Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pogrzeb Żołnierzy Wyklętych: "Wiktora", "Ordona" i "Złoma" [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
W Krakowie w środę (30 marca) odbył się pogrzeb żołnierzy podziemia niepodległościowego: Eugeniusza Gałata "Wiktora", Władysława Migdała "Ordona" i Leona Zagaty "Złoma". Szczątki bohaterów odnaleziono podczas prac poszukiwawczych Instytutu Pamięci Narodowej na cmentarzu Rakowickim w 2019 roku.

FLESZ - Morawiecki o derusyfikacji polskiej gospodarki

od 16 lat

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą św. w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Rakowickiej. Następnie kondukt pogrzebowy przeszedł na cmentarz Rakowicki przy ul. Prandoty.

Eugeniusz Gałat ps. "Wiktor" (1924-1948) był partyzantem Narodowych Sił Zbrojnych, żołnierzem oddziału NSZ kpt. Jana Dubaniowskiego "Salwy", a następnie - po jego śmierci - dowódcą grupy partyzanckiej. W starciu z UB w listopadzie 1947 r. został ranny i aresztowany. Został zamordowany z wyroku komunistycznego sądu - 11 maja 1948 r. zastrzelono go na dziedzińcu więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie.

Władysław Migdał ps. "Ordon" (1925-1948), urodzony w Kłaju, był żołnierzem oddziału NSZ kpt. Jana Dubaniowskiego "Salwy", a następnie grupy partyzanckiej Eugeniusza Gałata "Wiktora". Został aresztowany podczas obławy przeprowadzonej przez UB w grudniu 1947 roku. Skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie 4 marca 1948 r. na pięciokrotną karę śmierci. Został zamordowany z tego wyroku komunistycznego sądu 11 maja 1948 r. w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie.

Trzecim z żołnierzy wyklętych, którzy w środę został uroczyście pochowany, jest Leon Zagata ps. "Złom" (1925-1950). Od 1948 r. był partyzant oddziału "Wiarusy" dowodzonego przez Tadeusza Dymla „Srebrnego”, a następnie Stanisława Ludzię "Harnasia" działającego w powiatach nowotarskim, nowosądeckim oraz limanowskim. Został aresztowany przez UB w lipcu 1949 r. na polanie Surówki w masywie Lubonia Wielkiego. Zamordowany z wyroku komunistycznego sądu 12 stycznia 1950 r. w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie.

- Oddanie należytej godności i czci wszystkim, którzy mimo grożących represji nie wahali się walczyć o niepodległość Polski, jest naszą powinnością. Za swoje oddanie i wierność Ojczyźnie przyszło im zapłacić najwyższą cenę. Dzisiaj mówimy z całą stanowczością: cześć i chwała Bohaterom! Pamięć o Waszym poświęceniu nigdy nie zaginie - podkreślił II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość polskiego państwa prezydent Andrzej Duda przyznał pośmiertnie trzem Żołnierzom Niezłomnym odznaczenia państwowe. Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości dla Eugeniusza Gałata oraz Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości dla Władysława Migdała i Leona Zagaty. Z rąk II wicewojewody małopolskiego Ryszarda Pagacza odznaczenia odebrali najbliżsi członkowie rodzin odznaczonych.

Szczątki tych żołnierzy, odnalezione podczas prac poszukiwawczych IPN na cmentarzu Rakowickim w 2019 r., złożono w środę do grobów na nowej kwaterze, wybudowanej przez IPN we współpracy z wojewodą małopolskim, Zarządem Cmentarzy Komunalnych w Krakowie i Urzędem Miasta Krakowa. Jest to - poświęcone w 2021 r. - miejsce spoczynku żołnierzy podziemia niepodległościowego, poległych w walce z okupantami niemieckim i sowieckim lub zamordowanych w akcjach represyjnych oraz w wyniku innych zbrodni. Wcześniej, we wrześniu ubiegłego roku, złożono tam szczątki ks. Władysława Gurgacza "Sema", Ryszarda Kłaputa "Pomsty" i ppor. Tadeusza Zajączkowskiego "Mokrego".

Przypomnijmy, że jednym z zadań IPN jest poszukiwanie i identyfikacja pogrzebanych potajemnie żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz innych ofiar reżimów totalitarnych - w celu przeprowadzenia godnych pochówków polskich bohaterów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Pogrzeb Żołnierzy Wyklętych: "Wiktora", "Ordona" i "Złoma" [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski