Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pływające biura na Wiśle pod Wawelem? Odważny pomysł absolwentki ASP, Agnieszki Białek [WIZUALIZACJE]

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Monolight Studio/Agnieszka Białek
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Agnieszka Białek, stworzyła innowacyjną wizję wykorzystania rzeki Wisły jako przestrzeni do życia i pracy. Na pomysł wpadła podczas pandemii, spacerując bulwarami Wisły. Jej projekt to skupiska konstrukcji przypominających bąbelki piany wodnej lub lilie wodne, które unoszą się na powierzchni rzeki.

FLESZ - Potraumatyczny wzrost po pandemii. O co chodzi?

Pływające biura na Wiśle. Koncepcja umożliwia pracę zdalną

W projekcie obiekty architektoniczne dryfują w pobliżu Wawelu, symbolu miasta. Nie ingerują w naturalne środowisko. Elementy pozwalają na różnorodne aranżacje poprzez zmianę ich położenia nad rzeką. W procesie twórczym kierowano się przede wszystkim wartościami ekologicznymi, ograniczeniem degradacji naturalnych ekosystemów, umożliwiając współistnienie przyrody i architektury.

Projekt zapewnia użytkownikom tych konstrukcji przestrzeń do pracy i możliwość zachowanie dystansu od innych - a to rzeczy tak ważne w dzisiejszych, pandemicznych czasach.

Kraków. Łączka Nowohucka to teren pomiędzy Placem Centralnym, Nowohuckim Centrum Kultury a Łąkami Nowohuckimi. Często odwiedzany przez spacerowiczów.

Kraków. Łączka Nowohucka na nowo... z wielkim tarasem widoko...

Jednakże praca zdalna stała się normą dla większości firm i będzie obowiązywać jeszcze przez długi czas. W konsekwencji pracownicy będą mogli wybrać jej czas i formę. Zauważamy też zmęczenie przestrzenią domową. Z chęcią przeniesiemy strefę pracy w inne miejsce. Koncepcja umożliwia pracę zdalną, staje się wygodnym miejscem do spotkań online lub relaksu w nowej rzeczywistości ograniczonego dotyku.

Odważny pomysł absolwentki krakowskiej ASP

Konstrukcja zapewnia ochronę przestrzeni osobistej i prywatności potencjalnym użytkownikom. W czasach dystansu społecznego tworzy wyjątkową strefę komfortu i poczucie bezpieczeństwa. Łatwiej skupić się na wykonywaniu określonych zadań podczas pracy w tej projektowanej przestrzeni.

Autorka sugeruje godzinowy system rezerwacji tej przestrzeni na rzece. Lilie są aktywne w dzień lub w nocy, bez ograniczeń czasowych. Natomiast dodatkowym ograniczeniem dostępności dla osób postronnych jest problem dotarcia do tych enklaw. Należy korzystać z kajaka!

W miejscu stoczni w Płaszowie planowana jest budowa osiedla budynków wraz z portem dla jachtów i łodzi motorowych.

Kraków niczym Monte Carlo! Port Płaszów zmieni się w osiedle...

Punktem wyjścia do tworzenia grup komórek było środowisko naturalne - bąbelki wody. Piana rzeczna kształtuje geometryczne układy, które stały się główną inspiracja dla formy architektonicznej. Innym wpływem były unoszące się na tafli lilie wodne i ich system korzeniowy. Fragmenty komórek tworzące pomosty przypominając liście tych roślin, a enklawy umieszczone na komórkach przypominają ich kwiaty.

Koncepcja wykorzystuje nowe technologie oraz metody tworzenia i projektowania. Konstrukcje mogą być drukowane w 3D przy użyciu wodoodpornych, nadających się do recyklingu materiałów.

Autor: Agnieszka Białek, licencjat
Redakcja: Paula Fronc
Profesor: prof. dr hab. Beata Gibała-Kapecka
Asystent: mgr Kaja Czajczyk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski