,
  • wspólne mapowanie i promocję dziedzictwa urbanistycznego i architektonicznego,
  • współpracę z zagranicznymi ekspertami z różnych dziedzin, zasiadającymi w międzynarodowym Komitecie Naukowym szlaku,
  • wsparcie i współpracę Rady Europy m.in. w ramach cyklicznej certyfikacji Szlaku Kulturowego ATRIUM - Architektura Reżimów Totalitarnych w XX w. oraz podczas organizacji wspólnych wydarzeń Stowarzyszenia ATRIUM,
  • współpracę z Agendą Miejską dla Unii Europejskiej - Partnerstwem na rzecz Kultury i Dziedzictwa Kulturowego,
  • udział w międzynarodowych projektach europejskich Stowarzyszenia ATRIUM,
  • udział w Sieci Konwencji z Faro,
  • współpracę z polskimi i zagranicznymi naukowcami z sieci europejskich uniwersytetów Una Europa.

Dlaczego pory roku wpływają na nasz nastrój?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków planuje umieścić Nową Hutę na szlaku Architektury Reżimów Totalitarnych Europy w XX wieku - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski